FinExpert.e15.cz

Úvěr se stavebního spoření

Jestliže máte smlouvu o stavebním spoření, nemusíte jenom spořit, ale také požádat o úvěr, přičemž můžete dostat klasický úvěr ze stavebního spoření nebo úvěr překlenovací.

Kapitoly článku

Klasický úvěr ze stavebního spoření
Překlenovací úvěr

Úvěr se stavebního spoření

Jestliže chcete zažádat o klasický úvěr ze stavebního spoření, musíte nejprve splnit několik podmínek. Především musíte nejméně dva roky spořit a pak splnit další podmínky, které si každá spořitelna stanovuje individuálně:

  • naspořit určitou část cílové částky,
  • dosáhnou určité hodnoty hodnotícího čísla (viz níže)
  • předložit důkazy o vaší dostatečné bonitě a případném zajištění úvěru.

Úvěr může být použit pouze na řešení bytových potřeb a toto použití musí být řádně prokázáno.

Co splácíte

Jestliže vám je řádný úvěr přidělen, bude vám pravděpodobně přidělena celá požadovaná částka, která se skládá z:

  • úvěru,
  • dříve naspořených prostředků,
  • úroků,
  • státní podpory.

Máte tedy k dispozici dejme tomu 200 000 tisíc korun, z nichž je ovšem třeba jen 120 000 tvořeno úvěrem. Jen tuto částku budete v budoucnosti splácet a platit z ní úroky. Celková částka může být čerpána jednorázově, postupně i zálohově. Pokud nepotřebujete pro stavební účely celou cílovou částku, můžete požádat pouze o její část – poměr úvěru bude menší a vy budete platit menší splátky.

Více smluv, více peněz

Každý člověk může mít uzavřenu pouze jednu smlouvu o stavebním spoření, na kterou pobírá státní podporu. Často dochází k tomu, že členové jedné rodiny sloučí několik smluv o stavebním spoření k jednomu účelu, např. koupi domu. Tak je možné dosáhnout maximálních výnosů ze státní podpory, protože místo jednoho příspěvku na jednu smlouvu klienti od státu dostanou více příspěvků na více smluv. Například pětičlenná rodina při maximální státní podpoře (tj. při spoření nejméně 18 000 Kč na osobu a rok) může od státu ročně dostat až 22 500 Kč (tedy 5krát 4 500 Kč), zatímco kdyby spořila jen na jedu smlouvu s pětinásobnou cílovou částkou, dostala by od státu pouze 4 500 Kč ročně.

Splácení úvěru

Úvěr většinou začínáte splácet po začátku jeho čerpání. Splátky (většinou měsíční) obsahují splátku jistiny úvěru a úroky z úvěru. Splátky hradíte tak dlouho, dokud není splacen celý dluh. Obvykle to trvá kolem 10 let. Výhodou stavebního spoření je možnost splatit kdykoliv celý úvěr, příp. část úvěru, mimořádnou splátkou bez jakýchkoliv sankčních poplatků. Člověk tak může požádat o poměrné snížení splátek nebo prostě splatit úvěr celý.

Jak vás stavební spořitelny hodnotí

Hodnotící číslo je číselný ukazatel, pomocí něhož se určuje pořadí, v jakém mají účastníci stavebního spoření nárok na přidělení úvěru. Každá spořitelna má svůj vlastní výpočet hodnotícího čísla, které zohledňuje pomyslnou „kvalitu“ klienta. Hodnotící číslo vždy zohledňuje výši cílové částky, aktuální výši zůstatku na účtu a rychlost varianty spoření.

Na výši hodnotícího čísla každopádně závisí, zda vám spořitelna úvěr udělí či neudělí. Rychlejší růst hodnotícího čísla je stanoven u rychlejších variant spoření, což je kompenzováno pozdějšími vyššími splátkami z úvěru. Hodnotící číslo je vyšší také když na účet vkládáte co nejvyšší částky, případně vložíte celou částku potřebnou pro přidělení úvěru naráz v začátku spoření. V nejlepším případě budete mít požadovanou úroveň hodnotícího čísla po dvou letech, jestliže budete spořit spořitelnou doporučovanými měsíčními úložkami, dosáhne potřebného hodnotícího čísla zhruba za pět let.

 

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená