Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,5 %, proti září 2001 byly vyšší o 0,8 %. Meziměsíční pokles cen byl způsoben zejména snížením cen v oddíle rekreace a kultura. V září došlo
k sezónnímu poklesu cen zahraničních zájezdů o 22,9 %. Ceny tuzemských rekreací byly nižší o 7,6 %. Mírně se snížily ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Pokles cen potravin způsobilo snížení cen brambor o 4,8 %, čerstvé zeleniny o 2,9 % a ovoce o 1,0 %. Mírný pokles cen pokračoval i u většiny dalších druhů potravin. Naopak ceny masa vzrostly v průměru o 1,0 % v důsledku zvýšení cen vepřového masa o 5,5 %, zatímco ceny hovězího masa i drůbeže dále mírně klesaly.
Růst cen v dopravě ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot, které po čtyřměsíčním poklesu a stagnaci v srpnu vzrostly v září o 4,9 %. V souvislosti se zahájením školního roku vzrostly ceny v oddíle vzdělávání, kde se zvýšily ceny všech vzdělávacích služeb (o 1,5 % až 5,7 %). Také v oddíle stravování a ubytování došlo ke zvýšení cen ve školních jídelnách (o 1,2 %) a cen za ubytování v internátě a na koleji. Růst cen v oddíle pošty a telekomunikace byl způsoben zvýšením cen poštovních služeb o 17,1 %.
Meziroční míra inflace byla v září 0,8 %. Na nízkou inflaci působí především snižování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (zejména maso) a v oddíle doprava (pohonné hmoty). Vliv mají především nízké ceny zemědělských výrobců, dovozní ceny a zpevňování kurzu koruny.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v září 2,7 %, což představuje zpomalení růstu o další 0,4 procentního bodu proti údaji za srpen.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) zemí EU dosáhl v srpnu 1,9 % (v červenci 1,8 %). V ČR byl meziroční růst HICP 0,2 % , což je hodnota o 0,1 procentního bodu nižší než v červenci a stále nižší než ve všech zemích EU.
(Zdroj: Český statistický úřad)