FinExpert.e15.cz

Úvěry mají hlavně lidé ve věku 30 až 44 let

Lidé ve věku 30 až 44 let mají v České republice více než 54 procent z celkového objemu bankovních úvěrů.

Půjček však stále častěji využívají i lidé mladší třiceti let. Vyplývá to z posledních statistik Bankovního registru klientských informací, jehož prostřednictvím si české banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů.

Od ledna do září letošního roku bylo do Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) registru klientských informací uskutečněno 2,1 milionu dotazů, přičemž banky hledaného klienta našly ve více než 82 procentech případů. Uživatelé z řad leasingových a splátkových společností byli se svými dotazy úspěšní v 55 procentech.

Častější jsou dlouhodobé půjčky

„Pozitivním trendem v zadlužování domácností je, že nejvíce peněz si lidé půjčují na řešení dlouhodobých, nikoliv jednorázových potřeb. Téměř tři čtvrtiny z celkového objemu všech úvěrů evidovaných v BRKI totiž tvoří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, kterých lidé využívají zejména k financování vlastního bydlení,“ řekl Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která je organizátorem Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) registru klientských informací.

Začínají si pujčovat i mladí

Přestože za polovinou objemu úvěrů stojí lidé ve věku 30 až 44 let, jejich podíl na nově vzniklých úvěrech postupně klesá. Naopak je tomu u lidí mladších třiceti let. Zatímco ti se na celkovém objemu úvěrů podílí 19 procenty, u nově vzniklých úvěrů již jejich podíl činí téměř 29 procent.

Nejvíce se na celkovém objemu úvěrů registrovaných v BRKI podílejí hypoteční úvěry, dále pak úvěry ze stavebního spoření a osobní úvěry.

Od počátku roku přibylo do databáze BRKI 1,4 milionu záznamů o úvěrových produktech, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 11,26 milionů. Nejčastějšími typy úvěrových produktů jsou nadále osobní úvěry, jejichž počet vzrostl od ledna do září letošního roku o 16,1 procent na 3,7 miliony, dále kontokorentní úvěry, jejichž počet vzrostl o 7,7 procent na 2,4 miliony, a úvěry ze stavebního spoření, jejichž počet vzrostl o 13,1 procent na 1,3 milionu záznamů.

Celkově banky od ledna do září letošního roku uskutečnily do BRKI 1,8 milionu dotazů, což je o 6,8 procent více než za stejné období loni. Úspěšnost nalezení klienta v registru, tzv. hit-rate, přitom činila v průměru 82,5 procent. O svou úvěrovou historii se zajímalo i stále více občanů. Od počátku roku vyřídilo klientské centrum BRKI 19,6 tisíc žádostí o výpis, což je o 11,5 procent více než ve stejném období roku 2006.

Do NRKI, který sdružuje informace o klientech zejména leasingových a splátkových společností, bylo od počátku letošního roku uskutečněno přes 290 tisíc dotazů. Celkový finanční objem smluv registrovaných v NRKI činil ke konci září 262,1 miliard korun, přičemž celkový počet kontraktů činil 1,48 milionu.

Nejčastějšími typy úvěrů registrovaných v NRKI jsou účelové spotřební úvěry (52 procent), finanční leasing (22 procent) asplátkové kreditní karty (18 procent). Od ledna do září letošního roku vyřídilo klientské centrum NRKI okolo 6 tisíc žádostí o výpis z registru.

Úspěšně pokračuje i projekt vzájemné výměny údajů mezi BRKI a NRKI, který byl zahájen počátkem loňského roku. Ke konci září činil podíl kontraktů určených ke vzájemné výměně v BRKI více než 22 procent a v NRKI 53 procent. Do projektu je nyní zapojeno 9 uživatelů BRKI a všichni aktivní uživatelé NRKI.

 

Zdroj: tisková zpráva CCB - Czech Credit Bureau

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená