FinExpert.e15.cz

V penzi nespoléhejte jen na stát

(Inzerce) V loňském roce odstartovala takzvaná velká penzijní reforma. V důsledku absence informační kampaně i slabé politické podpory ji však veřejnost přijala vlažně.
V penzi nespoléhejte jen na stát

V loňském roce odstartovala takzvaná velká penzijní reforma. V důsledku dosavadní absence informační kampaně i slabé politické podpory ji však veřejnost přijala velmi vlažně. Nyní se blíží termín, kdy se občané starší pětatřiceti let musejí rozhodnout, zda do II. pilíře vstoupí, či nevstoupí.

Po 1. červenci 2013 o tuto možnost volby a zároveň o zajímavou příležitost, jak zhodnotit své finance, přijdou. Na řadu tedy přichází otázka: „Má cenu vstoupit do II. pilíře?“ Vlastimil Čermák, bankovní poradce Komerční banky, je přesvědčen o smyslu i výhodnosti II. pilíře.

Mohou se lidé v dnešní době spolehnout pouze na státní důchod?

Mohou, otázkou však je, jaká bude jejich životní úroveň po odchodu do penze. Uvedu jednoduchý příklad. Šestatřicetiletá žena se dvěma dětmi a hrubým měsíčním příjmem 20 000 korun by podle současných podmínek dostala od státu důchod 7415 korun. Představuje pro vás tato částka jistotu důstojného stáří?

A druhý pilíř je jistota?

Hodně diskutovaný druhý pilíř je bezesporu jednou z možností, jak se zajistit na stáří a jak dosáhnout na vyšší příjem v penzi. Proto bych doporučoval využít i třetí pilíř. Využitím všech tří pilířů máte opravdu reálnou šanci prožít své stáří na úrovni, bez obav o neustálý nedostatek financí.

Co tedy mohou lidé od druhého pilíře očekávat? V čem jsou jeho výhody?

Cílem druhého pilíře je umožnit vám část odvodů ze sociálního pojištění vkládat na svůj vlastní účet. Každý měsíc odvede váš zaměstnavatel 3 % z vaší hrubé mzdy do II. pilíře a sníží o tuto částku platby na sociální pojištění (tedy do státního rozpočtu). A to za předpokladu, že si do II. pilíře odvedete další 2 % ze své hrubé mzdy. Výsledných pět procent hrubé mzdy penzijní společnost investuje, a vytvoří tak další zdroj vašich příjmů v důchodovém věku.

Co se bude dít s těmi pěti procenty ve II. pilíři?

Všechny naspořené prostředky se až do doby dosažení důchodového věku zhodnocují. Je vhodné projít si nabídky penzijních společností a dobře vybírat. Například KB Penzijní společnost nabízí tři varianty strategie spoření životního cyklu, od růstové po konzervativní. Tuto strategii můžete i více než dvakrát za rok bezplatně změnit. Ke svému důchodovému účtu máte navíc on-linový přístup, a můžete tak sledovat, co se s vašimi finančními prostředky děje. Další významnou skutečností je, že finance naspořené ve II. pilíři jsou předmětem dědictví.

Hodně lidí od II. pilíře odrazuje fakt, že z něj nemohou vystoupit…

To je pravda, ale na druhou stranu, ať se děje, co se děje, prostředky jsou uloženy na vašem důchodovém účtu, zhodnocují se a ve chvíli, kdy jdete do penze, je máte k dispozici. Kdybyste je mohli vybrat dříve, nedávala by penzijní reforma smysl.

Může nastat situace, kdy jiná vláda druhý pilíř zruší a lidé o své peníze přijdou?

Do budoucna může samozřejmě dojít k určitým změnám, ale stát nemůže druhý pilíř jen tak zrušit a vzít občanům jejich vlastní peníze. I největší opoziční strana se už vyjádřila, že pokud by hypoteticky II. pilíř zrušila, umožní jeho účastníkům buď vrátit 3 % do I. pilíře a 2 % vlastních prostředků do III. pilíře, nebo celou částku převést do III. pilíře s tím, že se důchod z I. pilíře zkrátí o dobu, kdy z něj byla 3 % vyváděna (o 0,3 % ročně). Účastníci II. pilíře tedy v žádném případě o své finanční prostředky nepřijdou.

Spočítejte si svou penzi na www.kbps.cz/kalkulacka nebo volejte bezplatnou infolinku na 800 111 124.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená