FinExpert.e15.cz

Veřejný přístup k internetu

V dnešní době znamená internet pro mnoho lidí základní zdroj informací a zábavy. Ale zdaleka ne všichni k němu mají snadný přístup.
Veřejný přístup k internetu

Z domácností v ČR, které vlastní osobní počítač (24 %), jich má přístup na internet 60 %, z celkového počtu domácností to je však pouze 15 %. Ostatní se připojují ve škole nebo v zaměstnání a kdo nemá ani tuto možnost, může využít tzv. veřejný internet.

Co je to veřejný přístup k internetu?

Místo veřejného přístupu k internetu je středisko umožňující veřejnosti přístup k internetu. Může jít o veřejného anebo soukromého poskytovatele a přístup je zdarma či placený. Kdokoliv sem může přijít a najít si, co potřebuje. Samozřejmostí je i tiskárna, vypalovačka, scannner, kopírka apod., ale většinou nejsou volně přístupné, tyto služby zajistí na požádání obsluha.

Na stránce www.verejnyinternet.cz postupně vzniká databáze všech poskytovatelů veřejného internetu.


Počet míst veřejného přístupu k internetu v ČR na 100 obyvatel je 3,2 (místo veřejného přístupu k internetu se počítá jako jedno bez ohledu na počet počítačů dostupných v jedné lokalitě). Ve zřizování těchto míst zaujímá ČR mezi přistupujícími zeměmi do EU třetí místo za Estonskem a Maltou.

Jaké jsou možnosti?

Typickým představitelem veřejného přístupu k internetu jsou knihovny, informační střediska, internetové kavárny, veřejný přístup k internetu nabízejí některé orgány veřejné správy, zařízení cestovního ruchu, školská zařízení, hotely, restaurace, benzínové pumpy apod. Na místě veřejného přístupu k internetu nemusí být poskytován hardware (tj. počítače) potřebný k připojení k internetu a takovým místem jsou i přístupové body k WLAN (= bezdrátové lokální sítě). K takovým patří i služba Wifi (Wireless fidelity = bezdrátová věrnost). Je to způsob přenosu dat na vlnách radiových frekvencí. K počítači je potřeba anténa, která se nasměruje na tzv. Hot Spot (= místo, odkud je vysílán Wifi signál). Po nainstalování potřebného softwaru a nastavení počítače se lze už snadno k internetu připojit.

Kdy je a kdy není veřejný internet zdarma

Veřejný přístup k internetu většinou zdarma není. Každý, kdo využívá internet např. doma, si jej platí, není tedy jediný důvod, proč by internet veřejně přístupný měl být zdarma. Pokud na takový narazíte, je to často nadstandardní služba některých zařízení pro své klienty a zákazníky (např. některé restaurace, hotely, dopravní společnosti, obchody atd.). Zdarma je přístup k internetu i v některých knihovnách, ovšem zájemce musí být v dané pobočce registrován (registrace samozřejmě zdarma není). Volně přístupný počítač s internetem lze po dobrém hledání nalézt i na některých úřadech a institucích. Pokud je v blízkosti pouze internet placený, není nutno ještě věšet hlavu, ceny nejsou nikterak horentní, pohybují se mezi 20 – 60 Kč za hodinu provozu.

Dostupnost

Ve velkých městech není problém se k veřejnému internetu dostat, kromě informačních center a knihoven je tu bezpočet internetových kaváren a podobných zařízení. S dostupností je to horší v malých městech a vesnicích. Zde situaci často zachraňují pouze pobočky knihoven (podle knihovního zákona (257/2001 Sb.) by měly být všechny knihovny připojeny k internetu do konce roku 2006. V současné době tuto povinnost splnilo přibližně 2500 knihoven a jejich poboček, ale dalších 3500 knihoven působících zejména v malých obcích zůstává zatím bez internetového připojení).

I když jsou knihovny v malých obcích často jedinou možností, jak se připojit, mají přece jen několik slabin. Personál je sice odborně připravován, ale jeho odborné zaměření má daleko k technickým požadavkům spojených s provozem. Nevýhodou je i omezená doba přístupu (buď shodná s otevírací dobou knihovny nebo jen vyhrazené hodiny) a malý počet připojených počítačů, menší knihovny mají zpravidla pouze jeden. To nutí zájemce čekat na uvolněné místo a hodně těch, co by chtěli na internetu pracovat, právě čekání odradí. Ovšem tyto kritické připomínky nemohou překrýt základní klad – a to, že v malých obcích je knihovna s internetem pro veřejnost opravdu jedinou možností.

Kde veřejný internet hledat?

Nemusíte chodit dům od domu a hledat, kdo vás pustí k počítači. Na stránce www.verejnyinternet.cz postupně vzniká databáze všech poskytovatelů veřejného internetu. Na tomto projektu spolupracují Ministerstvo informatiky ČR, Ministerstvo školství a sdružení BMI. Jeho cílem je soustřeďovat informace o místech veřejného přístupu k internetu a poskytovat je veřejnosti, aby se dalo snadno zjistit, kde se tato místa nacházejí a jaké služby nabízejí. Do databáze se musí každý poskytovatel zaregistrovat sám. Za to získá samolepku s logem Veřejný internet, s jejíž pomocí lépe upozorní veřejnost na svoje zařízení.

WiFi

Kdo vlastní notebook, má ještě jednu možnost, kde využít veřejný internet – bezdrátovou síť WiFi. Díky se relativně nízké ceně příslušenství se tato technologie začala v poslední době rychle rozrůstat. Kompletní vybavení se dá sehnat už za 1500 Kč, dražší vyjde na cca 5000 Kč. Databázi Hot Spotů, z kterých je vysílán signál, najdete na www.lupa.cz, www.marigold.cz, www.internetprovsechny.cz apod. Někteří poskytovatelé nabízejí své služby zdarma, ale těch není mnoho (většinou venkovní Hot Spoty na náměstích ve větších městech). Mezi největší placené poskytovatele patří Eurotel WiFi Jet (40 Kč za hodinu), T-Mobile Hot Spot (500 Kč za 24 hodin připojení), Český Telecom Wifi Hot Spots (40 Kč za hodinu), WiFi 802. Spot (paušál od 49 Kč na den), Knet. Int (měsíční paušál od 470 Kč podle zvolené rychlosti připojení).

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Pěkná blbost!
:-)
24. 4. 2005, 08:10
dobryyyy
jmeno
22. 4. 2005, 21:40
znárodnit internet !!!
Jan Kolja
21. 4. 2005, 17:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená