FinExpert.e15.cz

V Česku se hodně krade v obchodech

Česko nadále patří mezi evropské země, ve kterých se v obchodech nejvíce krade. Vyplývá to ze studie britské společnosti Centre for Retail Research.

Zatímco ve 22 evropských zemích letos průměrné ztráty obchodníků vzniklé kriminalitou zákazníků a zaměstnanců a vlastními chybami vzrostly z loňských 1,24 procenta obratu na 1,26 procenta, v ČR to bylo 1,41 procenta po loňských 1,42 procenta.

V českých obchodech se letos ztratilo či ukradlo zboží za 490 milionů dolarů (8,7 miliardy korun), což je o 0,7 procenta méně než loni.

Nejvíce se krade v pobaltských státech

Vyšší procento než Česko mají pouze pobaltské státy, ve kterých ztráty činí 1,42 procenta obratu obchodníků. Nejnižší úbytky obratů v Evropě vykazují obchodníci v Rakousku (0,94 procenta) a Švýcarsku (0,96 procenta).

Ve 22 sledovaných evropských zemích se letos ztráty obchodních řetězců z krádeží celkem zvýšily o 1,6 procenta na 39,88 miliardy dolarů (712 miliard korun). V obchodech zemí střední Evropy se letos podle odhadu Centre for Retail Research ztratilo zboží v hodnotě tří miliard dolarů; zhruba polovina z této částky připadá na Polsko. V Maďarsku se letošní ztráty obchodníků pohybují kolem 458 milionů dolarů a na Slovensku činí 176 milionů dolarů.

Více než polovinu ztrát zboží v tuzemských obchodech mají na svědomí krádeže. Podle průzkumu společnosti KPMG představují krádeže zákazníků 43 procent inventurních rozdílů zjištěných obchodníky. Na krádeže provedené zaměstnanci řetězců a na úbytky vzniklé při manipulaci se zbožím v obchodě připadá po 15 procentech ztrát. Při přepravě zboží vznikne zhruba sedm procent škod.

Více lidí – více krádeží

Například v tuzemských prodejnách Albert a Hypernova společnosti Ahold zloději ročně odcizí zboží za několik milionů korun. Krádeže se řeší hlavně ve větších městech, kde je vyšší hustota obyvatel a zloději mají více příležitostí. Nejvíce se ztrácí elektronika, alkohol, kosmetika či oděvy.

Vánoce jsou pro zloděje sezónou

Nejvíce krádeží se tradičně zaznamenává před vánočními a velikonočními svátky, kdy se vyskytují i případy nájezdů organizovaných gangů zlodějů. Zloději využívají také toho, že krádež zboží do pěti tisíc korun není v ČR trestným činem, ale pouze přestupkem.

Češi ale v obchodech nekradou pouze zboží. Obchodní řetězce v poslední době potýkají také s velkými ztrátami nákupních vozíků, které mizí zejména z parkovišť u velkých hypermarketů. Škody obchodníci vyčíslili na několik desítek milionů korun ročně.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená