Ve zprávě Quality of Living 2010 hodnotí společnost Mercer 221 měst světa. Výslednému žebříčku dominují evropská města. Oproti loňskému roku je životní úroveň občanů přibližně na stejné úrovni. Ekonomická recese však v některých regionech měla dopad na podnikatelské prostředí.
Výsledný index jednotlivých měst je založen na hodnocení 39 kritérií, rozdělených do 10 kategorií. Těmito deseti kategoriemi ovlivňujícími výsledný index kvality života jsou:
- politické a sociální prostředí (např. politická stabilita, kriminalita, soudní vymahatelnost práva…)
- ekonomické a finanční prostředí (např. bankovní služby, předpisy upravující podnikání…)
- sociálně-kulturní prostředí (např. cenzura, osobní svoboda…)
- zdraví a hygiena (např. znečištění ovzduší, nakládání s odpady, kanalizace, infekční onemocnění…)
- školství (např. dostupnost vzdělávání a to i v mezinárodních školách…)
- rekreace (např. restaurace, divadla, kina, sport…)
- spotřební zboží (např. dostupnost veškerého spotřebního zboží jako aut, technologických výrobků…)
- bydlení (např. úroveň a kvalita bydlení…)
- přírodní prostředí (např. klimatické podmínky, možnost přírodních katastrof…)
Výsledný index tedy zohledňuje hodnocení ve všech těchto deseti kritériích. Nejlepší hodnocení a nejvyšší výsledný index pro rok 2010 má Vídeň (108,6 bodu), nejnižší Bagdád (14,7 bodu). V žebříčku si velmi dobře stojí švýcarská, německá, skandinávská, australská či kanadská města. Z asijských měst má nejlepší hodnocení Singapur (28. místo) a Tokio (40. místo).
Malé Švýcarsko má společně s Německem v první desítce hned trojí zastoupení. Curych je na druhém, Ženeva na třetím a Bern na devátém místě. Švýcarská města mají velmi dobré hodnocení a jsou považována za velmi příjemná pro život. Životní prostředí je čisté, Švýcarsko je bezpečný, ekonomicky velmi vyspělý stát. Lidé a peníze nejsou nikde bezpečnější než v historicky a přírodně krásném Švýcarsku.
Evropa dominuje
Životní podmínky jsou v Evropě dle pravidelně zveřejňované zprávy společnosti Mercer lepší než na ostatních kontinentech. V první desítce je hned sedm evropských měst. Hlavními důvody pro velmi dobré hodnocení je nízká evropská kriminalita, politická stabilita, prosperující ekonomika a bohatý kulturní život. Mimo tradiční západoevropská města se zlepšují životní podmínky ve východní Evropě. Nejlepší hodnocení z východoevropských měst má Praha (70. místo), následuje Budapešť (73. místo) a Lublaň (77. místo). Hodnocení Prahy je tak lepší než Dubaje (75. místo). Nejlepší podmínky k životu v USA jsou v Honolulu (31. místo), San Francisku (32. místo), Bostonu (37. místo) a Chicagu a Washingtonu (45. místo), New Yorku (49. místo) a Seattle (50. místo). V amerických městech je oproti evropským městům vyšší kriminalita.
Nejekologičtější město? Calgary
Nejlepší ekologické podmínky jsou v kanadském Calgary. Podle čeho pořadatelé hodnotili? Dostupnost vody, kvalitní kanalizace, znečištění ovzduší, odstraňování odpadu, dopravní zácpy a další. Mezi nejekologičtější města světa dále patří: Honolulu, Ottawa, Helsinky či Wellington. Na předních místech tak jsou především města ve Skandinávii, Kanadě, Austrálii, Švýcarsku, Rakousku či Novém Zélandu. Většinou tedy platí, že ekologické města jsou zároveň bohatá. Ekonomická vyspělost je základním předpokladem pro ekologickou vyspělost.
Deset nejlepších míst k životu
1. Vídeň (Rakousko)
2. Curych (Švýcarsko)
3. Ženeva (Švýcarsko)
4. Vancouver (Kanada)
5. Auckland (Austrálie)
6. Dusseldorf (Německo)
7. Frankfurt (Německo)
8. Mnichov (Německo)
9. Bern (Švýcarsko)
10. Sydney (Austrálie)
Zdroj: Mercer – Quality of Living Index 2010