FinExpert.e15.cz

V červenci vyráží na hlavní dovolenou takřka polovina Čechů

Praha, 7. července 2014

Obliba dovolených mimo tradiční termíny během letních prázdnin je na vzestupu, převážná část českých zaměstnanců však má vydatnější odpočinek od pracovních povinností stále spojen především s červencem. Svou hlavní dovolenou si výhradně v tomto měsíci letos vybírá 31 % lidí. Dalších 17 % zvolilo čas na přelomu července a srpna, pouze v srpnu svou hlavní dovolenou prožije 22 % lidí. Další v pořadí obliby je září s 11 %. Plných 13 % lidí si letos hlavní dovolenou vybírá mimo letní měsíce.

Takřka tři čtvrtiny Čechů preferují kratší dovolené do dvou týdnů v kuse. Většina má přitom s sebou  služební telefon a občas kontroluje pracovní e-maily.  Tato zjištění vyplynula z šetření provedených na kariérním portálu Jobs.cz.

„Češi poměrně často volí krátké, rozdrobené dovolené. V evropském kontextu se tuzemský přístup poněkud vymyká, v řadě zemí jsou nejběžnější třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik kariérního portálu Jobs.cz.

Hlavní slovo má šéf, obvyklá je ale domluva

Kdo ještě na letní dovolenou nepomyslel, bude se muset nejspíš  podřídit tomu, jak mají odpočinek naplánovaný kolegové. Hlavní slovo má sice podle Zákoníku práce zaměstnavatel, v 55 % případů se však na termínech domluví spolupracovníci v rámci týmu a vedení tuto domluvu obvykle jen s minimem připomínek akceptuje. V 29 % případů je plánování dovolených centrální: ve 12 % jde o plánovanou celozávodní dovolenou, v dalších 17 % plán dovolených určuje nebo výrazně upravuje vedoucí. Ve zbývajících 16 % se pracovníci mezi sebou nijak nekoordinují a čerpají dovolenou zcela dle libosti.

„Masové rozšíření smartphonů a tabletů proměnilo  způsob trávení volna. Většina lidí je už celkem dlouho zvyklá na to, že jim kolegové nebo obchodní partneři mohou v pracovních záležitostech zavolat v podstatě kdykoliv. Avšak rychlé mobilní datové spojení dostupné - i cenově - v podstatě kdekoliv tento aspekt ještě posiluje. Mnozí Češi mají na mobilu či tabletu neustále synchronizovanou pracovní e mailovou schránku, a to i během pobytu mimo ČR. Povinnosti vůči zaměstnavatelům, ať už skutečné, či domnělé, se tak mnohým plíživě vkrádají do soukromého času. Skutečně ‚vypnout‘, odpojit se a užít si dovolenou naplno dnes dokáže jen malá část lidí,“ dodává Dombrovský.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená