FinExpert.e15.cz

V důchodu mi bude hej

Obliba životního pojištění stoupá, jsme však stále za Evropou.

Z omnibusového šetření společnosti TNS Factum realizovaného pro Českou pojišťovnu vyplývá, že do tří měsíců plánuje uzavřít životní pojištění se spořící složkou 2,4 % ekonomicky aktivní populace. V horizontu jednoho roku o něm uvažuje 10 %. Oproti průměru evropských zemí však zatím připadá na jednoho obyvatele v ČR zhruba o třetinu smluv o životním pojištění méně.

Výzkum zadaný Českou pojišťovnou ukázal, že zájem o uzavření životního pojištění se zvyšuje s rostoucím příjmem domácností. Zhruba 15–20 % domácností, jejichž hrubý příjem se pohybuje do 25 000 Kč, má zájem o životní pojištění, pro porovnání u domácnosti s hrubými měsíčními příjmy do 15 000 Kč je to okolo 6 %.

Chci měnit podmínky
Jako nejčastější důvod pro uzavření životní pojistky lidé uvádějí finanční zajištění pro případ úrazu, dále zajištění rodiny v případě smrti, na třetím místě pak zajištění pro případ závažného onemocnění. Před uzavřením pojistky lidé v nabídce pojišťoven nejvíce posuzují, kolik je pojistka bude stát (výši placeného pojistného), kolik od pojišťovny obdrží v případě pojistné události (výši pojistného krytí) a výnosy připisované pojišťovnou. Pokud se rozhodnou pojistku uzavřít, při výběru konkrétního produktu je pro ně důležitý nejen rozsah rizik, které pojištění kryje a cena pojistky, ale i možnost přístupu k naspořeným penězům v průběhu pojištění bez zrušení pojistky.

„Vzhledem k požadavkům klientů dnes Česká pojišťovna koncipuje životní pojištění jako pružný produkt. V průběhu trvání smlouvy lze měnit výši pojistného krytí a měnit rozsah pojištění rizik dle aktuální potřeby klienta,“ říká Miroslav Řezník, ředitel marketingu České pojišťovny. U všech skupin je také znát nárůst zájmu o životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele.

Stále za Evropou
Trh životního pojištění v posledních letech rostl velmi výrazně, výše předepsaného životního pojištění dosáhla za rok 2002 výše 34,15 mld. Kč. „Zájem o životní pojištění rok od roku roste, jeho objem však stále ještě nedosahuje objemu tohoto pojištění v evropských státech, kde životní pojištění předstihlo i pojištění neživotní,“ upřesňuje Miroslav Řezník.

Ze statistických materiálů Federace národních asociací pojišťoven z 29 evropských zemí vyplývá, že na jednoho obyvatele připadá v průměru 0,8 uzavřených smluv o životním pojištění. V České republice se jedná v průměru o 0,5 uzavřených smluv o životním pojištění na jednoho obyvatele. Roční úroveň životního pojistného na jednoho obyvatele se pohybuje na úrovni 64 EUR (cca 2 048 Kč).

Pro srovnání: Rekordně životní pojištění využívají obyvatelé Lucemburska - 11 362 EUR na obyvatele, druzí v pořadí jsou Britové s 3 324 EUR, ve Francii na hlavu připadá 1 517 EUR, v Německu 735 EUR.

„Mezi členskými státy EU jsou rozdíly, které nelze vysvětlit pouze úrovní nebo silou ekonomiky. Vyplývají spíše z rozdílu tradic, obliby některých finančních produktů, forem důchodového zabezpečení, či daňové soustavy,“ vysvětluje Miroslav Řezník.

Zdroj: TZ České pojišťovny

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená