FinExpert.e15.cz

V době dovolených vykradou zloději tisíce rodinných domů i bytů

Praha, 5. června 2014

Generali řešila v průběhu července a srpna loňského roku přes 200 krádeží a vloupání do domácností, rodinných domů a rekreačních objektů. Vzniklá škoda přesáhla 2 milióny korun. V roce 2012 bylo podobných případů na 170 za 1,6 miliónu korun. Zda je trend opravdu rostoucí, jak naznačuje meziroční srovnání, ukáže až letošní léto.

Je s podivem, že stále existují lidé schopní nechat klíč od domu nebo bytu na notoricky známých a snadno přístupných místech – pod rohožkou, na zárubni, za oknem. To jsou první místa, která každý zloděj vyzkouší, než se pokusí dostat do bytu násilím.

V posledních letech se pomocníkem zlodějů staly sociální sítě. „Lidé často na sítích zveřejňují informace o svém soukromí a neuvědomují si, jakým rizikům se tak vystavují. Je sice pochopitelné, že se chtějí pochlubit přátelům, že již za pár dní budou lenošit u moře, ale tahle informace je velice cenná i pro tipaře bytových zlodějů. Navíc v době tabletů a chytrých telefonů lidé sdílejí své fotky přímo z dovolené a zloději se tak lehce ujistí, že vytipovaná rodina je skutečně tisíce kilometrů daleko,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Rizikem jsou v tomto případě také odrůstající ratolesti, zvyklé s přáteli sdílet na sítích úplně všechno. Právě jim by měli rodiče zdůraznit, že není vhodné šířit na facebooku zprávy o odjezdu na dovolenou.

Dobře známá jsou i další pravidla – pokud cennosti a dokumenty před odjezdem na dovolenou neuložíte v trezoru, rozhodně je nenechávejte v bytě na jednom místě. Máte tak větší šanci, že nepřijdete o všechno. Stejně tak klíčky od auta a technický průkaz by neměly ležet na viditelném, dobře přístupném místě. Mimochodem – víte, že bytoví zloději jsou zvyklí podívat se také do ledničky, neboť podle jejich zkušeností tam lidé často „schovávají“ cenné věci.

Na vašem bydlišti nesmí být na první pohled patrné, že zůstalo opuštěné. Nezatahujte žaluzie a pečlivě uzavřete všechna okna. Bezpečnostní fólie na okna a kvalitní bezpečnostní zámky na dveře jsou také na místě. Pojišťovny tyto prvky v případě sjednávání smlouvy o pojištění domácnosti vyžadují. „Podle výše pojistné částky a tedy hodnoty chráněných věcí je klient povinen si zabezpečit svoji domácnost. Čím vyšší pojistná částka, tím kvalitnější zabezpečení požadujeme. Kromě toho samozřejmě musí klient některé věci splnit vždy, bez ohledu na výši pojistné částky. Jde o takzvané minimální zabezpečení, například uzamčení dveří, uzavření oken, jsou-li otevíratelné zvenčí, tak i uzamčení a podobně,“ vysvětluje ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický. Pokud by totiž zloděj nemusel prokazatelně překonat překážku – dveře by byly odemčené, nebo okno otevřené, nemusí pojišťovna poskytnout pojistné plnění.

Dobrým pomocníkem jsou časové spínače, které dokáží v naprogramovanou hodinu rozsvítit světlo, případně zapnout televizi, a pak vše opět vypnout. Ideální ovšem je svěřit klíče spolehlivým přátelům, kteří vyberou poštu ze schránky a byt pravidelně zkontrolují.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená