FinExpert.e15.cz

Vánoční stromky letos místy podraží

Vánoční stromky mohou letos mírně podražit. Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty nebo nákladům na dopravu je někteří prodejci budou mít dražší, řada distributorů však hlásí, že se letos budou prodávat za loňské ceny či dokonce levněji. Prodej stromků začne většinou příští týden.

"Nepočítáme se žádným drastickým zvýšením ceny, spíše jen s její kosmetickou úpravou," řekl vedoucí lesní výroby firmy Lesy a rybníky města České Budějovice Josef Schoř. Také Lesy ČR budou na jihu Čech prodávat vánoční stromky za stejné ceny jako loni.

Stejně jako před rokem zaplatí letos zákaznicí také ve Zlíně. Za dva metry vysokou borovičku si bude jejich prodejce na zlínském náměstí Míru účtovat průměrně 300 korun, za stejně vzrostlou jedli pak o 200 korun více.

Zřejmě levněji než v loňském roce pořídí letos vánoční stromky Pražané. Nabídka je značná a na trh razantně vstupují obchodní řetězce, takže bude tlak na snižování ceny. Zatímco loni přišel metrový stromek asi na 150 korun, letos to může být i výrazně méně - 120, ale i 100 korun, řekl Jan Pintíř z firmy Euagroservis - Dvůr Svojšice, která se zabývá agrárním poradenstvím.

S vyšší částkou při nákupu vánočního stromku musejí naopak počítat zájemci ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Rozdíl proti loňskému roku se ale podle ředitele tamních městských lesů Marka Netoličky bude pohybovat v rozmezí několika korun.

Ceny stromků v některých případech mírně vzrostly i v Pardubicích. Kvůli rostoucím cenám nafty stouply až o deset procent. "Jestliže mám jet pro stromky 200 kilometrů a zase zpátky, tak se to musí do jejich cen promítnout," řekl prodavač na Třídě Míru. Ceny borovic a smrků v krajském městě začínají přibližně na 100 korunách.

V Moravskoslezském kraji podraží vánoční stromky proti loňsku zhruba o deset procent, což představuje 20 až 50 korun. Zájemci o živý stromek zaplatí letos nejméně 180 korun, luxusnější je přijde i na více než 600 korun. Důvodem vyšších cen je zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůst vstupních nákladů, řekli zástupci lesních závodů v kraji.

Tradičně již na přelomu listopadu a prosince zahájili prodej stromků v Brně. Ceny jsou stejné jako loni, Brňané si navíc mohou objednat stromek přes internet. Loni jej v premiéře odstartovala společnost Pux. Zákazník si na síti podle fotografií vybere vhodný stromek, vyplní formulář, firma přijede k němu domů a poskytne mu ještě výběr ze tří kusů. "Lidé si pochvalují, že nemusejí jezdit s neskladným stromkem po městě," řekl Tomáš Hložánek z firmy Pux.

Bohatý trh s vánočními stromky, vznik soukromých plantáží vánočních jehličnanů i obliba v umělých stromcích přispívá k tomu, že každoročně ubývá zlodějů stromků v lesích. Krádeže smrčků, borovic či jedliček se tak před Vánocemi stávají spíše ojedinělým jevem. Lesáci však přesto zvýšili v těchto dnech dohled v lesích a v některých lokalitách mladé stromky zalámali nebo je ošetřili speciální chemikálií. Policisté zase provádí namátkové kontroly v terénu i lidí ve městě a na silnicích.

Zdroj: www.ihned.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená