Nárůst reálných mezd se však kvůli očekávané vysoké inflaci zpomalí na 2,5 procenta. Inflace je také důvodem, proč by Česko nemuselo v příštím roce splnit maastrichtské kriterium cenové stability. Mohlo by ho splnit pouze v případě, že i ostatní státy EU by zaznamenaly nadprůměrnou inflaci. Ačkoliv vláda přijetí eura zatím neplánuje, a nejasně mluví o termínu 2012, mohl by i tento termín být ohrožen. Země, která chce přijmout společnou měnu, totiž musí splňovat kritéria během tří let před přijetím Eura.
Na platy tlačí odbory
Zvyšováním cen argumentují odborářští vůdci při vyjednávání kolektivních smluv na příští rok. Zkouší vyjednat zvýšení i dvakrát tolik než požadovali původně, tj. 8 procent.
Jako poslední se zatím s odboráři domluvilo vedení Českých drah. Pětapadesáti tisícům železničářů zvyšují platy o 7,6 procenta. Letos průměrná mzda na dráze dosáhla 22 256 korun. Zvýšení o 30 procent požadovala na své stávce část zaměstnanců České pošty. Demonstrovali i pracovníci Dopravního podniku Praha.
Ve státní správě stoupnou platy v průměru o 1,5 procenta, což ani zdaleka nepokryje inflaci. Výše jejich reálné mzdy se tedy propadne. Úředníkům nepomůžou ani změny v rámci tzv. Reformy veřejných financí; na ní totiž vydělají v průměru asi 88 Kč. Rozdíl mezi platy zaměstnanců státu a soukromých firem se tak zvýší.