Stavební spořitelny se v prvním pololetí těšily zájmu klientů. Uzavřely totiž téměř 293.000 nových smluv o stavebním spoření. To je v meziročním srovnání nárůst o zhruba 12.000 smluv. Průměrná cílová částka u smluv stoupla o zhruba 19.000 korun na 314.000 korun. Celkový počet smluv o stavebním spoření oproti stavu ke konci roku 2009 stoupl přibližně na 4,93 milionu smluv na konci června. Informace uvedlo na svých internetových stránkách ministerstvo financí.
FinExpert kometuje: Jak jsme již několikrát uvedli, vláda chystá snížit státní podporu ze současných maximálních 3000 korun na polovinu, státní příspěvek u nových smluv poskytovat jen když si lidé vezmou úvěr na bydlení a zdanit připsané úroky ze spoření. Minulý týden se také objevily návrhy, aby stavební spoření mohly poskytovat všechny banky. Prezident bankovní asociace Jiří Kunert přišel s nápadem zrušit stavební spoření úplně. Jiří kunert je zároveň šéfem UniCredit Bank. Podle něj jde o nerovný boj v získávání vkladů. Vyvstává otázka, zda o nerovný boj nejde právě kvůli tomu, že UniCredit Bank stavební spoření neposkytuje.
Díky chystaným změnám efektvivní roční úrok po šesti letech klesne ze současných 6 % na přibližně 3,3 %. Jakmile se sníží atraktivita stavebního spoření, spořitelny se možná budou potýkat s nedostatkem vkladů, které pak využívají na úvěry ze stavebního spoření. Rozdíl mezi poskytováním úvěrů stavební spořitelnou a hypoteční bankou je v tom, že spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Zatímco hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby pak závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.