FinExpert.e15.cz

Velká Británie

Ve Velké Británii na vás mezi jinými záludnostmi čekají míle, unce, libry a jízda vlevo.


Pro návštěvu Británie je asi nejlepší zvolit některý z letních měsíců, ačkoli i jaro a podzim mají své výhody v podobě nepřeplněných turistických oblastí a o něco nižších cen ubytování. Mezi listopadem a únorem návštěvu Ostrovů raději jen plánujte v teple domova.

Radujte se až v Londýně
Mezi Velkou Británií a ČR platí pro turistické cesty dohoda o bezvízovém styku; v zemi ale nesmíte být déle než 180 dní. Někteří turisté mají ovšem opačný problém – jak se do Británie dostat, protože požadavky britských úředníků jsou stále přísnější kvůli velkému množství imigrantů. Vaše šance se výrazně zvýší, když předložíte zvací dopis s adresou a telefonem vašich známých, aby si úředníci mohli ověřit jeho pravost. Velmi důležité je dostatečné finanční vybavení, přibližně třicet liber na osobu a den, u studentů asi patnáct liber. I tak se ale snažte počítat s tím, že britské úřady mají právo turistu na území Velké Británie nevpustit.

Skotská libra, taky libra
V Británii se pořád platí britskými librami (GBP) – tradičně nominálně nejsilnější světovou měnou. V polovině listopadu 2002 vypadaly kurzy libry ke koruně a hlavním světovým měnám takto: 1 GBP = 48,70 Kč = 1,57 EUR = 1,58 USD.
Chcete-li měnit v bance, dejte si pozor na úřední hodiny, které ve všední dny trvají většinou do půl páté odpoledne. Měnit můžete ale také ve směnárnách, cestovních kancelářích nebo v některém z mnoha bankomatů. Pokud v obchodě obdržíte skotské libry, nenechejte se znepokojit – platit se s nimi dá běžně. Před odjezdem z Velké Británie byste si je ale měli vyměnit za libry anglické, které v Česku snáz směníte na české koruny.
Platební karty běžně přijímají hotely, restaurace, obchody i benzinová čerpadla, cestovní šeky lze směnit v bankách, některých hotelech a ve směnárnách a eurošeky jsou přijímány u čerpacích stanic, v hotelech, restauracích a v mnoha obchodech. Poštovní šeky přijímají pouze pošty.
Nejen v obchodech se kromě jednotek metrických můžete setkat i s těmito zvláštnostmi britského souostroví: feet (stopa) = 30,48 cm, inch (palec) = 2,54 cm, yard = 91,4 cm, ounce (unce) = 28,35 g, pound (libra) = 0,454 kg.
Orientační ceny: chleba – 1 GBP, hamburger – 3 GBP, večeře pro dva v průměrné restauraci – 40 GBP, lístek do kina – 4 GBP, vstupné na většinu Britských hradů a zámků – 4,5–7,5 GBP, známka na dopis do ČR (do 20 g) – 0,65 GBP.

Jízda v protisměru
Jestliže vezmete na cestu do Británie svého plechového miláčka, musíte mít český nebo mezinárodní řidičský průkaz, doklady od vozu, zelenou kartu a označení CZ na vnějšku vozu. Ze samotného řízení se vám ve Velké Británii může pěkně zamotat hlava. Důvod? Jezdí se vlevo, přednost se dává zleva a předjíždí se vpravo! Takže pěkně pomaličku a opatrně. Jestliže si budete chtít auto půjčit až na místě, počítejte s částkou od zhruba dvaceti pěti liber za den, při pronájmu na delší dobu se částky za denní pronájem snižují. Pronájem vozu můžete vyřídit i po internetu, například na těchto stránkách: www.dollar.com, www.vauxhallrental.co.uk, www.express-rent-a-car.co.uk.
Rychlostní limity: maximální povolené rychlosti jsou obvykle uváděné v mílích za hodinu (mph), a proto se vám po převedení na kilometry mohou zdát nezapamatovatelné a nesmyslné. V obci musíte jet rychlostí maximálně 30 mph (48 km/h). Na dálnici a dvouproudé silnici / ostatních silnicích nepřekračujte limity 70 mph (112 km/h) / 60 mph (96 km/h). Pokud budete mít přívěs nebo karavan, jsou limity o 10 mph nižší. Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,8 ‰.
Ceny PHM (listopad 2002): bezolovnatý benzin 95/98 oktanů / benzin s náhražkou olova (LRP) – 75,6/79,3 / 78,2 pencí; nafta / LPG – 76,7 / 38 pencí. Benzin prodávaný u supermarketů je o tři až čtyři pence levnější. Dovážet PHM v náhradním kanystru není možné, protože je zakázáno je přepravovat na trajektech i v tunelu.

Beze strachu, ale s pojistkou
Obecně je Británie bezpečnou zemí, ale v některých londýnských čtvrtích (East End, Soho) je třeba mít se na pozoru i za bílého dne. Nehrozí vám ale nic horšího než kapesní krádeže peněz a dokladů, krádeže zavazadel. Pokud jde o zdravotnictví, můžete být v klidu. Česko má s Velkou Británií dvoustrannou zdravotnickou dohodu, která garantuje českým turistům v Británii poskytnutí bezodkladné lékařské péče zdarma. Hradit musíte pouze léky, zubařskou péči a služby optiky. Přeprava těžce nemocného do ČR je hrazena Ministerstvem zdravotnictví ČR, ale cestovní pojistku si stejně pořiďte. Během pobytu se snažte vyhnout konfliktům s britskými bezpečnostními orgány. Těm se můžete znelíbit například držením kapesních nožů a plynových sprejů nebo volným kempováním na státní půdě; na soukromém pozemku se utábořit můžete, ovšem se souhlasem majitele.
Určitě vás potěší, že pro případ nouze si nemusíte pamatovat několik různých telefonních čísel. Požárníci, policie i ambulance má společnou tísňovou linku 999.


Velvyslanectví
Velvyslanectví ČR ve Velké Británii
26, Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
úřední hodiny: Po–Čt: 8.30–17.15; Pá: 8.30–16.00
tel.: 004420/724 379 29, 724 379 20
e-mail: london@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Thunovská 14, 118 00 Praha 1
úřední hodiny: Po–Čt: 8.00–12.30, 13.30–17.00; Pá: 8.30–12.30, 13.30–16.00
tel.: 257 402 111

Stará dobrá Anglie 

+ poměrně dobrá dopravní dostupnost
+ snad největších světová koncentrace středověkých památek
+ možnost procvičit si pravou britskou angličtinu
vysoké ceny ubytování, potravin i služeb
mnohdy náročně nejasné požadavky britských celních úředníků

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená