FinExpert.e15.cz

Věřitelů WPB Capital hlásících se o peníze ubývá

Praha, 27. ledna 2015

Takřka sedm tisíc klientů zkrachovalé družstevní záložny WPB Capital si od října loňského roku mohlo začít vybírat své vklady. Téměř 60 procent z nich mělo v záložně uloženo přes půl milionu korun. Zatím si své peníze vyzvedlo 57 procent klientů kampeličky. Fondu pojištění vkladů zvývá vyplatit kolem 216 milionů korun.

Největší nápor věřitelů, kteří se začali hlásit o své vklady, zaznamenal Fond pojištění vkladů právě v říjnu. „Počet klientů, kteří se hlásí o své náhrady, klesá. V prvním týdnu zahájení výplat se o své vklady přihlásilo 1763 klientů, v druhém týdnu 743 klientů a ve třetím 351 klientů. V současné době to jsou desítky klientů týdně. Odhadujeme, že počet klientů, kteří si náhradu nevyzvednou vůbec, bude zřejmě dost vysoký. Jednat by se mohlo zhruba o 20 procent klientů. Prozatím se o své vklady nepřihlásilo přes 2900. Mezi nimi je i desítka těch, kteří mají nárok na částku vyšší než 2,5 milionu korun,“ popsal advokát Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital. 

Po třech letech ode dne zahájení výplat, tedy v říjnu 2017, se nárok věřitelů WPB Capital na výplatu náhrady stane promlčeným. „Nevyzvednuté náhrady klientů propadnou zpět do Fondu pojištění vkladů. O tyto nevyzvednuté peníze se tak zvýší zůstatek Fondu, který se v budoucnu použije na výplaty dalších bank a kampeliček. Navíc díky letošnímu zvýšení odvodů družstevních záložen z objemu pojištěných vkladů z 0,04 procenta na 0,08 procenta očekáváme, že zůstatek Fondu vzroste oproti roku 2014 zhruba o 40 milionů korun,“ uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů. 

Dohled nad výplatou náhrad věřitelům, sestavování účetních rozvah i vedení soudních sporů – to je hlavní náplň činnosti likvidátora zkrachovalé kampeličky. „Spolupráci s Fondem pojištění vkladů lze označit za bezproblémovou. Kromě hladkého průběhu výplaty vkladů v současné době s týmem odborníků zahajujeme přípravné kroky směřující k realizaci prodeje likvidační podstaty a zároveň vedeme větší množství soudních sporů. Tím nejvýznamnějším je soudní spor se společností Llainfair Carainion Cwni Daliannol LTD., týkající se údajně postoupených pohledávek z hypotečních úvěrů,“ doplnil Jiří Švihla.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená