U nové tisícikoruny jsou oproti starším vzorům výrazně inovovány ochranné prvky. Dosavadní obíhající bankovka 1000 Kč vzoru 1996 zůstává stále v platnosti. Starší bankovka 1000 Kč vzoru 1993 je již neplatná, ale stále vyměnitelná v pobočkách České národní banky.
ČNB vydává novu tisícikorunu v rámci zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání. Vzor 2008 je třetím vydáním bankovky 1000 Kč, tištěným podle návrhu akademického malíře Oldřicha Kulhánka. Tisícikoruna je po dvoutisícikoruně vydané v minulém roce současně druhou bankovkou tzv. inovované emise bankovek s upravenými ochrannými prvky. Zvyšování ochrany bankovek průběžně reaguje na novinky ve vývoji reprografických technik i na novinky ve vývoji ochranných prvků. Jeho cílem je primárně lépe rozpoznávat padělky od pravých bankovek.
Novinky v provedení bankovky
Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti.
Mezi tyto prvky lze zařadit především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo České národní banky a je větší a lépe čitelný.

Zdroj: ČNB
Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, které se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění z hnědofialové na zelenou.

Po přiložení tzv. Pole testeru na bankovku se navíc objeví na ochranném proužku efekt v podobě šrafování světlejšími a tmavšími částmi ve tvaru kosodélníků.

V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Františka Palackého viditelné světlé označení nominální hodnoty 1000 Kč, které je doplněno lipovým listem.

Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na bankovkách vzoru 1996 jednobarevný a má podobu pásu s rovnoběžnými okraji. U bankovek vzoru 2008 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

Úprava designu a další změny
Design nové tisícikoruny prošel malými změnami. Například doplnění žlutých kroužků na nepotištěných okrajích (kuponech) a v některých částech tiskového obrazce.

Nahrazen byl podpis bývalého guvernéra ČNB Josefa Tošovského. Na bankovce je nyní podpis současného guvernéra Zdeňka Tůmy.

Změnil se samozřejmě i letopočet vydání bankovky.

Další ochranné prvky jsou přístupné pokladníkům, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Jedná se například o doplnění jedné z barev (pod ultrafialovým světlem zelená) druhou barvou (pod ultrafialovým světlem modrá).

V levé dolní a pravé horní části líce i rubu jsou doplněny ornamenty, které září pod ultrafialovým světlem zelenou barvou (ornamenty připomínají lipový list).

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků Česká národní banka nezveřejňuje.
Zajímavosti:
- Celkem je v oběhu 340,7 milionu bankovek, na jednoho obyvatele ČR tak připadá cca 33 kusů bankovek. Celková hodnota obíhajících bankovek činí 345 miliardy korun, na jednoho obyvatele tak připadá cca 33 300 Kč. Celkem 3 miliardy kusů mincí a bankovek.
- Svazek 1000 kusů tisícikorunových bankovek váží 1 kilogram. Celková váha všech emitovaných bankovek 1000 je tedy 132 tun a například pro odvoz všech tisícikorunových bankovek by bylo potřeba cca 44 běžných aut s nosností 3 tuny.
- Tisícikoruna je nejčastěji vydávanou bankovkou. Tvoří více než třetinu všech platidel v oběhu.
- Podle vyjádření mluvčí ČNB bylo v roce 2007 na území České republiky zadrženo 2069 kusů padělků korunových bankovek, 733 padělků eura a 299 padělků amerických dolarů.
Co dělat při podezření na padělek
Pokud má někdo toto podezření, pak by se měl obrátit nejlépe na některou z poboček České národní banky nebo na pobočku některé komerční banky s pokladní službou a požádat o expertní názor. Pokud se skutečně jedná o padělek, čelí ztrátě v plném rozsahu. Taková situace je nepříjemná, ale je potřeba varovat před pokusy udat padělek do oběhu, jelikož taková osoba se vystavuje riziku trestního stíhání. Každý, kdo vědomě vydává padělky do oběhu, se vystavuje trestnímu postihu od 5 do 15 let. Pokud kdokoliv platí padělkem nevědomky, pak trestní postih je v takovém případě vyloučen. Policejnímu výslechu však neunikne. A zaznamená ztrátu v podobě zajištění padělku bez náhrady.