FinExpert.e15.cz

V Evropě nezaměstnanost klesá, ve světě roste

Nezaměstnanost v červenci letošního roku v členských zemích OECD je o malinko vyšší než v loňském roce.
V Evropě nezaměstnanost klesá, ve světě roste

Důvodem je však zvýšení nezaměstnanosti v mimoevropských zemích. Vždyť v Česku je v současné době nezaměstnanost nižší než v USA či Kanadě.

Nezaměstnanost v Evropě klesla

Míra nezaměstnanosti v Evropě neustále mírně klesá a v červenci činila již pouze 6,8 %, v členských zemích OECD dokonce 5,8 % - v loňském roce ve stejnou dobu to bylo ještě o 0,2 % méně. V některých regionech je již tak nízká, že je pro zdejší firmy problém „sehnat“ nového pracovníka, Česku se to týká především Prahy, kde je ze všech evropských regionů čtvrtá nejnižší nezaměstnanost. Jak si vedou nejvyspělejší země světa v meziročním srovnání:

  • USA 6,1 % (což je o 1,4 % více)
  • Japonsko 4,0 % (což je 0,4 % více)
  • Francie 7,3 % (0,9 % méně)
  • Německo 7,3 % (což je o 1,1 % méně)
  • Kanada 6,1 % (což je o 0,1 % více)
  • Velká Británie 5,3 % (stejná hodnota)

U evropských zemí tedy došlo, na rozdíl od mimoevropských zemí, k meziročnímu poklesu. Evropské ekonomice se v posledních třech letech dařilo – HDP na jednoho obyvatele roste stejně jako reálné mzdy. Míra nezaměstnanosti dokonce za uvedené období klesla o 2 %.

Nemít práci je problém, ale Češi si věří

Strach o ztrátu zaměstnání je z členských zemí OECD nejvyšší v Japonsku a Koreji. Nejmenší problém je pro Američany. Velmi pozitivní je, že aktivní přístup se začíná prosazovat i v Česku. Pro občany Prahy není dle šetření Eurostatu problém najít si při ztrátě zaměstnání nové místo a Češi začínají v tomto směru patřit mezi největší optimisty v Evropě. Dalšími městy, kde není problém sehnat práci, dle místních občanů jsou: Kodaň, Dublin, Aalborg či Antverpy. Nejhůře si nové místo hledají občané Frankfurtu, Palerma nebo Neapole.

Nejnižší nezaměstnanost? Dánsko

Nejnižší míra nezaměstnanosti je v současné době v Dánsku (2,3 %), Nizozemí (2,6 %) a Norsku (2,6 %). Naopak nejvyšší je ve Španělsku (11,0 %) a Slovensku (10,3 %). Nejvíce míra nezaměstnanosti za poslední tři roky klesla právě na Slovensku a v Polsku. Míra nezaměstnanosti se liší i mezi jednotlivými státními regiony. Ve všech zemích je nejnižší míra nezaměstnanosti v hlavních a velkých městech. Když se domácí ekonomice daří, tak vyspělejším regionům se daří ještě lépe. Hlavním tahounem ekonomik je totiž výroba produktů s vysokým podílem nových technologií nebo poskytování kvalitních služeb - a pro ty jsou vždy zapotřebí schopní zaměstnanci, kteří jsou pochopitelně v regionech s nejvyššími příjmy. V hlavních městech EU je vyšší životní úroveň obyvatel. Důvodem je více pracovních příležitostí, firmy mají k dispozici vzdělanější obyvatelstvo, daří se zde podnikání – kupní síla obyvatel je vyšší a podmínky pro rozvoj služeb jsou lepší než v malých městech.

Životní úroveň nezaměstnaných

V Evropě mají nezaměstnaní podstatě lepší podmínky než v ostatních členských zemích OECD. Vzhledem k propracované sociální politice a řadě státních dávek je potom nejméně chudých nezaměstnaných (tj. majících příjem nižší než 60 % mediánu) ve Skandinávii – přibližně každý pátý. V Česku jsou životní podmínky nezaměstnaných téměř srovnatelné a pouze každý třetí nezaměstnaný má příjem pod hranicí chudoby. V západní Evropě je to přibližně každý druhý a v mimoevropských zemích dokonce 80 %. Výše podpory v nezaměstnanosti je v Evropě poměrně vysoká, ale je pobírána pouze omezenou dobu (v Česku činí základní doba 6 měsíců a uvažuje se o snížení na 5 měsíců). Do pasti chudoby se tak v Evropě dostávají až lidé, kteří jsou odkázání na sociální dávky, jejichž výše je již podstatně nižší. Sociální politika je v EU na vysoké úrovni, v mnoha zemích však již narazila na své finanční možnosti. Do budoucna bude pro mnoho zemí velmi těžké udržet nastavenou úroveň.

Míra nezaměstnanosti v OECD

(na konci července 2008)

Země

Nezaměstnanost

(v %)

Dánsko

2,3

Nizozemí

2,6

Norsko

2,6

Korea

3,1

Švýcarsko

3,5

Nový Zéland

3,9

Japonsko

4,0

Rakousko

4,2

Lucembursko

4,2

Austrálie

4,3

Česko

4,3

Švédsko

5,3

Velká Británie

5,3

USA

5,7

OECD

5,8

Irsko

5,9

Kanada

6,1

Finsko

6,3

Itálie

6,5

EU

6,8

Polsko

6,8

Belgie

7,1

Francie

7,3

Německo

7,3

Portugalsko

7,5

Maďarsko

7,6

Řecko

7,8

Slovensko

10,3

Španělsko

11,0

Pramen: OECD, Standardised Unemployment Rates from 8.9.2008

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená