FinExpert.e15.cz

V osobním bankrotu už žije přes 30 tisíc lidí

V osobním bankrotu už žije přes 30 tisíc lidí

V Česku je už přes 30 tisíc lidí, kteří nedokázali splácet dluhy a soud jim povolil oddlužení formou osobního bankrotu. V praxi to znamená, že pět let žijí jen s minimem peněz zaručujících důstojné přežití. Zbytek výdělku odvádějí věřitelům, kterým musí zaplatit minimálně 30 procent dluhů.

Počet těchto lidí v osobním bankrotu rok od roku roste. Loni se množství povolených osobních bankrotů vyšplhalo na rekordních 17 993 případů. Návrhů na oddlužení formou osobního bankrotu bylo ještě o 5 tisíc více.Letos ovšem těmto lidem zůstane více peněz díky růstu částek, které nelze zabavit při exekuci či oddlužení prostřednictvím srážek ze mzdy.

Základní částka, kterou exekutor nesmí zabavit, se příští rok zvýší o 223 korun za měsíc. Na každé dítě a manžela, kteří žijí s dlužníkem, nezabavitelná částka vzroste o 185 korun. Dlužníkovi, který má dvě děti a manžela či manželku tak musí příští rok zůstat ze mzdy minimálně 10 614 korun, což je o 778 korun více než letos. Na druhou stranu pokud po odečtení těchto částek ze mzdy nezůstane dlužníkovi dost peněz, aby splatil za pět let 30 procent dluhů, soud osobní bankrot nepovolí. Alternativou je konkurz a nekonečné exekuce.

Loni vzrostl i počet insolvenčních návrhů na firmy, které neplatí své závazky. Nejvyšší počet insolvenčních návrhů na 1 000 registrovaných firem byl v roce 2012 již tradičně v Moravskoslezském kraji. Nejhorší situace je v odvětví těžby, v papírenském průmyslu a v telekomunikacích, upozorňuje společnost Creditreform. Nejčastějším řešením insolvence je prohlášení úpadku a následně konkurz. Loni se v konkurzu ocitlo 1899 firem, což je nejvíce od roku 2002.

Krachují také živnostníci

Počet konkurzů meziročně vzrostl zejména u živnostenských firem. Ve srovnání s rokem 2011 o 12 procent na 555 konkurzů. Podíl živnostníků v konkurzu na celkovém počtu firem v konkurzu činil v roce 2012 29 procent a byl srovnatelný s rokem 2011, kdy se živnostníci podíleli na všech konkurzech z 27,8 procent.

„Počet insolvencí je odrazem ekonomické situace. Nejčastějšími důvody úpadku u firem jsou vedle sníženého odbytu, nevyužití kapacity spojené s velkými fixními platbami a v důsledku toho nedostatek hotovosti,“ soudí Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Institut reorganizací, který je alternativou ke konkurzu a zaručuje přežití firmy, podle něj prakticky nefunguje. Věřitelé jednoznačně upřednostňují získání aspoň části svých pohledávek před rizikem nepodařené reorganizace. Navíc sami dlužníci se o ni velmi často ani nepokouší, dodal.

„Pro rok 2013 nelze očekávat žádné výrazné změny v dynamice růstu insolvenčních návrhů nebo dokonce jejich poklesy. Výraznou měrou k tomu přispívá nižší spotřebitelská poptávka daná zvýšením DPH a pesimistickými prognózami pro rok 2013. U insolvenčních návrhů na firmy očekáváme mírný růst v průběhu celého roku 2013 kvůli zvyšujícímu se počtu bankrotujících malých a drobných firem,“ odhaduje společnost Creditreform.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Když mám hypotéku, musím být i finančně gramotný. Ne...
E.
8. 1. 2013, 13:49
A ty zas ze všech dlužníků děláš haj*zly. Někteří z ...
8. 1. 2013, 08:58
Hm, pres 30tisic, tzn. jedno okresni mesto. Nechteli...
valesek
8. 1. 2013, 07:01
A nyní se přímo nabízí otázka: Kam investovat v roce...
Gerx
7. 1. 2013, 16:04
A kolik je těch, co na oddlužení nedosáhli? Mohl b...
E.
7. 1. 2013, 15:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená