FinExpert.e15.cz

Velké srovnání kreditních karet

Zvyká si ně stále více zákazníků, proto nechybí v nabídce žádné z tuzemských bank.
Velké srovnání kreditních karet

Banky nabízí nepřeberné množství karet určených pro různé segmenty zákazníků. My jsme pro vás porovnali nabídku nejzákladnějších kreditních karet. Z nabídky každé banky jsme zjistili atributy té nejzákladnější, tj. nejlevnější, kreditní karty. Porovnávali jsme cenu jednorázově za vydání karty a také vedení karty, možnost využít výhod bezúročného období či úrokovou sazbu.

Vydání a vedení? Většinou zdarma

Vydání a vedení karty je u řady bank zdarma, v případě Poštovní spořitelny a Volksbank je zdarma jen první rok užívání. V České spořitelně pořídíte Chytrou kartu za 199 Kč a vedení vás přijde od 19 do 89 Kč měsíčně – závisí na počtu služeb, které si ke kartě navolíte. U Komerční banky zaplatíte za kreditní kartu 30 Kč za každý měsíc, o pět korun méně v Raiffeisenbank, ale pouze pokud budete kartu aktivně využívat; v opačném případě neplatíte v RB nic.

Poplatky navázané na užívání karty vybírají i v LBBW Bank. Za každý započatý rok vlastnictví karty zaplatíte 540 Kč. Pokud však za první dva měsíce v prvním roce vlastnictví z karty utratíte alespoň 3 000 Kč, bude vám poplatek za první rok vrácen. Možnost dostat 540 Kč poplatku zpět máte i v dalších letech, ovšem v takovém případě musíte za pomoci karty „otočit“ minimálně 45 000 Kč za 12 měsíců. Některé banky bezplatně vydávají i druhou kreditní kartu.

Bezúročné období? Všude

V marketingových akcích banky často prezentují možnost využít bezúročné období, to znamená, že vám nebudou úročeny prostředky, které si skrze kartu půjčíte. Při splnění stanovených podmínek na něj skutečně dosáhnete všude – jediná GE Money Bank jej má omezeno pouze na bezhotovostní využití prostředků. Nejčastěji období bez úroku činí 45–50 dní.

Výše úroků? Jak kde, jak na co

Výše úroků je asi nejvariabilnější položkou našeho srovnání. Banky je rozlišují podle způsobu použití karty, standardem jsou rozdíly mezi normálním a sankčním úrokem, a to v řádu několika procentních bodů, pozor – často doprovázeno pokutami a dalšími sankcemi. Základní úrokovou sazbu nabízí nejvýhodněji LBBW Bank 18,48 % ročně, následovaná Českou spořitelnou 19,08 % ročně a Poštovní spořitelnou s ČSOB shodně 19,20 %.

Nejvyšší úrokovou sazbu, vztahující se k čerpání úvěru v hotovosti, požaduje Citi Bank. Na druhou stranu tato banka nabízí možnost sjednat program splátek, při němž dosáhnete na podstatně výhodnější podmínky s úrokovou sazbou od 9,9 % do 21,9 % ročně.

Poplatky? Samozřejmost

Poplatků vázaných ke kreditním kartám je také hodně. Porovnání specifických poplatků vázaných k designu karty, pojištění karty či dalším doplňkovým službám jsme ponechali na klientech a soustředili jsme se na poplatky za výběr hotovosti. Poplatky za platbu kartou u obchodníka v ČR jsou u všech bank nulové. Výběr z bankomatu vlastní banky je nejlevnější v České spořitelně – 6 Kč, v GE Money dáte 19 Kč, mBank si za výběr účtuje 49 Kč a Raiffeisenbank zaplatíte 79 Kč.

Další banky mají poplatek navázán na objem vybírané hotovosti – pro matematicky schopné klienty žádný problém, ale pro ostatní to může výrazně zamlžit povědomí o výši poplatku. Výběry peněz na přepážce tzv. CashAdvance jsou o poznání dražší. V Citi, KB, LBBW a Volksbank jsou omezeny zespoda, tzn. minimální výší poplatku. Výhodou může být, že GE Money, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit nabízejí službu Cash Back. U KB je tato služba zdarma.

Bonusy a slevy? U základních typů karet výjimečně

Na často inzerované bonusy a slevy v základním typu kreditních karet téměř nenarazíte. Výjimkou je Česká spořitelna, kde jsou však tyto bonusy zpoplatněny. Od počtu dodatečných služeb a výhod se odvíjí měsíční poplatek za vedení. Jedinou bankou, která nabízí v u základního typu kreditní karty výhody pro majitele, je Poštovní spořitelna. S Era kreditkou se stáváte členem věrnostního programu a můžete využít slevy 0,40 Kč na litr pohonných hmot u čerpacích stanic spadajících do řetězce Čepro EuroOil.

BankakartaBÚ*sazbaBÚ* - výběr
CitibankCiti kreditní karta Classic55 dnů23,99 %ne
Česká spořitelnaChytrá karta ČS40–55 dnů19,08 %ne
ČSOBČSOB kreditní karta45 dnů19,20 %ano
GE Money BankMoneyCard Gratis50 dnů26,68 %ne
Komerční bankaKreditní karta Visa Electron45 dnů21,90 %ano
mBankmKreditka54 dnů23,80 %ano
Poštovní spořitelnaEra kreditka45 dnů19,20 %ano
RaiffeisenbankVisa Clasic45 dnů25,19 %ne
UniCredit BankVisa Classic45 dnů26,08 %ne
VolksbankVisa Classic45 dnů20,84 %ne
Bankakartavydánívedení/měsíčně
CitibankCiti kreditní karta Classiczdarmazdarma
Česká spořitelnaChytrá karta ČS199 Kč19–89 Kč/měsíc
ČSOBČSOB kreditní kartazdarmazdarma
GE Money BankMoneyCard Gratiszdarmazdarma
Komerční bankaKreditní karta Visa Electronzdarma30 Kč/měsíc
mBankmKreditkazdarmazdarma
Poštovní spořitelnaEra kreditkazdarma250 Kč (450 Kč)/rok**
RaiffeisenbankVisa Clasiczdarma35 Kč/měsíc
UniCredit BankVisa Classiczdarmazdarma
VolksbankVisa Classiczdarma199 Kč/rok**
*Bezúročné období (a bezúročné období při výběru hotovosti), **1. rok vedení zdarma

 

Článek byl převzat z webu Bankovnípoplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená