V používání bankovnictví se chováme docela nezodpovědně. Třetina z nás někdy někomu půjčila platební kartu, jenom pětina Čechů si pro nákup vybírá online obchody s 3D Secure zabezpečením. To vše vyplynulo z průzkumu ČSOB.
Že je finanční gramotnost Čechů v této oblasti na špatné úrovni není novinkou. „Téměř dvě třetiny dotázaných si myslí, že používání internetového a mobilního bankovnictví je bezpečné při dodržení základních pravidel. Právě v jejich dodržování však máme zásadní mezery. Nejslabším článkem je přitom vždy člověk. Stačí chvilka nepozornosti, aby se stal obětí důmyslných praktik zlodějů,“ popisuje Tomáš Kořínek, člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení rizik. Průzkum však neodhalil jen nedostatky. „Existují i oblasti, ve kterých si vedeme poměrně dobře. Například, e-mail s žádostí o vyplnění citlivých údajů, jako jsou PIN nebo číslo karty, by rovnou smazalo 65 % dotázaných. Data by bez problémů vyplnilo jen necelé procento,“ dodává Kořínek.
Chybujeme ale i v jiných věcech. Půjčujeme platební kartu (32 %), jak již bylo výše uvedeno, tři čtvrtiny z nás nosí kartu v peněžence s ostatními doklady i s hotovostí. V případě krádeží tak přijdou o všechno. 53 % dotazovaných by na to, že jim někdo ukradl kartu, přišlo až v případě, že by chtěli zaplatit za nákup. Ne moc dobře jsme na tom se zabezpečením chytrých mobilních telefonů.
Co dalšího odhalil průzkum ČSOB?
- Heslo do internetového bankovnictví si aktivně mění jen 16 % osob, zbytek si jej nemění nikdy (44 %) nebo pouze, když je vyzve systém (40 %).
- Své heslo do IB používá i pro přístup do jiných aplikací 15,5 % lidí.
- 13 % Čechů přistupuje do IB tak, že si příslušnou stránku najde v prohlížeči.
- Limity pro transakce si nikdy nemění 27 % dotázaných, 42 % si je nastavilo pouze jednou.
Za zhlédnutí stojí edukační video ČSOB