FinExpert.e15.cz

V Irsku nadále lze pracovat bez omezení

Irská republika upravila od prvního čtvrtletí tohoto roku pravidla pro vydávání potřebných pracovních povolení pro občany třetích zemí, tedy občany zemí mimo Evropskou unii.

Občané Unie, Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska mají právo v Irsku pracovat i nadále bez pracovního povolení, vyjma občanů nejmladších členských států Unie, Bulharska a Rumunska. Irská republika neuplatňuje žádná omezení přístupu na svůj trh práce pro státní příslušníky z ostatních zemí Evropského hospodářského prostoru. Pro získání práce v Irsku tedy není třeba pracovního povolení. Výjimku tvoří pouze občané Bulharska a Rumunska, kteří zatím o povolení k práci v Irsku žádat musí. Každý, kdo v Irsku hledá práci, musí zažádat o tzv. irské číslo PPS (Personal Public Service), které se používá pro účely čerpání sociálních dávek, příspěvků, zdravotní péče a služeb z oblasti vzdělávání. Toto číslo vydává místní pobočka úřadu sociálního zabezpečení (Social Welfare Office).

Občané mimo EU mají situaci v Irsku horší

Jiná pravidla pro oblast zaměstnatelnosti ovšem platí pro občany zemí mimo Evropskou unii. Nastavená irská omezení byla od 1. února 2007 ještě zpřísněna. Takzvanou zelenou karu dostanou v Irsku pouze občané s ročním příjmem vyšším než 60 000 euro za rok. Pro některé obory ovšem platí zmírnění této částky na 30 000 euro za rok. Nicméně se jedná téměř výhradně o pracovníky s vysokou specializací v oboru. Pokud nejsou tyto podmínky splněny, musí občané třetích zemí zažádat o vydání pracovního povolení. Zároveň však musí být dokázáno, že pracovní místo není možné zaplnit občanem Evropského hospodářského prostoru či Švýcarska. A právě zde se více otvírá příslib mnoha nových pracovních nabídek pro české občany.

S hledáním práce pomůže EURES

Aktuální nabídku volných pracovních míst v Irsku naleznete na evropském portále EURES na adrese http://eures.europa.eu. Naleznete zde nejen nabídky z Irska, ale zároveň ze všech ostatních států EU. Navíc tu jsou přehledné informace o životních a pracovních podmínkách v jednotlivých státech EU. Pro další zdroje informací o volných místech v Irsku je možné využít i internetové stránky Veřejné služby zaměstnanosti Irska, tzv. FAS http://www.fas.ie/.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

apel
Vaclav Kabat
12. 4. 2007, 15:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená