FinExpert.e15.cz

V Ostravě proběhne 1. mezinárodní burza práce v ČR (EURES)

Poprvé od vstupu České republiky do Evropské unie budou mít její občané možnost zúčastnit se mezinárodního veletrhu pracovních příležitostí a seznámit se tak s nabídkou volných pracovních míst nejen v rámci České republiky, ale také v členských státech EU. Akce, kterou pořádají Evropské služby zaměstnanosti EURES ve spolupráci s českými úřady práce, proběhne ve dnech 14. a 15. března 2006 na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

Poradenská a informační síť EURES vznikla proto, aby usnadnila a podpořila volný pohyb pracovníků v rámci EU/EHP a Švýcarska. Od 1. 5. 2004 se na EURES pracovníky obrátilo více než 50 000 klientů. Největší zájem měli o práci v zemích s otevřeným pracovním trhem (Velká Británie, Irsko a Švédsko).

Touto akcí rozšiřuje EURES své dosavadní aktivity, které doposud zahrnovaly:

  • poskytování informací a poradenství zájemcům o práci v zahraničí a zaměstnavatelům, kteří hledají pracovní sílu v ostatních zemích Evropské unie;
  • výměnu volných pracovních míst s ostatními členskými státy Unie;
  • organizaci pracovních náborů převážně pro zahraniční zaměstnavatele;
  • další aktivity směřující k podpoře mezinárodního pohybu pracovních sil v evropských zemích.

Prvního veletrhu práce se zúčastní zaměstnavatelé z Velké Británie, Slovinska, Kypru, Rakouska a České republiky. Čeští zájemci o práci v zahraničí tak budou moci využít přímého kontaktu se zahraničními zaměstnavateli a přímo tak konzultovat pracovní podmínky v zahraničí. Na veletrhu budou přítomni také zástupci veřejných služeb zaměstnanosti z Německa, Polska, Slovinska a Velké Británie, kteří budou připraveni informovat zájemce o pracovních možnostech v těchto zemích. Svou účast zatím potvrdilo 11 zahraničních a 19 českých zaměstnavatelů.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí budou po zrušení přechodných období pro volný pohyb pracovních sil ve všech státech EU podobné mezinárodní veletrhy pracovních příležitostí (tzv. job fairy) běžnou součástí nabízených služeb EURES a také úřadů práce.

Češi jsou v cizině žádaní

Mezi země, které mají největší zájem o české pracovníky, patří Velká Británie, Irsko, Slovinsko a Kypr. V roce 2004 si občané ČR mohli vybírat prostřednictvím EURES systému z 96 nabídek z Velké Británie, 451 ze Slovinska a 133 z Kypru. V loňském roce bylo k dispozici 514 pracovních nabídek z Velké Británie, 383 ze Slovinska a 135 z Kypru.

Míru mezinárodní mobility pracovních sil ovlivňuje celá řada faktorů, z nichž nejdůležitější jsou dané administrativní postupy pro přístup na trh práce, nabídka a poptávka na pracovním trhu, mzdové rozdíly a v neposlední řadě také jazykové schopnosti zájemců o práci. Nejvýznamnější bariérou mobility jsou však přechodná období pro volný pohyb pracovních sil. Ta v současné době uplatňují všechny původní členské státy EU s výjimkou Irska, Velké Británie a Švédska.

Zájemcům poradí Úřad práce

Zájemci o práci v zahraničí se mohou obracet na kterýkoli úřad práce v ČR, kde jim vyškolení pracovníci (tzv. EURES poradci nebo kontaktní osoby EURES) podají informace o volných pracovních místech v EU/EHP a Švýcarsku a o životních a pracovních podmínkách v těchto zemích. Základní informace jsou k dispozici i v elektronické formě na adresách http://europa.eu.int/eures; http://portal.mpsv.cz/eures.

Služby EURES jsou bezplatné. Informace o volných místech ověřují pracovníci systému EURES v příslušných zemích, odkud nabídka práce pochází. Tím se značně minimalizuje riziko, že se člověk stane obětí nelegálních zprostředkovatelů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená