FinExpert.e15.cz

Většina lidí se za dluhy stydí

Hradec Králové, 5. února 2015

Dluhy představují pro většinu Čechů problém, se kterým se svému okolí neradi svěřují. Pro téměř tři čtvrtiny lidí (74 %) je neakceptovatelné mluvit o svých finančních potížích s odborníkem na veřejnosti. Preferují soukromý rozhovor po telefonu nebo v kanceláři. Vyplývá to z výpovědí lidí, kteří v rámci akce Den bez dluhů hovořili s poradci z Poradny při finanční tísni a společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).

Lidé čelí dluhům, protože jednají pozdě. Může za to stud a neznalost 

Experti obou organizací při rozhovorech s lidmi, kteří se dostali do finančních problémů zjistili, že lidé chtějí své finanční potíže řešit, avšak často neví kde a s kým. Proto řešení odkládají. Více než polovina dotázaných  (58 %) čelí finančním problémům z toho důvodu, že se začala svou nepříznivou finanční situací zabývat pozdě, 21 % dotázaných ji dokonce začalo řešit až ve fázi exekuce.

„Lidé často nevědí, na koho se v nelehké finanční situaci obrátit. Váhají, zda mají kontaktovat věřitele, právníka, příbuzné nebo poradenskou organizaci. Myslí si, že když se budou vyhýbat komunikaci s věřitelem, problém se časem vyřeší sám a dluh zmizí. Skutečnost je jiná. Váhavým a netečným postojem se může dluh navýšit na takovou sumu, která zásadním způsobem a na dlouhou dobu negativně ovlivní další život člověka,” říká Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK. 

„Každý, kdo se dostane do dluhů, by měl co nejdříve kontaktovat věřitele. Měl by mít také na paměti, že je nejlépe se se svým problémem svěřit rodině. Rodina je první, kdo může zasáhnout a pomoci. Současně by měl co nejdříve vyhledat bezplatnou a odbornou pomoc u neziskové organizace jako je např. Poradna při finanční tísni,” doplňuje Veronika Kuřinová.

Rodina a přátelé jako první pomoc, neziskovou organizaci by vyhledalo jen 11 % lidí

Lidé se v případě dluhů obrací na rodinu a nejbližší přátelé. Potvrdilo to 60 % dotázaných. Až 80 % tak ovšem činí až v situaci „za 5 (i méně) minut 12“. Menší skupina oslovených by vyhledala pomoc u bankovních a nebankovních organizací (11 %), stejné procento by se obrátilo na neziskové organizace a společnosti nabízející oddlužení.

Nejčastějším důvodem dluhů jsou nákup spotřebičů a splátky půjček

Průzkum mezi víc jak tisícovkou návštěvníků poradenských stánků Dne bez dluhů ukázal, že nejčastějším důvodem, proč lidé upadají do dluhových problémů, jsou půjčky na nákup domácích spotřebičů (33 %) a splátky předešlých dluhů (16 %). Lidé se zadlužují také kvůli tomu, že včas neplatí účty za energie (9 %) a nájemné (7 %).

„Touha po vylepšení obydlí nebo potřeba obnovit dosluhující zařízení v domácnosti může přivést spotřebitele do finančních potíží nebo dokonce roztočit dluhovou spirálu. Ať už si novou věc pořizujeme na kreditní kartu nebo využijeme nabídku prodejce rozložit cenu do splátek bez navýšení, měli bychom mít vytvořenou dostatečnou finanční rezervu pro případ, že nám vypadne pravidelný příjem. Nejnebezpečnější kombinací jsou pak půjčky na splácení starších dluhů,“ doplňuje Veronika Kuřinová.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená