FinExpert.e15.cz

Velké srovnání spořicích účtů

Přemýšlíte, kam vložit volné finanční prostředky? Máme pro vás přehled spořicích účtů.
Velké srovnání spořicích účtů

Máte volné finanční prostředky a rozmýšlíte se jak je zhodnotit? Využijte některý ze spořicích účtů a zhodnoťte své peníze s minimálním rizikem. Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili přehled spořicích účtů některých tuzemských bank.

Přemýšlíte, kam vložit volné finanční prostředky? Určete si, co je pro vás prioritou a jaký bude důvod vašeho spoření. Chcete si vytvořit rezervu na neočekávané výdaje, spořit si na důchod či na dovolenou, nebo si uspořit na rekonstrukci nemovitosti?

V první řadě si vytvořte jednoduchý finanční plán a určete si k čemu a za jak dlouho budete peníze potřebovat. Pamatujte nejen na kratší časové horizonty, ale také na „dlouhodobé“ finance. Důležitá je správná strategie, plánování a finanční gramotnost.

Získejte přehled o spořicích produktech, které na trhu existují. Použijte například internetové kalkulačky, které vám pomůžou spočítat a porovnat spořicí produkty. Nebo využijte služeb nezávislých poradců, kteří vám spořicí produkty vyberou na míru.

Jak na „krátkodobé“ peníze? Volte spořicí účet

Pro uložení úspor, které potřebujete mít k dispozici kdykoliv, je nejlepší volbou spořicí účet. Vybrat si můžete z nabídky tuzemských bank či družstevních záložen. Základním pravidlem pro výběr spořicího účtu je nerozhodovat se pouze podle výše úrokové sazby. Důležité jsou faktory, jako výnosnost, likvidita a rizikovost.

Kvalitní spořicí účty nabízí zřízení a vedení účtu zcela zdarma, výše vkladů a jejich pravidelnost nebývá zpravidla vyžadována, peněžní prostředky jsou klientovi v podstatě kdykoliv k dispozici, a to bez jakýchkoliv penalizací. Peníze jsou tak chráněny proti inflaci a připraveny k jejich volnému disponování téměř okamžitě.

Některé spočicí účty mají pevnou úrokovou sazbu, jiné jsou úročeny pásmově, tzn. pro dané částky vložené na účtu jsou stanoveny různé úrokové sazby. I cyklus připisování úroků bývá odlišný – úroky jsou připisovány měsíčně, čtvrtletně či ročně. Při vybírání spořicího účtu zohledněte všechny tyto faktory.

Vyšší úrok – větší riziko

Některé spořicí účty sice nabízí atraktivní zhodnocení, na které ale často dosáhnete jen při splnění požadovaných podmínek, mezi něž patří například založení běžného účtu, minimální výše vkladu aj. Neznamená tedy, že klient dosáhne na uvedenou sazbu automaticky. Vysoký úrok bývá také u akčních nabídek, které jsou ale časově omezené.

V zájmu oslovení nových klientů lákají banky na výhodné podmínky a vysoké úrokové sazby. Nenechte se ale oklamat! Za skvělou nabídkou může stát jedno velké ALE v podobě nutnosti využívání dalších produktů, časového omezení, pásmového úročení a podobně. Proto si podrobně pročtěte dané podmínky. Pozornost věnujte i celkovým poplatkům, které s kontem mohou souviset.

Zajímavé je, že místo stávajících klientů odměňují banky jen ty nově přicházející. Výhody se tedy často týkají jen těch, kteří si u banky založí účet. Naopak dlouholetí zákazníci jsou opomíjeni, a proto často ztrácejí motivaci a přecházejí k jiným bankám, které nabízí výhodnější podmínky.

Spořit se vyPLATÍ

I přes existenci široké škály spořicích produktů, využívá většina české populace jako úložnu svých peněz prakticky nulově zhodnocený běžný účet. Důvodem, proč lidé ukládají finance na běžný účet, je mylná obava, že peníze nebudou mít kdykoliv k dispozici. Uložit peníze na spořicí účet je ale z hlediska výnosnosti mnohem efektivnější a ekonomičtější, než je nechávat na běžném účtu.

Spořicí účty totiž nabízí vyšší úrokové sazby a možnost okamžité manipulace se svými prostředky. I přesto spořicí účet používá pouze 41% českých domácností. Na běžném účtu je dobré držet pouze ty prostředky, které jsou nezbytné pro pokrytí provozních výdajů.

Nevsázejte pouze na jednu kartu, zaměřte se na více produktů, díky nimž zhodnotíte celý volný kapitál. Spořicí účty jsou určeny spíše pro krátkodobější zhodnocení. Co se týká dlouhodobého horizontu, využijte jiných finančních produktů, kterých existuje celá řada. Díky flexibilitě trhu se neustále objevují další, které přichází s výhodnými podmínkami či akčními nabídkami.

Vyberte si spořicí účet, který vám bude vyhovovat. Porovnali jsme pro vás jednotlivé spořicí účty tuzemských bank.

Bankanázev účtuaktuální úroková sazba p.a.běžný účetminimální vkladvýpovědní lhůtapřipisování úroků
Air BankSpořicí účet2,50 %NEneníbez VLměsíčně
AXA BankSpořicí účet od AXA Bank2,8 % (do konce čvce)NE1 Kč14 dníměsíčně
Česká spořitelnaŠikovné spoření ČS9 pásem 0,8 - 3,2 %NE300 Kčbez VLměsíčně
ČSOBČSOB Spořicí účet1,10 %NE5 000 Kč1 denměsíčně
Equa bankSpořicí účet Equa bank2,30 %NE0 Kčbez VLměsíčně
Fio bankaFio konto1,25 %NE100 Kčbez VLměsíčně
GE Money BankSpořící účet Gold3 pásma 1,5/1,1/1,8 %ANOnení7 dníměsíčně
ING BankIng Konto1,75 %NEneníbez VLčtvrtletně
Komerční bankaKB spořicí konto BONUS1,50/1,30 %ANO5 000 Kčbez VLčtvrtletně/pololetně
LBBW BankIQ Spořicí účet2 pásma 0,25/2,35 %NEneníměsícměsíčně
mBanke-MAX0,40 %NEneníbez VLměsíčně
Oberbank AGSpořicí účet SPECIAL2,25 %NEneníbez VLročně
Poštovní spořitelnaEra červené konto1,5%/0,10 %NEneníbez VLměsíčně
RaiffeisenbankeKonto Flexi2,10 %ANOnení21 dníčtvrtletně
UniCredit BankSpořicí účet Prima2,5/1,6%NEneníbez VLčtvrtletně
VolksbankBěžný spořicí účet1,33%NEneníbez VLčtvrtletně
Wüstenrot hypoteční bankaWüstenrot Spořicí účet E2,1 % + 0,4 %NE200 Kčbez VLměsíčně
ZUNO BANKSpoření2 %ANOnení30 dnídenně

Nejvyšší úroková sazba

Nejvyšší úrokovou sazbou se může pochlubit AXA Bank, která v současnosti nabízí úrok 2,8 % . Tento úrok získají klienti, kteří požádají o založení spořicího účtu do konce července 2012. Jejich vklady budou touto sazbou úročeny minimálně do konce tohoto roku.

Na paty jí ovšem šlape Air Bank s úrokem 2,5 %. Klienti, kteří si v akční nabídce doživotní bonus nechali zřídit účet, získali k této sazbě ještě 0,2 %. Banka se také zavázala, že co do výše zhodnocení bude patřit vždy k první trojce českých bank. 
UniCredit Bank nabízí také sazbu 2,5 %, a to pro částky do půl milionu Kč. Částky přesahující tuto částku jsou již úročeny sazbou 1,6 %.

Česká spořitelna disponuje pásmovým úročením v 9 pásmech, a to od sazby 0,8 %. Při vkladu od 250 000 – 300 000 Kč nabízí úrokovou sazbu 3,2 % u Šikovného spoření.
U spořicího účtu Equa Bank se dočkáte zhodnocení 2,3 %, u LBBW Bank pak 2,35 %. Účet u LBBW je omezen měsíční výpovědní lhůtou a částkou 100 000 Kč a více.

Další článek


 

celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím ZdenekC omlouvám se za informace ohledně šik...
Zdeněk
29. 8. 2012, 16:30
Překvapuje mne tvrzení Zdeňka a souhlasím s tvrzením...
ZdenekC
29. 8. 2012, 15:51
Zdravím Milane.Je to velmi jednoduché a dost mě přek...
Vlado
1. 8. 2012, 14:49
U LBBW jeste maji variantu sporiciho uctu se sazbou ...
Honza
30. 7. 2012, 16:47
U ZUNO bank to je špatně. Při úroku 2% (tzv. Spoření...
Jerry HK
30. 7. 2012, 10:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená