FinExpert.e15.cz

Ve kterých městech je život nejdražší?

Život v Tokiu či Ženevě je velmi nákladný. Jak draho je v Praze?
Ve kterých městech je život nejdražší?

Náklady na bydlení, zdravotní péči, vzdělání, dopravu či zábavu jsou mnohem vyšší než v jiných vyspělých městech světa. Nejdráž je však v Luandě v Angole.

Seznam nejdražších měst světa každoročně sestavuje několik anaylitických společností. Nejznámnější jsou zprávy od Mercer HR Consulting a Economist Intelligence Unit. Pořadí nejdražších měst se v obou žebříčcích liší.

Tokio, Osaku, Curych a Ženevu však najdeme v první desítce v obou žebříčcích. Ve Švýcarsku jsou sice jedny z nejvyšších mezd na světě, ale každodenní život je velice nákladný. Nejvíce ovlivňují celkovou „drahotu“ náklady na bydlení. Především v Asii neustále stoupají ceny nemovitostí, a proto v první desítce nejdražších měst jsou hned čtyři z Asie (Tokio, Osaka, Singapur a Hongkong). Další města (Soul, Nagoya nebo Peking a Šanghaj) žebříčkem stoupají.

Nejdražším městem je opětovně Luanda

Každodenní životní náklady občanů jsou nejvyšší v Luandě v Angole, jak vyplývá ze studie společnosti Mercer „Cost of living Survay 2011“, ve které bylo hodnoceno 214 měst světa. Z Česka byla hodnocena pouze Praha, která je 47. nejdražším městem světa.

Africká Angola je bohatá na přírodní zdroje. Především na ropu. Dále potom na diamatny a zlato. V Luandě tak sídlí i zahraniční společnosti, jejichž zaměstnanci musí počítat s vysokými životními náklady. Výsledný žebříček nejdražších měst světa totiž ovlivňují desítky položek, jako jsou náklady na bydlení, zdravotní péči, vzdělání, dopravu, potravin, oblečení, domácí podtřebu či zábavu, úrokové sazby, směnné kursy v závislosti na výši příjmů. Nejdůležitější položkou jsou náklady na bydlení. Hodnoceno bylo celkem 214 měst na pěti kontinentech.

 
Nejdražšími evropskými městy jsou Moskva, Ženeva, Curych, Oslo, Bern, Kodaň a Londýn.
 

Africká města jsou drahá

Mimo tradičně drahá velká města ve Švýcarsku, Japonsku či Skandinávii najdeme na předních místech nejdražších měst světa i africká města. Dražší než Praha je hned několik afrických měst.

Mimo Luandu třeba Ndjamen (Čad), Libreville (Gabun), Niamey (Nigérie), Oudagoudou (Burkina Faso) nebo Lagos (Nigérie). Proč je život v Africe tak drahý? V uvedených městech každoročně působí více zahraničních společností. Zvýšený zájem ze strany zahraničních investorů znamená nárůst zahraničních zaměstnanců v těchto městech.

Nedostatek kvalitního bydlení potom šroubuje ceny bydlení nahoru. Bydlení odpovídající americkým a evropským standardům je díky převisu poptávky nad nabídkou velmi drahé. Zahraniční klienti tak musí počítat s vysokými životními náklady.

Obdobně stoupají žebříčkem i čínská města. Peking a Šanghaj již uzavírají první dvacítku. Čína za posledních 10 let vykázala vysoký ekonomický růst. Tahounem růstu jsou především Peking a Šanghaj, kde jsou nesrovnatelně vyšší příjmy než na venkově.

Mzdové rozdíly jsou tedy v Číně obrovské. Život v Pekingu a Šangaji není rozhodně levnou záležitostí. V obou městech jsou netušené ekonomické možnsoti. Číňané bohatnou a tím se zyšuje i zájem o luxusní zboží. Devizové rezervy rostou, kurs měny je stabilní, moderní technologie jsou na vzestupu. Obrovský čínský trh je šancí pro mnoho výrobců a nabízí netušené možnosti, prosadit se na něm je však velice obtížně a ne každému se to podaří.

V USA je levně

Při mezinárodním srovnání patří americká města mezi levnější. Nejdražším městem USA je New York až na 32. místě. Druhým nejdražším městem je Los Angeles až na 77. místě. Oproti hodnocení za rok 2010 si americká města polepšila. Životní náklady poklesly, vždyť Los Angeles se propadlo žebříčkem dokonce o 22. míst.

Desítka nejdražších měst světa

Pořadíměsto
1.Luanda (Angola)
2.Tokio (Japonsko)
3.Ndjamena (Čad)
4.Moskva (Rusko)
5.Ženeva (Švýcarsko)
6.Osaka (Japonsko)
7.Curych (Švýcarsko)
8.Singapur
9.Hongkong
10.Sao Paulo (Brazílie)
47.Praha (Česko)
214.Karáčí (Pakistán)
Zdroj: Mercer, „Cost of Living Survay 2011“ 
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Odkaz na oficiální stránku průzkumu s možností objed...
dayvee.cz
21. 4. 2012, 11:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená