FinExpert.e15.cz

Valentýn se zamilovaným letos prodraží, slavit ho bude jen čtvrtina Čechů

Praha, 11. února 2014

Romantici musí letos sáhnout hlouběji do kapsy. Česká valentýnská klasika, kombinace lahve Bohemia Sektu a čerstvých jahod, letos podražila o 14 %. Jak zjistil portál AkcniCeny.cz, zákazníci se ani letos na velké utrácení nechystají. Na páteční oslavy dne zamilovaných se připravuje jen čtvrtina zákazníků a hodlají většinou vydat nejvýše 500 korun.

Český spotřebitel stále odolává a svatého Valentýna do kalendáře vedle ostatních tradičních svátků ještě nezařadil. Alespoň taková data přináší průzkum, který na začátku měsíce února provedl portál AkcniCeny.cz mezi necelou tisícovkou uživatelů. 75 % dotazovaných Valentýna slavit neplánuje. Mezi těmi, kteří si ho hodlají užít, je ale poměrně překvapivě celých 7 % singles. 15 % uživatelů pak bude slavit v rodinném kruhu a většina, celkem 78 %, si chce užít pěkný večer jen sama s partnerem. 

Jako ideální dárek volí 45 % dotazovaných květiny nebo drobné pozornosti a přáníčka. Po delikatesách, sladkostech a alkoholu sáhne 41 % zákazníků. Luxusní dárky, jako parfémy či šperky, vybírá 5 % lidí. Hračky pro dospělé a erotické prádlo zakoupí jen 2 % uživatelů portálu. Za nákupy ale nechtějí Češi příliš utrácet, ani když jsou zamilovaní. Do pěti set korun se chce vejít více než polovina dotazovaných, celkem 57 %. Symbolickou stokorunu utratí 22 %, nad 1 000 Kč utratí 7 % lidí.

Pokud zákazník zvolí oblíbené duo: láhev Bohemia Sektu a čerstvé jahody, bude si muset připlatit. V loňském roce bylo ve valentýnských nabídkách možné zakoupit láhev značkového sektu již od 94,90 a čtvrtkilovou vaničku jahod za 14,20 Kč, letos i s 23% slevou seženeme nejlevnější sekt až od 99,90 Kč a jahody od 24,40 Kč. Projektový manažer portálu AkcniCeny.cz Ondřej Hloupý nárůst cen komentuje: „V obou případech se jedná o kombinaci nejnižších cen, jaké obchodníci nabízejí. Meziroční rozdíl tak může činit i více než dvacet korun, což už je v případě pouhých dvou položek citelné zdražení.“

Letáky nabízí i další široký valentýnský sortiment. Řezané květiny vystřídaly květy v květináčích, jako například orchideje, růže a begonie, jejichž ceny začínají již na 59,90 Kč. Valentýnská přání lze zakoupit od 39 Kč, na stejné ceně startují i čokoládové dezerty ve tvaru srdce. Slevy na akčním zboží dosahují až 50 %. Nechybí ani stylové růžové víno, likéry a káva, romantiku mohou dotvořit čajové vonné svíčky, které jsou v nabídce v setu dvanácti kusů s 42% slevou za 19,90 Kč. Srdíčka zdobí i speciální edice kosmetiky, knih nebo drobností, jako jsou klíčenky či létající světelné lampiony. V nabídce jsou i hravá pánská a dámská pyžama nebo ložní povlečení. Naopak znatelně polevila vlna plyšáků, obvyklá v minulých letech.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená