FinExpert.e15.cz

V IBM zacílili na služby a individuální projekty

Zaměření na služby pro korporátní klienty. To je směr, kterým se hodlá v letošním roce ještě více než doposud ubírat společnost IBM. Prosincový prodej divize osobních počítačů společnosti Lenovo a velký zájem o získání zakázky na realizaci projektu elektronického mýtného jsou jasným důkazem vybraného směru, kterým hodlá IBM plout.

Osobních počítačů se však IBM nevzdá zcela. Zmiňovanou divizi převezme (viz materiál v minulém čísle) nově vzniklá společnost, v níž bude mít 45% podíl společnost Lenovo a 19 % získá IBM. Zbylých 36 % si mezi sebe rozdělí privátní investoři. Akcie společnosti mají být obchodovány také na volném trhu. „K dokončení a schválení transakce by mělo dojít do konce června,“ říká Petr Toman, ředitel divize osobních počítačů. Z trhu osobních počítačů, na kterém panuje  obrovská konkurence tlačící marže na minimum, se tak IBM stále více přesouvá do výrazně rentabilnější oblasti poskytování služeb.

Bezpochyby nejvýznamnějším projektem, o který se IBM zajímá, je realizace projektu na výběr elektronického mýta. V souvislosti s tímto projektem se často hovoří o souboji dvou variant, jakými má být výběr poplatků za použití silnic a dálnic realizován. První z nich je pozemní systém založený na průjezdu vozidel pro tyto účely postavenými rámy, druhou je pak systém satelitní. „Nevyhýbáme se žádné z variant provedení,“ odpovídá Radim Hradílek, který v IBM vede divizi Bussiness Consulting Services, na otázku, zda je IBM zastáncem nějakého konkrétního řešení. „Záleží na tom, pro kolik kilometrů silnic a dálnic vláda tendr vypíše,“ říká a dodává, že při menším počtu zpoplatněných kilometrů je levnější pozemní systém.

Hradílek poukazuje také na variantu, o které se tolik nemluví – celoplošný výběr mýtného na základě údajů z tachografů vozidel. Vybudování takového systému by podle něj bylo časově nejméně náročné a také nejlevnější.

Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, má český projekt na dodávku elektronického mýtného svá významná specifika. Česká silniční síť je podle něj hustší než v zemích, kde již byl systém na výběr mýtného zaveden. To údajně způsobí komplikaci při realizaci projektu a také ho prodraží – nezávisle na použité variantě řešení. „V případě užití mikrovlnného pozemního monitoringu zvýší náklady abnormální počet nájezdů, které musí být opatřeny průjezdní bránou. Proti satelitnímu systému, který funguje například v Německu, mluví paralelní souběh dálnic a silnic. Vzhledem k nepřesnosti současného systému není možné přesně lokalizovat, zda vozidlo jede po dálnici, nebo silnici, která vede podél ní,“ tvrdí zdroj.

Kromě tendru na dodávku řešení pro výběr mýtného vidí Radim Hradílek také další příležitosti pro svou divizi na českém trhu. Každoroční zakázkou jsou podle něj úpravy daňového systému pro Ministerstvo financí ČR. Velký prostor údajně nabízí také oblast procesního poradenství firmám a optimalizace jejich nákladů prostřednictvím efektivnějšího nákupu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená