FinExpert.e15.cz

V září klesly ceny o 0,5 % oproti srpnu

 Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,5 %, proti září 2001 byly vyšší o 0,8 %. Meziměsíční pokles cen byl způsoben zejména snížením cen v oddíle rekreace a kultura. V září došlo  k sezónnímu poklesu cen zahraničních zájezdů o 22,9 %. Ceny tuzemských rekreací byly nižší o 7,6 %. Mírně se snížily ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Pokles cen potravin způsobilo snížení cen brambor o 4,8 %, čerstvé zeleniny o 2,9 % a ovoce o 1,0 %. Mírný pokles cen pokračoval i u většiny dalších druhů potravin. Naopak ceny masa vzrostly v průměru o 1,0 % v důsledku zvýšení cen vepřového masa o 5,5 %, zatímco ceny hovězího masa i drůbeže dále mírně klesaly.

 Růst cen v dopravě ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot, které po čtyřměsíčním poklesu a stagnaci v srpnu vzrostly v září o 4,9 %. V souvislosti se zahájením školního roku vzrostly ceny v oddíle vzdělávání, kde se zvýšily ceny všech vzdělávacích služeb (o 1,5 % až 5,7 %). Také v oddíle stravování a ubytování došlo ke zvýšení cen ve školních jídelnách (o 1,2 %) a cen za ubytování v internátě a na koleji. Růst cen v oddíle pošty a telekomunikace byl způsoben zvýšením cen poštovních služeb o 17,1 %.

 Meziroční míra inflace byla v září 0,8 %. Na nízkou inflaci působí především snižování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (zejména maso) a v oddíle doprava (pohonné hmoty). Vliv mají především nízké ceny zemědělských výrobců, dovozní ceny a zpevňování kurzu koruny.

 Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v září 2,7 %, což představuje zpomalení růstu o další 0,4 procentního bodu proti údaji za srpen.

 Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) zemí EU dosáhl v srpnu 1,9 % (v červenci 1,8 %). V ČR byl meziroční růst HICP 0,2 % , což je hodnota o 0,1 procentního bodu nižší než v červenci a stále nižší než ve všech zemích EU.

(Zdroj: Český statistický úřad)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená