FinExpert.e15.cz

Váhání s přenesením čísla se může prodražit

Od neděle máte praktickou možnost využít práva vybrat si mobilního operátora a přitom nepřijít o své stávající telefonní číslo. Rozhodnutí pro přenos čísla byste však neměli dlouho zvažovat, protože cena může významně vzrůst.
Váhání s přenesením čísla se může prodražit

Přenesení čísla probíhá ve lhůtě několika dní až týdnů a dost závisí vaší aktivitě, kterou musíte podstoupit proceduru čítající několik kroků:

  • Nejdříve podáte objednávku u nově zvoleného operátora, od kterého obdržíte speciální kód.
  • Do 11 dní musíte s obdrženým kódem podat výpověď u stávajícího operátora, který ji do 5 dní posoudí a pokud operátor nemá vůči zákazníkovi pohledávky, přenesení musí povolit.
  • Novou SIM kartu obdržíte u svého nového operátora, kde se také dohodne na datu přenesení čísla.
  • Samotné přenesení proběhne mezi 0:00 – 6:00 hodinou ranní a vy se tak do nového dne probudíte již u nového operátora.

Jen pro svobodné s mobily

Možnost přenesení telefonního čísla do jiné mobilní sítě není umožněna majitelům pevných linek, uživatelům sítě Eurotel T!P a z důvodu vysokých smluvních pokut je prakticky bezpředmětná pro ty, kteří uzavřeli s operátory dlouhodobé smlouvy.

Mobilní operátoři lákají zákazníky k přenesení čísla řadou slibů a marketingových akcí. Akční nabídky jsou však obvykle podmíněny závazkem využívání služeb na dobu určitou, často i se smluvním závazkem minimální fakturované částky. Proto uzavření dlouhodobé smlouvy pečlivě zvažujte. Vysoké smluvní pokuty vám mohou fakticky znemožnit využít nových výhod a slev, se kterými operátoři přijdou až následně.

Zdraží poplatek?

Ačkoliv poplatek za přenesení čísla je v tuto chvíli téměř zanedbatelný, již brzy může významně vzrůst. Operátoři se různí v názorech na výši částky, kterou by si měli mezi sebou za přenesení účtovat, a to od necelých 100 Kč po téměř 2 000 Kč. Jejich spor nyní řeší Český telekomunikační úřad, který rozhodne o osudu mobilní přenositelnosti v ČR. V pevných sítích již dříve ČTÚ rozhodl o ceně za přenesení ve výši 2 850 Kč bez DPH za jedno číslo, což fakticky znemožnilo využití pevné přenositelnosti pro běžné zákazníky a stává se stále větší překážkou v souvislosti s rozmachem internetové telefonie. Nový operátor, ke kterému chce zájemce přejít, musí totiž obvykle Českému Telecomu zaplatit uvedenou částku a po zákazníkovi požaduje její úhradu, což není přijatelné.

Doufejme tedy, že ČTÚ učiní rozumné rozhodnutí, které určí výši poplatku za přenesení na rozumné úrovni, aby nedošlo k faktickému znemožnění této služby.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená