Občané Unie, Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska mají právo v Irsku pracovat i nadále bez pracovního povolení, vyjma občanů nejmladších členských států Unie, Bulharska a Rumunska. Irská republika neuplatňuje žádná omezení přístupu na svůj trh práce pro státní příslušníky z ostatních zemí Evropského hospodářského prostoru. Pro získání práce v Irsku tedy není třeba pracovního povolení. Výjimku tvoří pouze občané Bulharska a Rumunska, kteří zatím o povolení k práci v Irsku žádat musí. Každý, kdo v Irsku hledá práci, musí zažádat o tzv. irské číslo PPS (Personal Public Service), které se používá pro účely čerpání sociálních dávek, příspěvků, zdravotní péče a služeb z oblasti vzdělávání. Toto číslo vydává místní pobočka úřadu sociálního zabezpečení (Social Welfare Office).
Občané mimo EU mají situaci v Irsku horší
Jiná pravidla pro oblast zaměstnatelnosti ovšem platí pro občany zemí mimo Evropskou unii. Nastavená irská omezení byla od 1. února 2007 ještě zpřísněna. Takzvanou zelenou karu dostanou v Irsku pouze občané s ročním příjmem vyšším než 60 000 euro za rok. Pro některé obory ovšem platí zmírnění této částky na 30 000 euro za rok. Nicméně se jedná téměř výhradně o pracovníky s vysokou specializací v oboru. Pokud nejsou tyto podmínky splněny, musí občané třetích zemí zažádat o vydání pracovního povolení. Zároveň však musí být dokázáno, že pracovní místo není možné zaplnit občanem Evropského hospodářského prostoru či Švýcarska. A právě zde se více otvírá příslib mnoha nových pracovních nabídek pro české občany.
S hledáním práce pomůže EURES
Aktuální nabídku volných pracovních míst v Irsku naleznete na evropském portále EURES na adrese http://eures.europa.eu. Naleznete zde nejen nabídky z Irska, ale zároveň ze všech ostatních států EU. Navíc tu jsou přehledné informace o životních a pracovních podmínkách v jednotlivých státech EU. Pro další zdroje informací o volných místech v Irsku je možné využít i internetové stránky Veřejné služby zaměstnanosti Irska, tzv. FAS http://www.fas.ie/.