FinExpert.e15.cz

V Praze stoupá poptávka po menších kancelářích

Praha, 19. září 2011

„Před několika lety byly podobné pronájmy téměř mimo realitní statistiky. A i když developeři a majitelé administrativních nemovitostí nechtějí snižovat rastr prostor na úroveň 30 – 50 čtverečných metrů, minimálně někteří k tomu budou nuceni. Velkých nových nájemců pomalu ubývá a ty menší není radno přehlížet,“ říká Václav Bouček, vedoucí oddělení pronájmů v DTZ.

Zvyšující se počet transakcí menších kanceláří (30 – 100 m2) na celkové bilanci realizovaného pronájmu potvrzuje i statistika. Zatímco v letech 2008 – 2010 tvořil jejich podíl mezi 10 – 20 %, za první pololetí letošního roku jde zhruba o čtvrtinu. Je vysoce pravděpodobné, že bude nadále vzrůstat.

Zdaleka ne všichni developeři a vlastníci či správci nemovitostí na tento trend ale reflektují. Stále mnoho nových projektů je dimenzováno na kancelářské jednotky nad 100 čtverečných metrů, nezřídka dokonce nad 300 m2 či celá podlaží kolem 500 až 1 000 m2. „Platí to hlavně ve fázi předpronájmů, kdy financující banka raději vidí dva tři větší nájemce než deset patnáct malých,“ vysvětluje Iva Eretová z oddělení pronájmů DTZ. „Dalším důvodem je atraktivita pro investory, kteří preferují nižší počet větších nájemců, než kdyby tomu bylo opačně. Už kvůli přehlednosti a stabilitě.“

Výjimky však existují i na pražském trhu. Například areál Pekařská 14-16 na Praze 5 je sice v držení institucionálního investora, fondu Heitman, ale menším nájemcům se snaží vycházet vstříc. K nejčerstvějším akvizicím patří pronájem přibližně 30 m2 Aircon Clima CZ s.r.o., který je v mnohých ohledech signifikantní: jde o nově založenou společnost se zahraniční účastí, jež hledala prestižní lokalitu se zavedenými firmami v okolí (Adidas, DuPont, Hipp, Commerzbank, Škofin, Briggs and Stratton, a další) a výbornou dostupností.

Nové kanceláře zástupci Aircon Clima CZ s.r.o. vnímají i jako optimální prostředí pro další růst. A to je také argument, proč majitelé jako Heitman sázejí na podobné společnosti – vstřícné podmínky na začátku obchodní spolupráce a zájem na prosperitě nájemce se mohou v budoucnosti přetavit v mnohem rozsáhlejší pronájem.

„Každý nějak začínal a pro nás jsou firmy z oblasti obchodu, průmyslu nebo nových technologií, které vznikají složité době navzdory, velmi váženými a perspektivními partnery,“ vysvětluje David Brodersen, Vice President Portfolio Management – Europe Heitman. „I proto jsme část areálu Pekařská vyčlenili právě pro tyto menší nájemce, poptávající už 20 čtverečných metrů. Stěhovat se mohou obratem a flexibilně dle potřeby nájemní plochy zvětšovat.“

V období vrcholící ekonomické krize byla poptávka po menších prostorách dočasně saturována podpronájmem (podnájmem) ploch u nájemců, kteří z jakýchkoliv důvodů redukovali velikost nájemních prostor. Šlo však jen o dočasná řešení, která se aktuálně na českém trhu nemovitostí objevují jen zcela výjimečně.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená