FinExpert.e15.cz

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami.
V kterých zemích se žije nejlépe?

Životní podmínky v Česku jsou při mezinárodním srovnání výborné. Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. 

V každoročně zveřejňované publikaci „Human Development Index“ jsou jednotlivé země světa hodnoceny dle řady ukazatelů hodnotících kvalitu života občanů. V poslední publikaci vydané koncem roku 2015 bylo hodnoceno celkem 188 zemí. 

  • Všechny země se dají rozdělit do čtyř kategorií: velmi vyspělé země (49 zemí), vyspělé země (56 zemí), středně vyspělé země (38 zemí) a země s nízkou vyspělostí (45 zemí). Česku patří výborné 28. místo. Horší hodnocení než Česko má řada vyspělých zemí světa (např. Řecko, Estonsko, Katar, Andora, Chile nebo Portugalsko). 

Výsledný index kvality života ovlivňuje mimo jiné naději dožití, dostupnost a kvalitu vzdělání a zdravotní péče, příjem na obyvatele nebo ekonomické bohatství. Nejvyšší životní úroveň je v Norsku, Austrálii, Švýcarsku, Dánsku, Nizozemí, Německu, Irsku, USA, Kanadě a Novém Zélandu. V těchto vyspělých, svobodných a bezpečných zemích jsou velmi vysoké mzdy, výborné podnikatelské prostředí a fungující veřejná správa. 

Výše mezd a zdanění práce v Německu

Výše mezd a zdanění práce v Německu

Od ledna 2015 je stanovena minimální hodinová mzda 8,50 €.

Peníze hrají prim

Desítku zemí s nejlepšími podmínkami k života tvoří země s vysokou mírou osobní a ekonomické svobody s fungující ekonomikou a s dostupným vzděláním. Na ekonomické prosperitě vydělávají i občané vysokými mzdami a výbornými podnikatelskými podmínkami. Lepší finanční situace občanů se odráží i v kvalitnějších životních podmínkách. Ekonomická prosperita ovlivňuje životní úroveň občanů velmi významně. V zemích na předních místech jsou i nejlepší pracovní podmínky. Občané mají velkou šanci na vlastní seberealizaci v práci nebo podnikání, současně mají dostatek času na rodinu a koníčky. 

Bohatší žijí déle

V ekonomicky vyspělých zemích světa se neustále prodlužuje očekávaná délka života, novorozenci tak mají velikou šanci se dožít vyššího věku než jejich rodiče a prarodiče. Právě v zemích na předních místech je očekávaná délka života výrazně delší než např. v afrických zemích na konci žebříčku.

Vyspělá zdravotní péče je totiž velmi nákladná a nejvyšší očekávaná délka života je tak v nejbohatších zemích světa. Demografický údaj naděje dožití vyjadřuje, kolik v průměru roků se dožije novorozenec za předpokladu, že se během jeho života nezmění řád vymírání a další sledované demografické ukazatele. 

Osobní spokojenost

I v zemích s nejlepšími podmínkami k životu jsou někteří občané nespokojeni. Osobní spokojenost je individuálním stavem, který ovlivňuje celá řada i neměřitelných příčin. Základem spokojenosti je však dobrý zdravotní stav a možnost věnovat se činnostem, které přináší radost. Řada životních radostí a vymožeností je však závislá na financích, a proto ekonomická vyspělost hraje spolu s otázkou bezpečnosti a svobody zásadní roli při hodnocení životních podmínek v jednotlivých zemích světa. 

Index lidského rozvoje
(prvních 30 zemí)

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Human Development Index 2015

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

:-))Franta supr.
ina
11. 5. 2016, 21:43
Tak určitě, tady se žije tak dobře, že sem k nám nec...
FrantaP
11. 5. 2016, 15:13
Nebojte se, u nas je podobnych silencu taky dost, je...
PetrK
11. 5. 2016, 15:09
Půl roku stará zpráva.
Pavel
11. 5. 2016, 13:08
Tak já bych v dnešní době už rozhodně nechtěl žít ve...
Werner
11. 5. 2016, 10:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená