FinExpert.e15.cz

V kandidátských státech je mnoho euroskeptiků

 

Ve znamení referend o vstupu do Evropské unie bude tento rok v desítce zemí ucházejících se o členství v Evropské unii. Jednání s Bruselem jsou skončena, nyní nastává fáze přesvědčování vlastního obyvatelstva, protože v některých východoevropských zemích není podpora pro vstup jednoznačná.

Maratón hlasování zahájí Maďaři 12. dubna. Načasování vychází z dohody čtyř visegrádských států: Hlasovat budou nejprve ti, u nichž je podpora vstupu do unie nejvyšší, což je právě případ Maďarů. Pozitivní výsledek by měl (podle představ politiků) strhnout další země, kde je buď mnoho nerozhodnutých, nebo silné skupiny odpůrců.

Pak následují referenda v Česku a na Slovensku. Do unie chce sedmdesát procent Slováků, kteří by měli hlasovat 7. června.

Nepředstavitelné by bylo rozšíření unie bez Polska, které je největší zemí regionu. Varšava musí datum hlasování ještě potvrdit: Bude to buď začátek června, nebo až podzim. Z visegrádské čtyřky je v této zemi nejsilnější opozice vůči členství i přesto, že po veřejné diskusi během vyjednávání měla vláda silný mandát a vyjednala řadu pro Poláky důležitých výjimek. „Kampaň před referendem nebude klidnou rozmluvou Poláků, ale tvrdou diskusí nad pro a proti členství v unii,“ napsal list Gazeta Wyborzca.

Obyvatelé malých států, které obnovily nezávislost před krátkou dobou, jsou vůči členství v EU často odměření. Tvrdou kampaň vůči euroskeptikům budou muset vést v Estonsku a Slovinsku. Obě malé země po rozpadu socialistického bloku velice rychle zavedly tržní ekonomiku a jejich pocit výlučnosti vytváří ve velké části elit i obyvatelstva skepsi vůči závazkům vyplývajícím z členství v unii. Podpora členství v těchto zemích kolísá okolo padesáti procent, v Estonsku je podle agentury Reuters dokonce šestatřicet procent přesvědčených odpůrců členství v EU.

Zajímavý je postoj Slovinců. „U mnoha Slovinců jde o obavy z toho, že sotva se vyvázali z Jugoslávie, hned se mají zase vázat někde jinde, mají pocit výlučnosti kvůli své výhodné geografické poloze a obávají se, že v EU vůči nim budou uplatňovat své historické nároky Itálie a Rakousku,“ říká Ladislav Cabada, politolog ze Západočeské univerzity v Plzni. Podle něho bude v případě slovinského referenda důležité, zda vláda kampaní zajistí účast vyšší než zákonem stanovených padesát procent.

Lotyšsko patří mezi další země, kde podpora členství kolísá, naposledy to bylo těsně pod padesát procent. Zde je zákonem také vyžadována padesátiprocentní účast a výsledek hlasování, které se má konat 20. září, je závazný.

Litva ještě datum hlasování nestanovila, ale procento stoupenců unie je kolem sedmdesáti.

Malta je s většinou nerozhodnutých považována za největšího euroskeptika a hlasovat budou její obyvatelé někdy časně na jaře. Na Kypru se kvůli přetrvávajícímu rozdělení na řeckou a tureckou část hlasování o vstupu do unie nechystá.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená