FinExpert.e15.cz

Velká říjnová krize

Největší krize v historii kapitálových trhů, pověstná série „černých dnů“ na Wall Street, ohlásila právě v říjnu roku 1929 světovou hospodářskou krizi.

Dvacátá léta minulého století přinesla americkému hospodářství nebývalý rozkvět. Do domácností vtrhla elektřina, úspěchy firem jako General Electric či Ford upevňovaly důvěru ve stálý ekonomický růst. Finanční trhy se vyhřívaly na výsluní popularity, akcie rostly každým dnem a všichni chtěli být u toho. Index Dow Jones vzrostl jen od počátku roku 1928 z hodnoty 191 bodů na 300 bodů a v září 1929 dosáhl rekordních 381. Jde tedy o nárůst o téměř 100 % během necelých dvou let. Důvěra v růžové zítřky byla neotřesitelná.

Bezhlavé nakupování
Investovat svoje úspory na kapitálovém trhu se tak stalo pravidlem, navíc podpořeným i zpřístupněním marží pro širší vrstvu investorů. Marže je v podstatě půjčka, kterou broker (viz Slovník, str. 42) či banka poskytne na nákup cenných papírů. Ve dvacátých letech jste mohli získat až 90 % ceny akcií „na dluh“. Chcete koupit akcie za 10 000 USD? Dáte 1 000 USD vlastních, 9 000 USD půjčí broker. Akcie vyrostou o 10 %, z vaší investice je 11 000 USD. Prodáte akcie, vrátíte devět tisíc i s úrokem a zbude vám téměř dvojnásobek původní investice. Tento systém přináší sice možnost obrovských zisků, ale investor může také ztratit více peněz, než kolik do své investice vložil. Proti roku 1921 byl v roce 1929 objem poskytnutých marží devítinásobný. Každý chtěl nakupovat a vysoká poptávka zákonitě hnala trh vzhůru bez ohledu na zdravý rozum, tj. skutečné výsledky společností.

Ztracené peníze
A pak přišel Černý čtvrtek, 24. října 1929. Přes noc se nahromadily prodejní příkazy z Evropy, záplava prodejních příkazů znervóznila brokery. Klesající kurzy nutily k uzavírání pozic a redukování ztrát, což mělo za následek další prodeje a další pokles. Přesto se čtvrtek nezdál až tak tragický, v závěru dne se situace uklidnila a některé tituly korigovaly ztráty. Pátek byl opět ve znamení velkých objemů obchodů. Někteří prodávali, jiní viděli dobrou příležitost k nákupu. Až do pondělí 27. října 1929, kdy index propadl o 13 % a výprodej pokračoval i v úterý, kdy Dow Jones ztratil dalších 11 % a uzavřel na 230 bodech. Panika již nemohla být zastavena. Od 29. října do 13. listopadu se takto vypařilo 30 mld. USD.

Poučení z vlastních chyb
Ekonomická krize, která následovala, se ze Spojených států rozšířila i do Evropy. USA se z ekonomické deprese vymanily až počátkem roku 1941. Válka a válečná ekonomika pak dala definitivně zapomenout na dlouhé období strádání a nejistoty, kdy ve Spojených státech dosáhla míra nezaměstnanosti 25 %, miliony lidí přišli o svůj majetek či úspory, hrubý národní produkt poklesl o 40 % a burzovní index propadl o 90 %.

Díky krizi však byla postupně upravena regulace marží, odděleno investiční a komerční bankovnictví, byla zahájena efektivnější regulace a kontrola kapitálového trhu - vznikla Komise pro cenné papíry. Černé dny a následující krize měly velký vliv i na teoretickou i prakticko ekonomickou politiku a přispěly tak k tomu, že dnešní krize a zaváhání jsou (prozatím) zvládány lépe.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená