Minulý rok bylo zahájeno 828 000 exekucí, počet je takřka totožný s rokem 2012. Oproti roku 2013, kdy soudy nařídily 714 000 exekucí, jde o bezmála 16% nárůst.
Exekutorská komora ČR předpokládá, že na počty exekucí v loňském roce mělo vliv několik faktorů. Lze mezi ně zařadit změnu poplatků za podání platební rozkazu nebo předávání spisů ze soudních výkonů rozhodnutí exekutorským úřadům. „Přihlédnout musíme k ekonomické situaci. Vliv na počet exekucí má nepochybně i přetrvávající míra neodpovědnosti občanů k plnění drobných závazků a i když se společnost jako celek věnuje zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva, je to běh na dlouhou trať a výsledky můžeme očekávat až v delším časovém horizontu,“ říká možné David Koncz, prezident Exekutorské komory ČR.
Současně klesl počet insolvenčních řízení. Většina dlužníků, která dosáhla na oddlužení, již podala příslušné návrhy. Neplatiči s neřešenými závazky tak častěji končí v exekuci. „Částečně se mění i klima společnosti. Opět je společensky akceptovatelnější dlužit. Zažíváme renesanci pojmů jako druhotná platební neschopnost a podobně,“ doplňuje Jiří Prošek, člen prezidia Exekutorské komory ČR.
- Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí vliv. Vykonávají řízení, která zahájí soudy.
- Počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Řada neplatičů čelí vyššímu počtu exekucí. Na jednoho dlužníka připadá v průměru tři až pět exekučních řízení.