FinExpert.e15.cz

V ČR roste počet lidí na hranici chudoby

Na průměrnou mzdu nedosáhne 60 % zaměstnanců.
V ČR roste počet lidí na hranici chudoby

Více než dvacet tisíc lidí, jejichž majetek je vyšší než milion dolarů (témeř 17 milionů korun) versus přes milion obyvatel ohrožených chudobou. To je realita České republiky a rozdíly se nadále prohlubují, dle sociologů je navíc doprovází i růst určitého napětí mezi bohatými a chudými.

Proč rozdíly rostou? Podle analytiků právě proto, že nyní, v době výrazného šetření a hledání úspor kdekoli, platy výrazněji nerostou a zároveň jsou omezovány i sociální transfery. Disponibilní prostředky domácností tak klesají. Na druhou stranu podnikatelé a firmy již začaly pracovat na obnově ekonomického růstu po poslední ekonomické krizi.

Průměrná mzda je v České republice necelých 24 tisíc, nicméně celých 60 % zaměstnanců na ni podle MPSV nedosáhne. Průměr významně zvyšují platy manažerů, dosahující částek i miliónu korun měsíčně, k nimž navíc dostávají ohromné benefity.

Zadlužené Česko

Řada domácností není schopna bez úvěrů financovat svůj provoz. Zvyšujícímu se zadlužení napomohla i menší opatrnost bank s odeznívající krizí a rostoucí ochota poskytovat i méně bezpečné úvěry. Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 v dubnu zpomalil na 1,2 procenta z březnových 2,5 procenta.

Ke konci prvního čtvrtletí 2011 držely české domácnosti u bank úvěry 90 dnů a déle po splatnosti v hodnotě 55,5 miliardy korun, což je téměř třikrát více v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2008.

Skupinu chudých tvoří především lidé s nižším vzděláním nebo lidé, kteří přišli o práci vlivem zvyšování produktivity práce. Z celkového množství poskytnutých úvěrů představují nesplácené úvěry u domácností-obyvatel podíl 5,22 procenta, zatímco u živnostníků 12,6 procenta.

Rovnostářské Česko?

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Češi dlouhodobě vnímají reálně existující rozdíly v platech jako nepřiměřené. Nicméně nepožadují doslova rovnostářskou společnost, kde všichni mají totéž, tedy jakýsi návrat k dobám minulým. Za správný ale považují stav, kdy by odměna odpovídala skutečnému výkonu, obtížnosti a namáhavosti práce a kvalifikaci.

Bohaté nemáme tak úplně rádi

Je pravda, že se situací, jaká je v USA, Latinské Americe a rozvojových zemích, se stále ještě nemůžeme srovnávat, nicméně i zde začíná problém nabývat na významu. Závist a odsuzování vyšší třídy jako lidí, kteří ke svým penězům „prostě nemohli přijít legální cestou“ se stává celkem běžným jevem, který se v době vynucených úspor jen prohlubuje.

Určité napětí ve společnosti posiluje i to, že se zvyšují životní náklady při prakticky minimálním růstu mezd. Lidé citlivě vnímají, že chystané změny DPH i změny ve zdravotnictví budou znamenat větší výdaje.

Podle 72 % dotázaných by se měl stát snažit zmenšovat rozdíl mezi bohatými a chudými. Většina populace přitom nepodporuje zvyšování daní, podle odpovědí by ale 70 % dotázaných zároveň podpořilo progresívní zdanění příjmu. Rozložení daňového břemene Češi prostě nepovažují za spravedlivé.

Jaký je váš názor? Jak byste řešili deficit rozpočtu – zvyšovali daně či snižovali transfery a jiné výdaje? A nebo byste začali „na vlastním dvorku“?

Zdroj: http://www.cvvm.cas.cz/, www.mpsv.cz
Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Článek se snaží nastínit realitu v dnešním Česku. Li...
fler
26. 9. 2011, 23:15
Majetek je věcí dlouhodobé starosti. Jistěže existuj...
Jaroslav Orlík
22. 9. 2011, 20:13
Hráli jste někdy dostihy či monopoly ? Pokud člověk ...
pavel
22. 9. 2011, 15:40
...jestli nedokážete z článku vysoudit jeho myšlenku...
zmotycka
22. 9. 2011, 12:18
Dobrý den, absolutně souhlasím, jen mi chybí pozavír...
BORY
22. 9. 2011, 12:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená