FinExpert.e15.cz

V čem je jiná nová tisícikoruna

Prvního dubna vypustila ČNB do oběhu novou tisícikorunovou bankovku. Podívejte se, jak vypadá. Možná, že jste s ní už dnes platili.

U nové tisícikoruny jsou oproti starším vzorům výrazně inovovány ochranné prvky. Dosavadní obíhající bankovka 1000 Kč vzoru 1996 zůstává stále v platnosti. Starší bankovka 1000 Kč vzoru 1993 je již neplatná, ale stále vyměnitelná v pobočkách České národní banky.

ČNB vydává novu tisícikorunu v rámci zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání. Vzor 2008 je třetím vydáním bankovky 1000 Kč, tištěným podle návrhu akademického malíře Oldřicha Kulhánka. Tisícikoruna je po dvoutisícikoruně vydané v minulém roce současně druhou bankovkou tzv. inovované emise bankovek s upravenými ochrannými prvky. Zvyšování ochrany bankovek průběžně reaguje na novinky ve vývoji reprografických technik i na novinky ve vývoji ochranných prvků. Jeho cílem je primárně lépe rozpoznávat padělky od pravých bankovek.

Novinky v provedení bankovky

Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti.

Mezi tyto prvky lze zařadit především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo České národní banky a je větší a lépe čitelný.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ČNB

Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, které se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění z hnědofialové na zelenou.

Klepněte pro větší obrázek

Po přiložení tzv. Pole testeru na bankovku se navíc objeví na ochranném proužku efekt v podobě šrafování světlejšími a tmavšími částmi ve tvaru kosodélníků.

Klepněte pro větší obrázek

V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Františka Palackého viditelné světlé označení nominální hodnoty 1000 Kč, které je doplněno lipovým listem.

Klepněte pro větší obrázek

Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na bankovkách vzoru 1996 jednobarevný a má podobu pásu s rovnoběžnými okraji. U bankovek vzoru 2008 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava designu a další změny

Design nové tisícikoruny prošel malými změnami. Například doplnění žlutých kroužků na nepotištěných okrajích (kuponech) a v některých částech tiskového obrazce.

Klepněte pro větší obrázek

Nahrazen byl podpis bývalého guvernéra ČNB Josefa Tošovského. Na bankovce je nyní podpis současného guvernéra Zdeňka Tůmy.

Klepněte pro větší obrázek

Změnil se samozřejmě i letopočet vydání bankovky.

Klepněte pro větší obrázek

Další ochranné prvky jsou přístupné pokladníkům, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Jedná se například o doplnění jedné z barev (pod ultrafialovým světlem zelená) druhou barvou (pod ultrafialovým světlem modrá).

Klepněte pro větší obrázek

V levé dolní a pravé horní části líce i rubu jsou doplněny ornamenty, které září pod ultrafialovým světlem zelenou barvou (ornamenty připomínají lipový list).

Klepněte pro větší obrázek

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků Česká národní banka nezveřejňuje.

Zajímavosti:

  • Celkem je v oběhu 340,7 milionu bankovek, na jednoho obyvatele ČR tak připadá cca 33 kusů bankovek. Celková hodnota obíhajících bankovek činí 345 miliardy korun, na jednoho obyvatele tak připadá cca 33 300 Kč. Celkem 3 miliardy kusů mincí a bankovek.
  • Svazek 1000 kusů tisícikorunových bankovek váží 1 kilogram. Celková váha všech emitovaných bankovek 1000 je tedy 132 tun a například pro odvoz všech tisícikorunových bankovek by bylo potřeba cca 44 běžných aut s nosností 3 tuny.
  • Tisícikoruna je nejčastěji vydávanou bankovkou. Tvoří více než třetinu všech platidel v oběhu.
  • Podle vyjádření mluvčí ČNB bylo v roce 2007 na území České republiky zadrženo 2069 kusů padělků korunových bankovek, 733 padělků eura a 299 padělků amerických dolarů.

Co dělat při podezření na padělek

Pokud má někdo toto podezření, pak by se měl obrátit nejlépe na některou z poboček České národní banky nebo na pobočku některé komerční banky s pokladní službou a požádat o expertní názor. Pokud se skutečně jedná o padělek, čelí ztrátě v plném rozsahu. Taková situace je nepříjemná, ale je potřeba varovat před pokusy udat padělek do oběhu, jelikož taková osoba se vystavuje riziku trestního stíhání. Každý, kdo vědomě vydává padělky do oběhu, se vystavuje trestnímu postihu od 5 do 15 let. Pokud kdokoliv platí padělkem nevědomky, pak trestní postih je v takovém případě vyloučen. Policejnímu výslechu však neunikne. A zaznamená ztrátu v podobě zajištění padělku bez náhrady.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená