FinExpert.e15.cz

V reformě penzí chce strana Věci veřejné zvýhodnit rodiny s dětmi

V reformě penzí chce strana Věci veřejné zvýhodnit rodiny s dětmi

Zabránit snížení výše důchodů a zvýhodnit rodiny s dětmi, to jsou hlavní cíle důchodové reformy, kterou ve čtvrtek představili zástupci strany Věcí veřejných. Pilířem reformy je generační fond, který má pokrýt demografické výkyvy.

 „Generační fond vytváří rezervu do budoucna,“  vysvětlil sociolog Pavel Rusý, který je stranou pověřen, aby o důchodové reformě ve vládní koalici vyjednával. Ačkoliv Bezděkova komise počítá se snížením odvodů do penzijního fondu o pět procent, reforma Věcí veřejných by odvody zachovala na 28 procentech.

 „Kvůli poklesu porodnosti je potřeba vytvářet finanční rezervy,“  vysvětlil Rusý. Dodal, že plátci sociálního pojištění by do fondu odváděli část odvodů ze mzdy. „Rodiče, kteří mají děti, by čerpali tu část prostředků, kterou si naspořili,“  dodal. Při narození dítěte by rodiče dostali takzvané porodné a každý měsíc příspěvek na dítě.

Mít děti se musí vyplatit

 „Tak by to fungovalo až do třetího dítěte. Ve fondu by zůstaly prostředky lidí, kteří děti neměli, nebo měli dětí méně. Považujeme za slušné doplnit fond penězi těch, kteří za situaci mohou. Tedy těmi, kteří se nedostatečně zreprodukovali," vysvětlil Rusý.

 „Mít děti a pracovat se musí vyplatit,“ shrnul předseda strany a zároveň ministr vnitra Radek John. Ministr dopravy a člen ekonomické rady ministrů Vít Bárta (VV) doplnil: „Ti, kteří děti nemají, budou přispívat více. Ti, kteří děti mají, budou zvýhodněni.“

Nevyplacené peníze generačního fondu by státu sloužily jako dodatečný zdroj příjmů pro výplatu důchodů v dobách, kdy mladší generace nebude schopná financovat generaci důchodců.

Výše odvodů by se stanovovala na základě demografických prognóz, tedy podle vývoje porodnosti. Pokud bude vyrovnaná, budou příspěvky minimální. V případě slabé porodnosti příspěvky naopak vzrostou.

Dalšími prioritou penzijní reformy Věcí veřejných je nesnižovat délku pobírání důchodů. „Podporujeme závěry Bezděkovy komise, podporu důchodů formou třetího ekonomického pilíře. Cítíme potřebu dát všem lidem garanci, že budou přesně informováni o vzniku nároku na důchod a o výši důchodu,“  vysvětlil John.

Uvedl, že prodloužení odchodu do důchodu se penzijní reforma VV nevyhne, a to právě kvůli zvýšenému průměrnému věku populace. Kvůli penzijní reformě se ve čtvrtek sejde i rada ekonomických ministrů. Ta by měla hovořit i o případné částce, kterou by pracující do generačního fondu odváděli. Rusý uvažuje o osmi procentech.

VV vlastní reformou reagovaly na návrh tzv. Bezděkovy komise, která naopak preferovala snížení odvodů do průběžného systému ze současných 28 procent na 23 procent, z čehož by ještě tři procentní body odešly do fondového systému v rámci tzv. opt-outu. Ve výsledku by tedy do průběžného systému odcházelo 20 procent hrubé mzdy.

Strana odmítá i návrh na úplné sjednocení sazeb DPH. „Umíme si představit částečné sblížení sazeb DPH, ale nepoměrně sociálně citlivější, než jak je to navrhováno,“  řekl sociolog Pavel Rusý.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená