FinExpert.e15.cz

Velký seriál: vše co musíte vědět o platebních kartách

Po přečtení našeho seriálu porozumíte rozdílům mezi všemi platebními kartami, které se vám kdy dostaly nebo dostanou do rukou. Probereme výhody a nevýhody jednotlivých typů karet a ukážeme, pro koho je která karta nej(ne)vhodnější.
Velký seriál: vše co musíte vědět o platebních kartách

Na úvod si krátce vysvětleme druhy platebních karet. Dnes už se téměř nesetkáte s platební kartou, která by sloužila výhradně k výběru hotovosti. Všemi kartami, které jsou vydávané našimi bankami, lze platit u obchodníků, kteří je přijímají.

Dva základní druhy karet: debetní a úvěrové

Debetní kartou zaplatíte pouze do výše vašeho disponibilního zůstatku na účtu, včetně případného povoleného debetu. To, že máte povolený debet (kontokorent), ještě neznamená, že máte kreditní kartu.Vydavatelem debetní karty je vždy banka, kde máte účet - až na výjimky menších bank, kterým vydává debetní karty větší banka; ovšem i tato karta vydaná jinou bankou je přímo vázána na váš účet u vaší banky. Typickým příkladem debetní karty „cizí“ banky provázané s vaším účtem jsou účty u kampeliček, Waldviertler sparkasse von 1842, soukromé účty zaměstnanců České národní banky atd. (tyto karty vydává ČSOB).

Úvěrové karty se dělí na tři typy:

Kreditní: tato karta vám umožní čerpat předem dohodnutý revolvingový (obnovující se) úvěr od banky nebo od jiné společnosti. Vydavatelem této karty nemusí být nutně banka a často ani není podmínkou mít u této finanční instituce účet. Prostě máte jen její kartu. Pokud čerpané prostředky splatíte do stanoveného dne, neplatíte úroky. V opačném případě musíte zaplatit dohodnutou minimální částku, a poté pravidelné měsíční splátky (včetně úroků). Minimální částka splátky se pohybuje ve výši 5 – 10 % z čerpaného úvěru. Bezúročné období se u těchto karet pohybuje do 55 dnů od data transakce.Tyto karty jsou vydávány dobrým klientům finanční instituce, nebo na základě scoringu (ohodnocení bonity klienta).

Charge: rovněž touto kartou čerpáte dohodnutý úvěr. Pokud charge kartu vydávají banky, je častou povinností mít u nich účet (ČS, EB, VB, ŽB atd.). U ostatních společností tato nutnost odpadá. Rozdíl oproti kreditní kartě je v tom, že čerpaný úvěr musíte splatit CELÝ, a to bez kompromisu do data stanoveného na výpise z charge karty. Typickým příkladem charge karet jsou karty American Express, Diners Club, Japan Credit Bureau. Poněkud „poloviční“ charge kartou můžeme nazvat CCS Osobní kartu, kde je nutné hradit čerpanou částku ve čtrnáctidenních cyklech inkasem z jakéhokoliv účtu. Pokud jsou kreditní karty vydávány pouze bonitním klientům, u charge karet toto platí dvojnásobně. Navíc může být finanční společností vyžadována bankovní záruka jinou bankou, že účet z charge karty bude vždy řádně uhrazen (např. American Express).

Nákupní úvěrové karty okamžitým úročením: tyto karty rovněž obsahují dohodnutý úvěrový rámec. Podstatným rozdílem oproti všem ostatním kartám je způsob úročení čerpané částky. Nemalý úrok je účtován OKAMŽITĚ bez ohledu na to, zda se jedná o transakci hotovostní či bezhotovostní. Konečnou čerpanou částku je poté potřeba zaplatit stejnými způsoby jako u kreditní karty (ovšem včetně zpětně naúčtovaného úroku a případných dalších poplatků za výpisy). Mezi tyto karty patří např. YES úvěrová karta od společnosti Home Credit, karty MasterCard Electronic vydávané společnostmi Cetelem, Essox (včetně tolik propagované Q-karty od společnosti Quelle), O.K karta od GE Money Multiservis a další.


Jednotlivé články seriálu o platebních kartách


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená