Můžeme se dostat do situace, kdy náš manžel či manželka napáchá dluhy, bude mu hrozit exekuce a my se povezeme s ním. Tohle rozhodně není fér, ale možná se dočkáme změny a nezadlužený manžel bude více chráněn. Novela byla schválena poslanci.
Pokud je na vašeho manžela uvalena exekuce, mohou i vám vybrat všechny peníze z vašeho účtu, a to i v situaci, kdy s ním již nežijete. Změna by měla nastat v tom, že si budete moci ponechat polovinu z částky, kterou máte na účtu uloženou. Exekutor pak má právo na tu druhou část. Nesmíte však mít společný účet. To by vám byly odebrány všechny peníze.
Do pozůstalosti jsou podle nového občanského zákoníku zahrnuty veškeré dluhy v plné výši.
Podle Exekutorské komory, ale v tomto případě jde o nejasnosti. Některým partnerům dlužníků zůstanou na živobytí třeba jen 4 tisíce korun, některým 100 tisíc.
„Zejména pro manželky dlužníků je to novina, kterou vítají. V soudním výkonu rozhodnutí ani exekuci už nebudou prováděny srážky z jejich mzdy, nebude postihováno jejich stavební spoření a penzijní připojištění. Každá mince má ale dvě strany. Tento zákon snižuje šance věřitelů na umoření jejich pohledávky. Bude jim trvat déle, než se domůžou svých soudem přiznaných nároků. Navíc souběžně s prodloužením řízení bude úměrně růst i dluh o úroky z prodlení a podobně,“ upozornila prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.
Dále by exekutor neměl po dlužníkovi požadovat, aby prodal nemovitost, která mu slouží k bydlení (pozor aktuálně pouze při částkách do 30 tisíc korun). To však neplatí například o bytu, který dlužník pronajímá.
Společné jmění manželů
Při exekuci budou nově soudy a exekutoři zohledňovat fakt, že společné jmění manželů bylo nějakým způsobem zúženo nebo jinak upraveno smlouvou nebo rozhodnutím soudu. Seznam listin bude nyní veřejný, exekutoři do něj tak budou moci nahlédnout a bude jim jasné, jaký majetek mohou zabavit a který ne. Doposud je to tak, že nezadlužený manžel musí žádat soud o takzvanou vylučovací žalobu, kterou by mohl být daný majetek exekuce vyloučen a nezadluženému z manželů navrácen. Veřejný seznam listin o manželském majetkovém režimu vede od roku 2015 Notářská komora.
Seznam věcí, na které by exekutor neměl sahat
Novela by neměla chránit pouze nezadluženého z manželů, ale měla by být i jakýmsi vodítkem pro exekutory, co vše mohou nebo naopak by neměli zabavovat. Součástí úpravy by totiž měl být i seznam věcí, na které by exekutor neměl sahat. Zabavovány by neměly být dětské hračky, školní učebnice, atd. Například penzijní připojištění by mělo být až posledním krokem.
Společnost INS partner vítá změnu v mobiliárních exekucích. Což jsou exekuce prodejem movitého majetku. „V praxi se totiž setkáváme až podezřele často s případy, kdy exekutorští vykonavatelé pojmou do soupisu majetku a poté fakticky zabaví i takové věci, které teoreticky lze postihnout (ledničku, pračku, postel v některých případech dle současné právní úpravy skutečně lze zabavit a zpeněžit), nicméně vzhledem ke konkrétní sociální situaci povinného by tento majetek zabavovat jednoznačně neměli (např. pračku či ledničku zabavit matce samoživitelce, která pečuje o tři děti, která navíc v ledničce uchovává léky), vysvětluje jednatel společnosti Daniel Wimmer. Soud by v případě vylučovací žaloby tento majetek dlužníkovi vrátil a tuto exekuci neschválil. Podle Wimmera ale exekutoři sází na to, že se dlužník bránit nebude. Nebo o této možnosti dokonce neví.
Podle společnosti INS partner ale novela neřeší jeden důležitý problém. Tím je včasná informovanost nezadluženého manžela o dluzích jeho partnera. Nezadlužený se tak o dluzích dozvídá až ve chvíli, kdy je exekučním příkazem postižen jeho bankovní účet nebo mzda. Tedy až v průběhu exekučního řízení. Partner by tak měl být informován již ve chvíli nalézacího řízení (např. předžalobní upomínkou, popřípadě před podáním exekučního návrhu).