FinExpert.e15.cz

V Praze se žije blaze

Průměrná mzda je v Praze podstatně vyšší než v ostatních českých regionech České republiky.
V Praze se žije blaze

Stejná situace je i v ostatních zemích Evropské unie, ne však s takovým rozdílem… Vždyť Praha je v současné době dvanáctý nejvyspělejší region v Evropské unii.

Jednotlivé regiony ve všech vyspělých zemích světa jsou různě bohaté a samozřejmě i míra růstu HDP, míra nezaměstnanosti, výši průměrného příjmu se liší region od regionu. Ve všech zemích je nejnižší míra nezaměstnanosti v hlavních avelkých městech.

Evropská ekonomika je v současné době v dobré kondici a růst HDP je pozitivní, přesto i zde platí, že vyspělejším regionům se daří ještě lépe. Hlavním tahounem ekonomik je totiž výroba produktů s vysokým podílem nových technologií nebo poskytování kvalitních služeb - a pro tyjsou vždy zapotřebí schopní zaměstnanci, kteří jsou pochopitelně v regionech s nejvyššími příjmy.

Pracovních příležitostí je v Praze dostatek

Česko však začíná západní Evropu dohánět nejenom ekonomickými ukazateli, ale i aktivním přístupem občanů. Jednoznačně však hraje prim Praha. Ostatní regiony ovšem výrazně zaostávají a z tohoto důvodu žije v Česku dokonce 83 % občanů v regionech, které nedosahují ani průměru vykázaného HDP za celou zemi. Nejvyšší průměrná mzda v Česku je samozřejmě v Praze, následuje Středočeský kraj. Naopak nejnižší průměrná mzda je v Karlovarském kraji. Při zohlednění průměrné mzdy v jednotlivých městech jsou nejvyšší mzdy po Praze v Mladé Boleslavy, Plzni a Ostravě. Naopak nejnižší mzdy jsou v Jeseníku, Písku a Bruntále.

Produktivita práce od Prahy po střední Moravu

Hrubý domácí produkt je samozřejmě vyšší v regionech s vyšší produktivitou práce. Nejvyšší produktivita zaměstnance v Česku je s velikým náskokem v Praze a nejnižší ve střední Moravě. Vysoce produktivní je automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Na opačném konci pomyslného žebříčku figurují firmy z potravinářství a papírenského průmyslu. Vyšší produktivitu prácemají společnosti pod zahraniční kontrolou či zahraniční účastnía firmy, které se orientují na vývozsvých výrobků do zahraničí.

Švédsko a Nizozemí = nejvyrovnanější regiony

Vyšší počet občanů žijících v podprůměrných regionech než v Česku je pouze na Slovensku (89 %), kde region Bratislava výrazně převyšuje ostatní regiony v zemi.Naopak nejvyrovnanější jsou jednotlivé regiony (dle dosahovaného HDP na obyvatele) ve Švédsku (37 %), Nizozemí (37 %) a Portugalsku (37 %). V těchto zemích jsou současně nižší mzdové výkyvy mezi jednotlivými regiony.

Hlavní město = vyšší příjem za stejnou práci

Ve všech členských zemích Evropské unie platí, že v hlavních městech je vyšší životní úroveň obyvatel. Důvodem je více pracovních příležitostí, vzdělanější obyvatelstvo (je zde nejvíce vysokých škol a po absolvovánívysoké školy zde zůstává většina studentů). Navíc se zde daří podnikání – kupní síla obyvatel je vyšší a podmínky pro rozvoj služeb jsou lepší než v malých městech.

Každý šestý region v Evropské unii vykazuje HDP na jednoho obyvatele vyšší než 125 % průměru Evropské unie jako celku. Nejúspěšnější evropské regiony jsou Inner London (více než trojnásobek průměru EU) ve Velké Británii, Lucembursko (269 %, pro svojí malou velikost se bere jako jeden region) a Bruxelles (260 %) v Belgii. V těchto lokalitách sídlí nejvíce firem zabývajících se informačními komunikačními technologiemi. Daří se zde podnikání, finančnictví a novým technologiím. Jednoznačně však platí, že mzda za stejnou práci je v těchto regionech i o desítky procent vyšší než v okrajových regionech. Místo výkonu práce tak hraje při ohodnocení zaměstnance důležitou roli.

Kolik občanů bydlí v regionech, které nedosahují ani průměru HDP za celou zemi (v OECD, v %)

Země

Počet obyvatel(v %)
Slovensko89
Česko 83
Mexiko69
Polsko64
Dánsko62
Belgie61
Korea60
USA59
Velká Británie58
Irsko57
Maďarsko55
Austrálie54
Norsko54
OECD53
Francie51
Kanada51
Španělsko50
Řecko49
Německo43
Japonsko42
Turecko41
Rakousko40
Itálie38
Finsko38
Portugalsko37
Nizozemí37
Švédsko37
Pramen OECD FACTBOOK 2008 – ISBN 978-92-64-04054-0 – © OECD 2008

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

V Praze
krakra
11. 6. 2008, 09:53
drahe bydleni
Petr
25. 4. 2008, 10:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená