FinExpert.e15.cz

V roce 2011 se čeká růst cen realit do pěti procent a stagnace nájemného

V roce 2011 se čeká růst cen realit do pěti procent a stagnace nájemného

Zatímco v roce 2010 byly ceny realit ve znamení stagnace, v roce 2011 se očekává růst do pěti procent. Informovala o tom ve čtvrtek realitní kancelář M&M Reality.

Praha, Moravskoslezský kraj a Liberecko patří mezi jediné lokality České republiky, které v roce 2010 ještě zaznamenaly dozvuk realitní krize a s ní související propad cen. Ostatní regiony zažily rok ve znamení stagnace. Ta se týkala jak cen bytů v cihle i panelu, tak rodinných domků i pronájmů.

Jedinou výjimkou v rámci celorepublikové cenové stagnace v realitní branži jsou ceny nově postavených bytů. Během roku 2009 propadly ceny novostaveb o 15 %. Podle analýzy M&M Reality přitom jako jediná komodita na realitním trhu svého dna nedosáhly. Poptávka se v tuto chvíli zcela míjí s nabídkou. Reálný pokles cen developerských projektů vidí realitní kancelář v horizontu 25 %.

S cenou dolů

O předražené, nekvalitní stavby v neatraktivních lokalitách navíc zájem není a v horizontu několika let ani nebude. Stavby připomínající novodobá panelová sídliště bez infrastruktury za nesmyslné mnohamilionové částky nikoho neoslovují. Cesta je tak pro developery jediná: jít s cenou dolů.

Mírný nárůst cen se dá očekávat u nově postavených rodinných domků. Poptávka ovšem nebude tak masivní jako například v roce 2007. Půjde o novostavby do 3,5 milionu Kč z kvalitních materiálů, v lokalitách s dobrou dopravní dostupností, mimo satelitní městečka bez nadstandardní infrastruktury. V průběhu zimy očekává kancelář M&M Reality slevy formou bonusů, v polovině roku 2011 pak navýšení cen zhruba o sedm procent.

Cenově dostupné panelové byty

Po propadu cen z prvního pololetí 2009 už zlevňovat nebudou ani byty v panelovém sídlišti. Jejich ceny šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o 40 %. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu – propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se tyto nemovitosti staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto M&M Reality očekávají stagnaci.

Stagnaci cen očekávají M&M Reality i v případě nájemného. „Aktuálně nabídka převyšuje poptávku a poptávající nemají důvod nabízet více, než je reálná tržní cena. Pronajímatelé si tudíž nemohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny. Mnozí sice očekávají od roku 2011 dramatický růst, ale pro něj není žádný racionální důvod. Situace s deregulací nájemného může připomínat stav před vstupem do Evropské unie. Mnozí čekali cenový boom, ke kterému nedošlo. V případě deregulace nájemného a jeho vlivu na výši tržního nájemného to bude úplně stejné,“ uzavřel Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Myslím že ceny nemovitostí pokud vzrostou tak to bud...
Vladik
18. 12. 2010, 16:46
V clanku mi chybi tvrda data jako podklad pro ocekav...
Lidoop
18. 12. 2010, 14:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená