FinExpert.e15.cz

V listopadu bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností

Praha 2. prosince 2014

V listopadu bylo vyhlášeno 61 bankrotů obchodních společností, což bylo o 31 méně než v říjnu. Nižší počet bankrotů obchodních společností v jednom měsíci byl naposledy před více jak šesti lety, v srpnu roku 2008. Bankrotů živnostníků bylo v předchozím měsíci zaznamenáno 755 (o 76 více než v říjnu). Osobní bankroty v meziročním srovnání vzrostly o pouhá 2 %, v listopadu jich bylo 1 406 (o 31 více než v říjnu). Vyplývá to z analýzy Czech Credit Bureau, která se problematikou bankrotů dlouhodobě zabývá.

Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich 697 (92 %) mělo formu oddlužení, počet skutečných bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziměsíčně snížil. V letošním roce bylo každý měsíc v průměru vyhlášeno 104 bankrotů obchodních společností a 643 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1 230 bankrotů obchodních společností, a to je o 128 bankrotů méně než v předchozím období. Meziročně se tak počet bankrotů obchodních společností snížil o 9 %.

Věřitelé podali v listopadu 175 návrhů na bankrot obchodních společností (o 15 návrhů méně než v říjnu). Na fyzické osoby podnikatele bylo podáno 942 návrhů na bankrot (o 79 návrhů méně než v říjnu). V letošním roce bylo podáno v průměru za měsíc 194 návrhů na bankrot obchodních společností a 884 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů.

V listopadu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví služby (21 bankrotů) a obchod (19 bankrotů), na tato dvě odvětví připadly dvě třetiny bankrotů vyhlášených v listopadu. „Meziročně se počty bankrotů obchodních společností snížily ve všech hlavních odvětvích, výjimkou bylo jen stavebnictví s růstem ve výši 1 %. Největší pokles zaznamenalo odvětví zpracovatelského průmyslu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (22 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (7 bankrotů). V Královéhradeckém kraji nebyl v listopadu vyhlášen ani jeden bankrot. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížily ve všech krajích s výjimkou Olomouckého a Moravskoslezského kraje, ve kterých stoupl shodně o 4 %.

Co se týče bankrotů fyzických osob podnikatelů, nejvíce jich bylo v listopadu vyhlášeno v Jihočeském kraji (106 bankrotů) a v Ústeckém kraji (97 bankrotů). Nejméně bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno ve Zlínském kraji (11 bankrotů) a v Praze (23 bankrotů).

Osobní bankroty

V letošním roce bylo průměrně za jeden měsíc vyhlášeno 1 592 osobních bankrotů, což je stejný počet jako průměr za měsíc v loňském roce. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 19 164 osobních bankrotů, a to je o 357 více než v předchozím období - meziročně se tak počet osobních bankrotů zvýšil o pouhá 2 %.

V listopadu bylo podáno 1 643 návrhů na osobní bankrot (o 131 návrhů méně než v říjnu). „Nižší počet návrhů na osobní bankrot podaných v jednom měsíci se vyskytl naposledy v říjnu roku 2011. Za posledních 12 měsíců bylo podáno 22 459 návrhů na osobní bankrot, což je o 3 284 návrhů méně než v předchozím období. Meziročně se počet návrhů na osobní bankrot snížil o 13 %,“ vysvětlila Věra Kameníčková. V průměru bylo letos podáno za jeden měsíc 1 833 návrhů na osobní bankrot. 

Nejvíce osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (191 bankrotů) a v Ústeckém kraji (169 bankrotů). Nejmenší počet osobních bankrotů zaznamenal kraj Vysočina (41) a Pardubický kraj (45 bankrotů).

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená