FinExpert.e15.cz

Veleúspěšný kvartál

Americké akciové trhy zažily nejlepší kvartál za posledního čtyři a půl roku.

Nejlépe se dařilo převážně technologickému indexu Nasdaq Composite, který přidal 21 %. Širší index Standard & Poor`s 500 pak zpevnil o 14,9 % a tradiční Dow Jones index o 12,4 %. Navíc se povedl i vstup do třetího čtvrtletí, když v úterý indexy opět rostly. Nutno však dodat, že úterní průběh obchodování nebyl vůbec jednoznačný. Nejdříve investoři v reakci na horší zprávy z ekonomiky akcie prodávali a Nasdaq dokonce flirtoval s hranicí 1600 bodů. Pak se situace uklidnila a nastala nákupní horečka, která pokračovala i ve středu. Při čtvrtečním zkráceném obchodování (díky pátečnímu svátku Independence Day) sice nastala korekce díky horším číslům z trhu práce, nicméně celková bilance za minulý týden zůstala kladná. 

Microsoft prý poroste
Stimulů pro růst bylo hned několik. Bezesporu pozitivně působil vývoj na zahraničních trzích (ve středu: japonský Nikkei +3,4 % či německý DAX +3 %). K tomu se přidaly povzbuzující komentáře vlivných brokerských domů. Konkrétně banka Merrill Lynch zvýšila doporučení na softwarovou jedničku Microsoft; nyní doporučuje klientům akcie kupovat z předcházejícího neutrálního postoje a papíry Microsoftu zařadila na svůj Focus List doporučovaných titulů. V odůvodnění Merrill Lynch zmiňuje potenciál k dalšímu růstu zisku, možnost zvyšování dividendy či podhodnocenost vůči ostatním hráčům v sektoru. Další investiční banka, Goldman Sachs, se pro změnu kladně vyjádřila k biotechnologickým firmám.

Otázkou zůstává, zda vstupujeme do dalšího úspěšného čtvrtletí. Z ryze statistického hlediska patří následující měsíce ke smíšeným, alespoň co se týče tradičního indexu Dow Jones. V dlouhodobém horizontu (od roku 1900) patřil k úspěšným měsícům červenec a srpen (průměrný nárůst přes 1 %), naopak v září investoři průměrně 1 % ztráceli. 

Doma: Odkup Rádia
Česká burza minulý týden stagnovala. Index PX 50 se pohyboval pod hranicí 540 bodů. V pondělí a úterý se nedařilo akciím ČEZu. Důvodem byla informace médií o záměru vlády umístit na trh 16,6 % akcií ČEZu do konce tohoto roku. Naopak se dařilo Komerční bance, když se opět vrátila nad hranici 2000 Kč. Pozitivní zprávou u tohoto bankovního titulu bylo zvýšení ratingu finanční síly od agentury Moody`s.  

Dalších informací o odkupu akcií se dočkali akcionáři Českých radiokomunikací. Majoritní akcionář  Bivideon se totiž chystá nabídnout ostatním akcionářům 245 Kč za jednu akcii, tedy jen o několik málo procent nad tržní kurz akcie. Nabídka ještě musí být schválena Komisí pro cenné papíry. Podrobnější podmínky odkupu mají být zveřejněny na konci července.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená