V roce 2015 jsme neustále slyšeli, jak je výhodné vzít si hypotéku, protože byly nízké úrokové sazby. Letos tomu nejspíš bude naopak. Výrazněji než doposud začínají růst i ceny nemovitostí.
Podle informací Ministerstva pro místní rozvoj si lidé ke konci září 2015 sjednali hypotéky za více než 135 miliard korun. Mohl by být překonán rekord z roku 2013.
„Rekordně nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů vydržely po celý rok i přes různé predikce jejich postupného růstu. Cena nemovitostí stoupá a s ní se úměrně zvyšuje i průměrná poskytnutá hypotéka. Navíc pozorujeme zvýšení aktivit developerů, kteří na trh uvádějí stále více nových nemovitostí. Náš odhad potvrzuje čísla Hypoindex, růst trhu tak loni přesáhl 30 %,“ říká Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select.
Zdražování nejspíš podpoří i nový zákon o spořitelském úvěru, který čeká na schválení. V platnost by mohl vejít od konce března 2016. Tento termín se ale nejspíš nestihne. Jaké změny zákon přinese? Pro spotřebitele bude znamenat větší práva ve vztahu k finančním institucím, které poskytují úvěry. Banky se naopak musí připravit na větší administrativní i finanční zatížení. A to právě povede ke zdražování hypoték.
Pozitiva pro spotřebitele
Jak už bylo výše uvedeno, spotřebitel získá větší právní ochranu. Dále bude moct využívat možnosti splatit jednou ročně zdarma až pětinu úvěru. Doteď to bylo tak, že u většiny našich bank jste za předčasné splacení úvěru platili poplatek. Tyto poplatky bankám pokryly výdaje spojené s touto možností. Nyní už to tak nebude, proto budou banky muset zvýšit úrokové sazby.
Podle Swiss Life Select k velkému zdražení hypoték ale nemusí dojít, protože ve hře je konkurence. Už v minulosti to bylo tak, že když se očekával velký skok v navyšování úrokových sazeb, konkurenční boj je zase srazil dolů.
„Přes počáteční kolísání způsobené akčními nabídkami u hypoték v druhé polovině roku očekáváme mírný nárůst úroků. Konkurence je na českém hypotečním trhu velice silná, tváří v tvář rostoucím nákladům a postupnému oživení na trhu dlouhodobých peněz přesto nemůže zůstat na hranici dvou procent věčně,“ popisuje Sýkora. „Z pohledu objemu nově poskytnutých hypoték se rok 2016 zařadí mezi ty nejúspěšnější, přestože loňská vysoce rekordní čísla s největší pravděpodobností nepřesáhne,“ dodává.