FinExpert.e15.cz

Vaše peníze má počítač. Co až ho někdo vypne?

Technický pokrok způsobil, že jsme zcela závislí na počítačích.
Vaše peníze má počítač. Co až ho někdo vypne?

Čím jsou ovšem systémy složitější, tím jsou zranitelnější. A čím propojenější jsou, tím osudovější můžou být následky zranění. Kolik máte doma pod polštářem pro případ selhání centrálních mozků?

V uplynulých týdnech jsme mohli číst o dvou skandálech s únikem dat. Ten menší, domácí se týkal Penzijní společnosti Komerční banky: omylem „uveřejnila“ databázi klientů. Ti podle dostupných informací neutrpěli žádné konkrétní škody, ovšem jejich osobní údaje, včetně rodného čísla, byly nějaký čas víceméně volně přístupné uživatelům internetového bankovnictví. Chyba se prý stala už u dodavatele software, nebyla ale naštěstí fatální – ven se nedostaly údaje o bankovních účtech, včetně čísel a přístupových údajů. Samotné rodné číslo sice nabízí možností ke zneužití dost, ale přece jen je to něco jiného.

Dostupná prý byla i data exministra financí Kalouska. Je sympatické, že aspoň někde platí ono zprofanované padni komu padni. Tento pikantní detail snad může za to, že český šlendrián poněkud zastínil opravdový průšvih. Pravda – taky k tomu jistě přispělo i to, že průšvih se stal za oceánem.

Kyberkrádeže? Podvody na webu? Luxování účtů? Čtěte na Peníze.cz, jak se bránit: Webové podvody: držte si šrajtofli, v síti sítí není bezpečno!

Největší hackeřina všech dob? Druhá, třetí třída!

Minulý týden došlo k zatýkání členů hackerského gangu, který řádil ve Spojených státech. Tři Rusové a jeden Ukrajinec jsou obžalovaní z toho, že se podíleli na získání údajů o 160 milionech platebních karet a způsobili škody ve stovkách milionů až miliardách dolarů. Karty duplikovali a sami z bankomatů vybrali miliony. Údaje o kartách navíc prodávali dál. Mladým hackerům se pomocí důmyslného postupného pronikání do počítačových systémů podařilo během několika let dostat do sítí newyorské burzy, banky Citibank, PNC Bank, J. C. Penney a řady dalších.

Takové hromadné luxování účtů, to už je jinačí káva. Mluví se dokonce o největší hackerské akci všech dob, jenže národ Járy Cimrmana ví své. Ne že bychom chtěli velikánovi připisovat průniky do počítačových sítí desítky let před vznikem prvních sálových počítačů, máme na mysli jeho pronikavou práci detektivní. Největší hackeřina všech dob? Esa mezi lamači kódů? „Co je to za eso,“ říká Cimrman, „když se nechá chytit? V policejních kartotékách jsou kriminální živly podřadné, druhá, třetí sorta. Prvotřídní kapacity oboru žádná policejní kartotéka nemá.“

A tak tedy počítejme s tím, že o akcích skutečných es nemáme nikdo ani tušení. Dozvíme se o nich, až ráno cestou do práce uvidíme u každého bankomatu hlouček rozčilených lidí, kterým mašina bude zatvrzele odmítat vydat byť jen nejmenší bankovku.

Jak funguje bankomat? Jakou má historii, co se skrývá v jeho útrobách? Proklikejte se interaktivní grafikou od Peníze.cz.

Kybernetické války

A to pořád mluvíme jen o víceméně klasickém zločinu. O tom, který je vyhledáván a potírán státní mocí. Pak jsou tu ještě lidé, kteří obdobnou činnost vykonávají jako zaměstnání pro stát. V červnu si například izraelský premiér Netanjahu postěžoval na nekonečné internetové útoky Íránců, které prý ohrožují téměř všechny sektory izraelské ekonomiky. Není to ovšem žádná novinka, dobře v paměti můžeme mít třeba týdny ruské kyberofenzivy vůči jednomu z nejinternetovějších států světa – Estonsku. Je docela dobře představitelné, že úspěšný útok na páteř počítačové infrastruktury státu, dokáže takový stát výrazně hospodářsky poškodit.

Více na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Když už uvádíte příklady států jako Írán nebo Rusko,...
Mr. M.
19. 8. 2013, 18:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená