FinExpert.e15.cz

V loňském roce značně poklesl zájem o stavební spoření


Anti Mirek  |  18. 02. 2012 17:37

No divíte se? Není proč, když uvážíte, že celé MF v čele s jejich "předákem" po stavebku jedou jako "pes po uzeném" s cílem ho zašlapat do země. Kdyby toto úsilí věnovali výběru daní a odmítání "všimného", zcela jistě by byl státní rozpočet v plusu. A možná hodně.

 | 
J.  |  19. 02. 2012 15:18

Pokles zájmu o stavební spoření je logický a dal se čekat. Stavebko přestalo být zajímavé pro lidi, kteří ho chtěli využít jako spořící produkt. Úroky jsou srovnatelné se spořícími účty. Sice má člověk záruku, že bude úrok celou dobu stejný (na rozdíl od spořícího účtu), ale zase jsou peníze u stavebka vázané déle než u spořících účtů. A taky se u stavebka platí poplatky za vedení účtu a poplatek za uzavření smlouvy.

Státní podpora už nebude připsována, pokud člověk peníze nevyužije na bydlení. Tudíž jako spořící produkt stavební spoření končí. Výnosy budou +/- stejné jako u spořících účtů, ale dostupnost peněz je mnohem horší.

 | 
karel  |  19. 02. 2012 19:59

Stavební spoření dnes již není aktraktivní. Navíc, když se u něj platí každý rok "poplatek za správu účtu" a nově se i 15% daní úroky. Na dlouhou dobu vázanosti 6 let se dají sehnat lepší spořící produkty nebo srovnatelné produkty na mnohem kratší dobu vázanosti.

 | 
J.  |  19. 02. 2012 21:18

Moje řeč. Navíc je u stavebka potřeba zaplatit poplatek za uzavření smlouvy a ten není zanedbatelný ...

 | 
Milano  |  19. 02. 2012 21:07

Celá západní krize je založená přece na dluzích: státu, komunit, firem a jednotlivců. Když tady byl v Česku desetiletí dobrý nástroj, jak lidi přimět k úsporám a Češi na to šli, tak stát hladově patřící na pár miliard podpory stavebka teď fakticky povede lidi k tomu, aby nešetřili. Protože na běžném účtu jim nic a nikdo nebrání utrácet a jít si navíc pro další dluhy na plazmovou obrazovku či na dovolenou k Providentu. Teď si šest let lidi spoří a neutrácí a smlouvy v drtivé většině neruší. Blahopřeji k takové "státní moudrosti" vedoucí k rozbítí stavebka. A představa, že mi stát nařídí, abych výnos stavebka použil na důchod, to už je nabourání občanských svobod. Ať stát rozhoduje o penězích, které na podporu dává + třeba daňové zvýhodnění. Ze 4500 ročně jsme nyní na státní podpoře 2000 korun. Tohle stát stojí daleko méně než stamiliardové sanace bank, které drobní střadatelé nezavinili, ale fakticky zaplatí. A hlavně, ať elita politiky a státní správy zabrání zlodějnám v řadu 100-200 miliard ročně a nemusí pak hladově sebrat občanům to, co skvěle funguje.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená