FinExpert.e15.cz

Velká daňová sociální revoluce

Vláda České republiky představila daňovou reformu. Změny se výrazně dotknou daně z příjmu, sociálních dávek i DPH.

Na včerejší tiskové konferenci v pražském hotelu Jalta představitelé české vlády prezentovali novinářům a zástupcům firem svoji vizi daňové reformy. Podle premiéra Mirka Topolánka doplatí na daňovou reformu především "černí pasažéři jednotlivých systémů". Tím se nechtěl nijak dotknout etnických menšin obyvatel České republiky, ale spíše jde typy lidí, které se nechávají unášet současným stavem, aniž by se snažili svoji situaci zásadně změnit. Jde především o zneužívání sociálních dávek a s tím související žádnou motivací k práci při současné štědré výši státního sociálního systému.


Tip: Spočítejte si svoji čistou mzdu po daňové reformě!

Vládní deficit

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky

Stav veřejných financí je varovný

Přestože se české ekonomice daří, situace veřených financí se navzdory příznivým faktorům nijak nelepší. Vládní deficit v současné době pozitivně ovlivňuje ekonomický vzestup, využívání mimořádných příjmů, krátkodobé úspory a převody do rezervních fondů a rovněž útlum nákladů spojených s transformací ekonomiky a stabilizací bankovního sektoru. Ovšem po nevyhnutelném odeznění těchto pozitivních vlivů nastane nezadržitelný nárůst deficitu v důsledku neudržitelných výdajových tendencí. Z níže uvedeného grafu je patrné, že při současném stavu bez nastartování reforem již v roce 2009 budou státní výdaje vyšší, než příjmy. V roce 2013  by nastala situace, kdy všechny státní výdaje by šly pouze na pokrytí mandatorních výdajů, tj. výplaty důchodů, sociálního zabezpečení, sociálních dávek. Na ostatní státní výdaje by prostředky neexistovaly (např. podpora stavebního spoření, věda, atd.)

Struktura výdajů státu

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky

Bez reformy tedy dojde k úplnému vytěsnění prostředků státního rozpočtu, které jsou určeny pro investice, podporu vědy a výzkumu atd. Současný neudržitelný trend mandatorních výdajů dále prohloubily předvolební sociální balíčky. Přestože jsou k financováni deficitů využívány privatizační příjmy, přetrvávají velice nízké úrokové sazby a HDP roste rekordními tempy, vládní dluh stále roste. Využívání privatizačních příjmů navíc opticky zpomaluje dynamiku zadlužení, ovšem na úkor poklesu čistého jmění vládního sektoru. Podle vlády bez reformy poroste nadále veřejné zadlužení. Níže uvedený graf opět potvrzuje, jak nadále porostou státní výdaje bez reforem důchodového zabezpečení a zdravotnictví.

Veřejné finance jsou dlouhodobě neuržitelné

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky

Problém veřejných financí však může mít dopady i ze strany Evropské unie. Česká republika se totiž zavázala mít vládní deficit pod úrovní 3 % HDP a směřovat k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí. Tento závazek však ČR dosud porušuje a bez provedení reforem nebude schopna jej dodržet ani v budoucnosti. To by mohlo vést ze strany EU jednak k sankcím, a také by se to mohlo projevit na pozastavení možností získávání různých grantů a dotací, se kterými již v této chvíli počítá.

Co mají reformy přinést

Zavedením reforem chce vláda docílit snížení vládního deficitu a zastavit nárůst vládního dluhu. Jako cíl si vláda stanovila snižovat vládní deficit na 3 % v roce 2008, 2,6 % v roce 2009  a 2,3 % v roce 2010. Reformy mají rovněž zastavit neudržitelné trendy vládních výdajů a zároveň posílit jejich efektivnost. Jako další cíle reformy stanovila vláda tyto body:

  • Plošně snížit daňové zatížení, omezit administrativní zátěž a daňové distorze zjednodušením daňového systému.
  • Reformovat důchodový systém a zdravotnictví.
  • Na základě ozdravení veřejných financí dosáhnout toho, aby státní rozpočet nebyl brzdou úspěšného ekonomického rozvoje, ale naopak jeho oporou pomocí vhodného nastavení daňových sazeb.
  • Podporovat rodiny s dětmi.
  • Přistupovat sociálně citlivým způsobem k ekonomicky neaktivní populaci (důchodci, studující, zdravotně postižení).
  • Dodržovat závazky vůči Evropské unii, maximálně využít prostředky z fondů Evropské unie.

Postupně by mělo dojít ke snížení daňové zátěže a celkovému zjednodušení daňového systému.

Státní platy budou stagnovat

Součástí reformy bude převážná stagnace platů v rozpočtové sféře. Ty se v letech 2008 – 2010 zvýší maximálně o 1,5 %. Platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců a dalších zaměstnanců a funkcionářů v letech 2008 – 2010 budou zmrazeny a zůstanou na úrovni roku 2007.

Slovy premiéra Topolánka vláda těmito reformami bude zároveň testovat i "práh bolestivosti" českého lidu a bude se snažit nacházet způsoby, jak veřejné finance uzdravit.

Další kapitola
 

celkem 127 komentářů

Nejnovější komentáře

sleva na dani
Michaela
21. 1. 2008, 17:50
kupecke pocty
ekonom
10. 12. 2007, 16:55
Re: jedině KSČM
Draha
23. 11. 2007, 11:09
Re:svět spěje k horšímu
Draha
23. 11. 2007, 10:57
Re:Dobrý krok
Draha
23. 11. 2007, 10:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená