FinExpert.e15.cz

Vadí vám poplatky nebo jednání vaší banky? Změňte ji

I přes nespokojenost spousta klientů u své banky zůstává. Máte-li důvod, nedělejte kompromisy a banku změňte, nikdy to nebylo lehčí. Jde o vaše peníze.
Vadí vám poplatky nebo jednání vaší banky? Změňte ji

Typický rozhovor s nespokojeným bankovním klientem vypadá zhruba následovně: „Nesnáším svojí banku, na poplatcích mě odírá z kůže.“ – „Tak ji změň.“ – „To nemá cenu, je to všude stejný.“ – „To není pravda! Stačí pár kliků na internetu, ověř si to.“ – „Ale s tím by stejně bylo tolik lítání, že se to raději nechám, jak to je.“ Poznáváte se v nespokojeném klientovi? Tak byste měli vědět, že ani závěrečná replika není pravdivá. Málokdo totiž ví, že existuje takzvaný Kodex mobility bankovních klientů, který změnu banky zcela zásadně zjednodušuje.

Cílem Kodexu je stanovení společných a závazných principů a pravidel pro změnu banky, které zahrnují především součinnost původní banky a nové banky při procesu změny banky. Během několika minut svým podpisem můžete zajistit nejen bezpracné otevření účtu v nové bance, ale také převedení všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem z původní banky do nové, jejich aktivaci, a to včetně případné komunikace s třetími stranami.

Kodex mobility se vztahuje pouze na fyzické osoby a běžné účty. Proces změny banky je skutečně velmi jednoduchý. Stačí vyplnit žádost o změnu banky a tu odevzdat na pobočce nové banky. Po předložení dokladu totožnosti vyplníte vzory dopisů, kterými o změně své banky informujete dodavatele služeb či zboží tedy inkasující společnosti a další strany, které vám běžně posílají peníze na účet.

Nová banka se postará

Do staré banky už jen vrátíte platební karty a počkáte, až vám nová banka předá nové karty. Nebojte se, bez peněz dlouho nebudete. I zrušení účtů můžete nechat na nové bance, pokud vás k jeho držení neváží další povinnosti jako vlastnictví jiného produktu podmíněného existencí BÚ u dané banky, soudní spory, aj..

Potěšitelnou informací je, že pokud starý účet rušíte po více než 12 měsících vlastnictví, nesmí si podle zákona o platebním styku banka za zrušení a převod účtovat žádné poplatky. Celý proces přitom nesmí trvat déle než 15 pracovních dní.

Základem dokumentu „Mobilita klientů – postup při změně banky“ jsou společné principy EBIC (European Banking Industry Commitee), které byly vyvinuty bankami, spořitelnami a dalšími poskytovateli platebních služeb na základě výzvy Evropské komise v roce 2008. V ČR jej zpracovala Česká bankovní asociace (ČBA).

Všechny další informace vám zcela ochotně poskytne banka, do které chcete přejít, a u bank z řady signatářů Kodexu i původní banka. Velmi jednoduché…

Článek by převzat z webu Bankovnípoplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená