FinExpert.e15.cz

Vánoce se blíží, obchody už si „brousí zuby“ na zákazníky

Vánoce jsou pro obchody nejžhavější nákupní sezónou. Předhánějí se v nabídkách, slevách a dalších speciálních věrnostních akcích.
Vánoce se blíží, obchody už si „brousí zuby“ na zákazníky

Vánoce jsou pro obchody nejžhavější nákupní sezónou. Předhánějí se v nabídkách, slevách a dalších speciálních věrnostních akcích. Přitom letošek se jim příliš nevyvedl – spotřebitelská poptávka padá. Společenským trendem je teď šetřit a neutrácet více, než doopravdy musí. Proto obchody s napětím čekají, jak se letos sezóna podaří.

Pravé obchodní šílenství bude v obchodech panovat hned od dušiček, kdy oficiálně startuje největší prodejní ruch. Pro spotřebitele to znamená mnoho výzev. Jak nakoupit správně, zbytečně se nezadlužit, a nejvíc ušetřit? Existuje několik jednoduchých rad a triků, pomocí nichž mohou lidé přečkat Vánoce i bez větší újmy na své psychické pohodě.

Kdy nakupovat?

  • Nakupujte včas – okřídlená rada, kterou se stejně řídí jen minimum lidí. Pokud lidé vyrazí do obchodů včas, stihnou ještě relativně prázdné obchody, bez zbytečných tlačenic a nervozity.
  • Počkejte si na slevy – pokud zrovna nemusíte koupit malým dětem dárky přímo pod stromeček, počkejte si na povánoční slevy. Pokud plánujete například novou televizi nebo lyže, a nemusíte je mít na Štědrý den, určitě najdete ve slevách po Vánocích nebo Novém roce výhodnější kup.

Jak nakupovat?

  • Slevy nejsou na vše – dejte si ale pozor, není sleva jako sleva. Obchody vás samozřejmě budou lákat na ty nejvyšší, někdy až 80 %, na nejžádanější zboží bude ale sleva minimální. Proto, pokud si vyberete dárek už před Vánoci, zapište si jeho cenu a sledujte, jestli se vánoční sleva tentokrát opravdu vyplatí nebo jde jen o trik.
  • Internet – nakupování na internetu je pohodlné, jednoduché a rychlé. Horší to může být s dopravou. Výdejní sklady ale i přepravci jsou poslední 2 týdny před Vánoci přehlcení objednávkami a často nestíhají. Proto, pokud chcete mít jistotu dodání, objednávejte nejpozději 2 týdny předem a zboží, které je vedené „skladem“. Pokud je zboží „na externím skladě“, odkazuje se na něj řada e-shopů a stejný nápad jako vy může mít tisíc dalších lidí. K vám se může zboží dostat až v lednu. V minulém roce Češi utratili v e-shopech asi 44 miliard korun. Letos to bude opět více, podle odhadů by se částka mohla přehoupnout přes hranici 50 miliard korun.

Co když si dárky nemůžete dovolit ihned?

  • Půjčky jen na velké věci – ještě před vyřízením půjčky si stanovte, kolik peněz potřebujete a nepůjčujte si víc, i kdyby vám finanční instituce peníze nabízela. Uvědomte si, jak dlouho budete půjčku splácet a sami si odpovězte na otázku, jestli úvěr není nad vaše možnosti. Platí ale i rada pro všechny, kteří se rozhodli půjčit si před Vánoci – peníze použijte na konkrétní věc, která bude sloužit delší dobu. Nekupujte za půjčené peníze věci krátkodobé spotřeby, nemuselo by se vám to vyplatit.

Zdroj: Home Credit

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená