V dubnu bylo vyhlášeno 1 370 osobních bankrotů, což je nejvíce za jeden měsíc od ledna 2008. Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 64 procent. Zároveň to je o 55 bankrotů více než v březnu a v porovnání s dubnem loňského roku došlo ke zvýšení jejich počtu o 464 případů.
O 105 případů oproti březnu naopak klesl počet podaných návrhů na osobní bankrot, dosáhl 2 024 případů. Ve srovnání s dubnem loňského roku to je o 675 případů více. V posledních 12 měsících bylo podáno celkem 20 235 návrhů na osobní bankrot. Meziročně se jejich počet zvýšil o 7 344 případů, resp. o 57 procent.
V dubnu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Ústeckém kraji, který se na jejich celkovém počtu podílel 13 procenty. Nejnižší podíl pak vykázal kraj Vysočina a Pardubický (méně než 3 procenta z celku). Nejrychleji jejich počet rostl v kraji Plzeňském (o 132 procent) a Karlovarském (o 124 procent). Nejnižší meziroční dynamiku vykázal kraj Moravskoslezský (růst o 29 procent) a Pardubický (růst o 30 procent). V přepočtu na 10 000 obyvatel bylo vyhlášeno za všechny kraje 12,7 osobních bankrotů.
FE komentuje
Častou příčinou platební neschopnosti, která dožene dlužníky až k vyhlášení osobního bankrotu, jsou nerozvážné půjčky. O platební neschopnosti mluvíme tehdy, pokud má dlužník více věřitelů, finanční závazky déle jak 30 dnů po lhůtě splatnosti a není schopen těmto závazkům dostát.
Návrh na oddlužení ke krajskému soudu může podat fyzická osoba–nepodnikatel se stálým příjmem, který však nepostačuje na plnění platebních závazků. Provedení oddlužení lze provést dvojím způsobem – jednorázovým zpeněžením majetku dlužníka, nebo plněním podle pětiletého splátkového kalendáře. O způsobu oddlužení rozhodují samotní věřitelé, v případě neshody však rozhoduje soud. Ten vyhoví návrhu pouze v případě, pokud dlužník splňuje podmínky úpadku oddlužení a v průběhu 5-ti let svým věřitelům uhradí minimálně 30 % dlužné částky.
Obě varianty pak končí prohlášením o bezdlužnosti. Osobní bankrot by měl být nápomocný především poctivým dlužníkům a měl by je ubránit před hrozbou exekuce. Na druhé straně pak stojí věřitelé, kterým osobní bankrot zajišťuje alespoň částečné či úplné uspokojení pohledávek.