Pro návštěvu Británie je asi nejlepší zvolit některý z letních měsíců, ačkoli i jaro a podzim mají své výhody v podobě nepřeplněných turistických oblastí a o něco nižších cen ubytování. Mezi listopadem a únorem návštěvu Ostrovů raději jen plánujte v teple domova.
Radujte se až v Londýně
Mezi Velkou Británií a ČR platí pro turistické cesty dohoda o bezvízovém styku; v zemi ale nesmíte být déle než 180 dní. Někteří turisté mají ovšem opačný problém – jak se do Británie dostat, protože požadavky britských úředníků jsou stále přísnější kvůli velkému množství imigrantů. Vaše šance se výrazně zvýší, když předložíte zvací dopis s adresou a telefonem vašich známých, aby si úředníci mohli ověřit jeho pravost. Velmi důležité je dostatečné finanční vybavení, přibližně třicet liber na osobu a den, u studentů asi patnáct liber. I tak se ale snažte počítat s tím, že britské úřady mají právo turistu na území Velké Británie nevpustit.
Skotská libra, taky libra
V Británii se pořád platí britskými librami (GBP) – tradičně nominálně nejsilnější světovou měnou. V polovině listopadu 2002 vypadaly kurzy libry ke koruně a hlavním světovým měnám takto: 1 GBP = 48,70 Kč = 1,57 EUR = 1,58 USD.
Chcete-li měnit v bance, dejte si pozor na úřední hodiny, které ve všední dny trvají většinou do půl páté odpoledne. Měnit můžete ale také ve směnárnách, cestovních kancelářích nebo v některém z mnoha bankomatů. Pokud v obchodě obdržíte skotské libry, nenechejte se znepokojit – platit se s nimi dá běžně. Před odjezdem z Velké Británie byste si je ale měli vyměnit za libry anglické, které v Česku snáz směníte na české koruny.
Platební karty běžně přijímají hotely, restaurace, obchody i benzinová čerpadla, cestovní šeky lze směnit v bankách, některých hotelech a ve směnárnách a eurošeky jsou přijímány u čerpacích stanic, v hotelech, restauracích a v mnoha obchodech. Poštovní šeky přijímají pouze pošty.
Nejen v obchodech se kromě jednotek metrických můžete setkat i s těmito zvláštnostmi britského souostroví: feet (stopa) = 30,48 cm, inch (palec) = 2,54 cm, yard = 91,4 cm, ounce (unce) = 28,35 g, pound (libra) = 0,454 kg.
Orientační ceny: chleba – 1 GBP, hamburger – 3 GBP, večeře pro dva v průměrné restauraci – 40 GBP, lístek do kina – 4 GBP, vstupné na většinu Britských hradů a zámků – 4,5–7,5 GBP, známka na dopis do ČR (do 20 g) – 0,65 GBP.
Jízda v protisměru
Jestliže vezmete na cestu do Británie svého plechového miláčka, musíte mít český nebo mezinárodní řidičský průkaz, doklady od vozu, zelenou kartu a označení CZ na vnějšku vozu. Ze samotného řízení se vám ve Velké Británii může pěkně zamotat hlava. Důvod? Jezdí se vlevo, přednost se dává zleva a předjíždí se vpravo! Takže pěkně pomaličku a opatrně. Jestliže si budete chtít auto půjčit až na místě, počítejte s částkou od zhruba dvaceti pěti liber za den, při pronájmu na delší dobu se částky za denní pronájem snižují. Pronájem vozu můžete vyřídit i po internetu, například na těchto stránkách: www.dollar.com, www.vauxhallrental.co.uk, www.express-rent-a-car.co.uk.
Rychlostní limity: maximální povolené rychlosti jsou obvykle uváděné v mílích za hodinu (mph), a proto se vám po převedení na kilometry mohou zdát nezapamatovatelné a nesmyslné. V obci musíte jet rychlostí maximálně 30 mph (48 km/h). Na dálnici a dvouproudé silnici / ostatních silnicích nepřekračujte limity 70 mph (112 km/h) / 60 mph (96 km/h). Pokud budete mít přívěs nebo karavan, jsou limity o 10 mph nižší. Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,8 ‰.
Ceny PHM (listopad 2002): bezolovnatý benzin 95/98 oktanů / benzin s náhražkou olova (LRP) – 75,6/79,3 / 78,2 pencí; nafta / LPG – 76,7 / 38 pencí. Benzin prodávaný u supermarketů je o tři až čtyři pence levnější. Dovážet PHM v náhradním kanystru není možné, protože je zakázáno je přepravovat na trajektech i v tunelu.
Beze strachu, ale s pojistkou
Obecně je Británie bezpečnou zemí, ale v některých londýnských čtvrtích (East End, Soho) je třeba mít se na pozoru i za bílého dne. Nehrozí vám ale nic horšího než kapesní krádeže peněz a dokladů, krádeže zavazadel. Pokud jde o zdravotnictví, můžete být v klidu. Česko má s Velkou Británií dvoustrannou zdravotnickou dohodu, která garantuje českým turistům v Británii poskytnutí bezodkladné lékařské péče zdarma. Hradit musíte pouze léky, zubařskou péči a služby optiky. Přeprava těžce nemocného do ČR je hrazena Ministerstvem zdravotnictví ČR, ale cestovní pojistku si stejně pořiďte. Během pobytu se snažte vyhnout konfliktům s britskými bezpečnostními orgány. Těm se můžete znelíbit například držením kapesních nožů a plynových sprejů nebo volným kempováním na státní půdě; na soukromém pozemku se utábořit můžete, ovšem se souhlasem majitele.
Určitě vás potěší, že pro případ nouze si nemusíte pamatovat několik různých telefonních čísel. Požárníci, policie i ambulance má společnou tísňovou linku 999.
Velvyslanectví
Velvyslanectví ČR ve Velké Británii
26, Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
úřední hodiny: Po–Čt: 8.30–17.15; Pá: 8.30–16.00
tel.: 004420/724 379 29, 724 379 20
e-mail: london@embassy.mzv.cz
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Thunovská 14, 118 00 Praha 1
úřední hodiny: Po–Čt: 8.00–12.30, 13.30–17.00; Pá: 8.30–12.30, 13.30–16.00
tel.: 257 402 111
Stará dobrá Anglie
+ poměrně dobrá dopravní dostupnost
+ snad největších světová koncentrace středověkých památek
+ možnost procvičit si pravou britskou angličtinu
– vysoké ceny ubytování, potravin i služeb
– mnohdy náročně nejasné požadavky britských celních úředníků