Praha, 21. září 2010
České karty tak patří k nejlépe připraveným na platformu SEPA – Jednotnou oblast pro platby v eurech. V České republice má čip – nejbezpečnější dostupnou technologii pro uchovávání dat – již plných 88 % procent platebních karet. Zároveň jsou všechny platební terminály i bankomaty schopny čipové karty přijímat.
Vyplynulo to z vystoupení předsedy Bezpečnostního výboru Sdružení pro bankovní karty Karla Kadlčáka na dnešní konferenci k problematice SEPA – Jednotné evropské oblasti pro platby v eurech, pořádané Českou bankovní asociací.
Z hlediska stupně migrace na čipovou technologii patří ČR k nejpokročilejším v Evropě. „Stoprocentního přechod, tedy u všech platebních karet, bankomatů i terminálů, zatím dosáhly jen Velká Británie a Lichtenštejnsko,“ uvedl Karel Kadlčák. Řada dalších zemí, mimo jiné včetně největší evropské ekonomiky – Německa je až za Českou republikou.
Právě čipová technologie je podmínkou přechodu na principy SEPA také u platebních karet. SEPA vznikla z iniciativy evropských bank. Jejím cílem je usnadnění přeshraničních plateb v euru, jedním z principů proklamovaných od začátku jednání je sjednocení cen u domácího a příhraničního platebního styku.
Původně dobrovolná iniciativa natolik zaujala evropské orgány, že dnes existují direktivy, počítající
s přistupování k této platformě jakožto povinným.
Přeshraniční inkasa poprvé v historii
Podle Heleny Šrámkové, zástupkyně ČR a SR v SEPA Payment Schemes Working Group EPC přinese SEPA klientům bank řadu výhod. Především rychlejší platby či přenos velkého množství doplňujících informací. Vůbec poprvé v historii bude rovněž možné provádět přes hranice inkasa.
„Tato výhoda se netýká jen firem, ale například i řady občanů, kteří dnes již vlastní nemovitosti v zahraničí a musí si kvůli inkasu zřizovat v zahraničí rovněž peněžní účty,“ zdůraznil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.
Jak uvedl na konferenci člen příslušné expertní skupiny Evropské bankovní federace Martin Kadorík, od letošního listopadu bude umožnění těchto inkas povinné pro všechny banky a pobočky bank působící v eurozóně. V dalších evropských zemích bude muset migrace proběhnout do jednoho roku od přistoupení k euru, nejpozději však do roku 2014.