Na včerejší tiskové konferenci v pražském hotelu Jalta představitelé české vlády prezentovali novinářům a zástupcům firem svoji vizi daňové reformy. Podle premiéra Mirka Topolánka doplatí na daňovou reformu především "černí pasažéři jednotlivých systémů". Tím se nechtěl nijak dotknout etnických menšin obyvatel České republiky, ale spíše jde typy lidí, které se nechávají unášet současným stavem, aniž by se snažili svoji situaci zásadně změnit. Jde především o zneužívání sociálních dávek a s tím související žádnou motivací k práci při současné štědré výši státního sociálního systému.
Tip: Spočítejte si svoji čistou mzdu po daňové reformě!
Vládní deficit

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky
Stav veřejných financí je varovný
Přestože se české ekonomice daří, situace veřených financí se navzdory příznivým faktorům nijak nelepší. Vládní deficit v současné době pozitivně ovlivňuje ekonomický vzestup, využívání mimořádných příjmů, krátkodobé úspory a převody do rezervních fondů a rovněž útlum nákladů spojených s transformací ekonomiky a stabilizací bankovního sektoru. Ovšem po nevyhnutelném odeznění těchto pozitivních vlivů nastane nezadržitelný nárůst deficitu v důsledku neudržitelných výdajových tendencí. Z níže uvedeného grafu je patrné, že při současném stavu bez nastartování reforem již v roce 2009 budou státní výdaje vyšší, než příjmy. V roce 2013 by nastala situace, kdy všechny státní výdaje by šly pouze na pokrytí mandatorních výdajů, tj. výplaty důchodů, sociálního zabezpečení, sociálních dávek. Na ostatní státní výdaje by prostředky neexistovaly (např. podpora stavebního spoření, věda, atd.)
Struktura výdajů státu

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky
Bez reformy tedy dojde k úplnému vytěsnění prostředků státního rozpočtu, které jsou určeny pro investice, podporu vědy a výzkumu atd. Současný neudržitelný trend mandatorních výdajů dále prohloubily předvolební sociální balíčky. Přestože jsou k financováni deficitů využívány privatizační příjmy, přetrvávají velice nízké úrokové sazby a HDP roste rekordními tempy, vládní dluh stále roste. Využívání privatizačních příjmů navíc opticky zpomaluje dynamiku zadlužení, ovšem na úkor poklesu čistého jmění vládního sektoru. Podle vlády bez reformy poroste nadále veřejné zadlužení. Níže uvedený graf opět potvrzuje, jak nadále porostou státní výdaje bez reforem důchodového zabezpečení a zdravotnictví.
Veřejné finance jsou dlouhodobě neuržitelné

Zdroj: Ministerstvo financí České republiky
Problém veřejných financí však může mít dopady i ze strany Evropské unie. Česká republika se totiž zavázala mít vládní deficit pod úrovní 3 % HDP a směřovat k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí. Tento závazek však ČR dosud porušuje a bez provedení reforem nebude schopna jej dodržet ani v budoucnosti. To by mohlo vést ze strany EU jednak k sankcím, a také by se to mohlo projevit na pozastavení možností získávání různých grantů a dotací, se kterými již v této chvíli počítá.
Co mají reformy přinést
Zavedením reforem chce vláda docílit snížení vládního deficitu a zastavit nárůst vládního dluhu. Jako cíl si vláda stanovila snižovat vládní deficit na 3 % v roce 2008, 2,6 % v roce 2009 a 2,3 % v roce 2010. Reformy mají rovněž zastavit neudržitelné trendy vládních výdajů a zároveň posílit jejich efektivnost. Jako další cíle reformy stanovila vláda tyto body:
- Plošně snížit daňové zatížení, omezit administrativní zátěž a daňové distorze zjednodušením daňového systému.
- Reformovat důchodový systém a zdravotnictví.
- Na základě ozdravení veřejných financí dosáhnout toho, aby státní rozpočet nebyl brzdou úspěšného ekonomického rozvoje, ale naopak jeho oporou pomocí vhodného nastavení daňových sazeb.
- Podporovat rodiny s dětmi.
- Přistupovat sociálně citlivým způsobem k ekonomicky neaktivní populaci (důchodci, studující, zdravotně postižení).
- Dodržovat závazky vůči Evropské unii, maximálně využít prostředky z fondů Evropské unie.
Postupně by mělo dojít ke snížení daňové zátěže a celkovému zjednodušení daňového systému.
Státní platy budou stagnovat
Součástí reformy bude převážná stagnace platů v rozpočtové sféře. Ty se v letech 2008 – 2010 zvýší maximálně o 1,5 %. Platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců a dalších zaměstnanců a funkcionářů v letech 2008 – 2010 budou zmrazeny a zůstanou na úrovni roku 2007.
Slovy premiéra Topolánka vláda těmito reformami bude zároveň testovat i "práh bolestivosti" českého lidu a bude se snažit nacházet způsoby, jak veřejné finance uzdravit.