FinExpert.e15.cz

V kolika letech chodí Evropané do penze?

Hlasy o nutnosti reformovat penzijní systém stále sílí. Jedním z kroků, které se již uskutečňují je prodloužení hranice pro odchod do důchodu.
V kolika letech chodí Evropané do penze?

Vzhledem k současným demografickým změnám bude muset většina členských zemí Evropské unie měnit či alespoň částečně upravit penzijní systém. Průběžný způsob financování (pay-as-you-go) nastavený nejenom v naší ekonomice je v dnešní podobě vzhledem k neustálému stárnutí populace a zvyšování počtu penzistů dlouhodobě neudržitelný. V tomto systému lidé v produktivním věku (pracující) financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. Kdo bude ale platit penzi současných pracujících až budou v důchodovém věku? A jakou bude mít tato penze reálnou hodnotu? Vždyť v Evropě bude v příštích 25 letech docházet k neustálému stárnutí pracovní síly. Souvisí to s klesající porodností a vyšším průměrným věkem dožití. S podobným problémem se proto potýká více zemí vyspělého světa. 

Ve většině zemí Evropské unie je důchodový věk 65 let

Během posledních let došlo v Česku k postupnému zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, postupně se bude zvyšovat až na 63 let, přičemž hranice by měla být stejná jak pro muže, tak pro ženy. Muži narození v roce 1953 a později půjdou dle současné právní úpravy do důchodu v 63 letech a současně tak bezdětné ženy narozené v roce 1956 a později. Ženy s dětmi půjdou do důchodu dřív (záleží na počtu vychovaných dětí). Důvodem sjednocení je především skutečnost, že ženy se dožívají v průměru vyššího věku než muži, takže i při stejných podmínkách odchodu do důchodu budou pobírat důchod v průměru delší dobu než muži. To nemusí být však ještě konečná hranice. Ve všech členských zemích Evropské unie je totiž věková hranice pro odchod do důchodu pro muže 65 let (výjimku tvoří Francie – 60let). U žen se důchodový věk pohybuje od 60 let do 67 let. Dovedete si ale představit, jak vykonáváte v pokročilém věku fyzicky velice náročnou práci pět dní v týdnu a ještě k tomu na směny? Já rozhodně ne. A ani v Evropské unii, kam nezadržitelně směřujeme. Ve věku nad 60 let zde pracuje pouze 30 % obyvatel. To pouze ti, kteří skutečně chtějí a jejich práce jim to umožňuje. Ostatní odcházejí do penze mnohem dříve než je státem stanovená hranice. Každý sám za sebe rozhoduje, zda odejde do penze v pětapadesáti nebo v pětašedesáti. Samozřejmě bude podle toho mít vysokou penzi, protože ta je počítána na principu zásluhovosti, čili co kdo vloží, to si i odnese.

Penzijní připojištění je naprostou nutností

Co z toho všeho plyne pro nás? Všichni si chceme i ve vyšším věku užívat své každodenní radosti a starosti plnými doušky. K tomu nám, stejně jako i ostatním  občanům v Evropské unii, pouze státem garantovaná penze zdaleka nebude stačit, a proto musíme vzít věci do svých rukou. Jenom my jsme odpovědni za náš život, stát se o nás nepostará. Musíme se inspirovat současným trendem v moderním světě. Jakmile má mladý člověk zabezpečenou svou vlastní rodinu a má vyřešenu bytovou situaci, začíná myslet i na finanční zabezpečení v době svého důchodu. K tomu dochází přibližně okolo třiatřicátého roku. Čili již ve velmi mladém věku pravidelně odkládá část svého příjmu na svou budoucí pnzi. Toto penzijní připojištění je samozřejmě pouhým  doplňkem důchodového systému. Ale významným, neboť občané si střádají dlouhá léta a sami ovlivňují konečnou výši své vlastní penze. Vláda chce udržovat poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě nad 40 %. Dle mého názoru není ovšem  40 % zrovna to nejšťastnější číslo. Snad každého z nás tyto skutečnosti dostatečně přesvědčí, že soukromé úspory na penzi jsou naprostou nutností, jestli si chceme alespoň částečně udržet životní standart, na který jsme zvyklí. 

Stát v budoucnu nebude moci nést břemeno ani středně vysokých penzí. Bude docházet k neustálému snižování státem garantované penze. Ta je již dnes v mnoha členských státech Evropské unie nízká.

Důchodový věk v EU-15

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: „Sozial Kompass Europa“, Herausgeber: Bundesministerium fur Gesundheit und soziale Sicherung – Bundesrepublik Deutschland

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená